Mindy Drapsa anställs på Tyst Teater
11.1.2017 09:00:00 CET | Riksteatern | Pressmeddelande

- Det är en ära att få vara den första döva person som blir verksamhetsledare hos Tyst teater. Min vision är att utveckla och stärka Tyst Teater med sin unika kunskap om dövkultur och teckenspråk så att den förgyller mångfalden i samhället, säger Mindy Drapsa.
Mindy Drapsa ligger bakom den första TV-serien på teckenspråk, anders.se. Som producent på SVT Teckenspråk har hon bland annat gjort ungdomsprogrammet Byss och en serie om USA. För Tyst Teater har Mindy dramatiserat och regisserat den hyllade föreställningen Ljuset i sprickan.
Kontakter
För mer information: Emma Englund Press- och PR-ansvarig Tel: 08-531 99 408 Mob: 070-637 5940 E-post: emma.englund@riksteatern.se
Bilder

Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.
Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.
riksteatern.se
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
Riksteatern tar världsstjärnan Myriam Fares till Malmöfestivalen16.7.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 9 augusti gästar den libanesiska superstjärnan Myriam Fares Malmöfestivalen på initiativ av Riksteatern. Konserten är en exklusiv Sverigespelning med fri entré och är en del av Malmöfestivalens officiella program.
Riksteatern presenterar internationella stjärnor i världsklass under Göteborgskalaset3.7.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Riksteatern presenterar i sommar två stora internationella akter under Göteborgskalaset. Den 30 augusti gästar den världsberömda popartisten Maya Diab Götaplatsen, och dagen innan bjuds publiken på en prisad internationell dansföreställning av koreografduon Marco Vargas och Chloé Brûlé. Akterna är en del av Göteborgskalasets festivalprogram.
Riksteatern tar världsstjärnor till Kulturfestivalen i Stockholm2.7.2026 09:34:23 CEST | Pressmeddelande
Riksteatern tar i sommar ukrainsk rock och libanesisk pop till Stockholm. Det ukrainska rockbandet SKAI och den internationella popikonen Haifa Wehbe kommer till Kulturfestivalen i Stockholm. Konserterna är en del av festivalens officiella program.
Riksteatern samlar Sveriges unga scenkonsttalanger till nationell festival18.5.2026 15:07:59 CEST | Pressmeddelande
Den 22–24 maj arrangeras en av Sveriges största mötesplatser för unga inom scenkonst. Festivalen markerar 15 år sedan starten av Riksteaterns satsning Länk, ett projekt som sedan starten engagerat över 400 teaterensembler med ungdomar över hela landet.
Annika Norlins låtar blir teater av Ada Berger12.5.2026 11:09:23 CEST | Pressmeddelande
Dramatikern Ada Berger gör teater av Annika Norlins låtar i den nya musikaliska föreställningen Vi är däggdjur. Verket är den första sceniska dramatiseringen av Norlins texter och sätts upp i regi av Johanna Salander, i ett samarbete mellan Riksteatern och Västerbottensteatern. Urpremiär 10 oktober på Västerbottensteatern. På Sverigeturné med Riksteatern våren 2027.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
