Superhjälten Rickard Söderberg slåss mot hbtq-orättvisor
10.1.2018 07:30:00 CET | Riksteatern | Pressmeddelande

- Materialet till Gaytenor har vuxit fram under lång tid och ligger mej väldigt varmt om hjärtat. Både musik, ämnen och texter är speglingar av en värld med lite mer glädje, värme och tolerans - den värld jag önskar vi alla kunde få leva i. Jag längtar efter att få skratta, gråta, älska och bli förbannad tillsammans med alla mina vänner i publiken, säger Rickard Söderberg.
Rickard Söderberg förknippas idag i hög grad med sitt brinnande samhällsengagemang. I föreställningen Rickard Söderberg är Gaytenor hör vi honom berätta personligt om bakgrunden till några av sina mest omtalade debattinlägg. Det blir en inblick i dagens situation för hbtq- flyktingar men också en historisk tillbakablick över hatbrott och hbtq-rörelsens kamp.
En del av föreställningen bygger på de hbtq-berättelser med lokalt perspektiv som Riksteatern under början av året samlat in. Invånarna på respektive föreställningsort har kunnat dela med sig av egna upplevelser på den specifika orten. Både stora och små händelser, positiva som negativa. Föreställningen kommer att spelas på närmare 40 orter med en för varje plats unik föreställning.
- Efter att ha turnerat mycket utomlands ska det bli underbart att få ta sej runt hela vårt vackra land och uppleva både människor och miljö från norr till söder, öster till väster. Med musik och samtal kommer vi vandra hand i hand med Dorothy längs med the yellow brick road på väg mot vår drömvärld, säger Rickard Söderberg.
Om Rickard Söderberg
Rickard Söderberg studerade vid OperaAkademiet i Köpenhamn och har gjort en rad roller exempelvis titelrollerna i Monteverdis L’Orfeo, J. C. Bachs Temistocle och Mozarts Idomeneo. Söderberg är även uppmärksammad för sin medverkan i de folkkära programmen Sommar i P1, Körslaget, Let’s Dance och Melodifestivalen. 2016 vann han dessutom tidningen QX pris som årets HBT-person och ledde det mycket uppskattade Gatans kör på SVT.
Premiär 25 januari i Tumba
Medverkande Rickard Söderberg Musiker Johan Reis och Hanna Remle
För mer information samt turnéplan: https://www.riksteatern.se/forestallningar/rickard-soderberg-ar-gaytenor/
Pressbilder finns på: http://mediabank.riksteatern.se/blog/tag/rickard-soderberg-ar-gaytenor
Kontakter
För mer information: Anna Gerdin Press- och PR-ansvarig anna.gerdin@riksteatern.se Tel: 070- 637 59 40
Bilder


Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.
Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.
riksteatern.se
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
Riksteatern samlar Sveriges unga scenkonsttalanger till nationell festival18.5.2026 15:07:59 CEST | Pressmeddelande
Den 22–24 maj arrangeras en av Sveriges största mötesplatser för unga inom scenkonst. Festivalen markerar 15 år sedan starten av Riksteaterns satsning Länk, ett projekt som sedan starten engagerat över 400 teaterensembler med ungdomar över hela landet.
Annika Norlins låtar blir teater av Ada Berger12.5.2026 11:09:23 CEST | Pressmeddelande
Dramatikern Ada Berger gör teater av Annika Norlins låtar i den nya musikaliska föreställningen Vi är däggdjur. Verket är den första sceniska dramatiseringen av Norlins texter och sätts upp i regi av Johanna Salander, i ett samarbete mellan Riksteatern och Västerbottensteatern. Urpremiär 10 oktober på Västerbottensteatern. På Sverigeturné med Riksteatern våren 2027.
Riksteaterns teaterchef, Dritëro Kasapis förordnande förlängs5.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Riksteaterns vd, Susanna Dahlberg, har beslutat att förlänga Dritëro Kasapis förordnande som teaterchef för Riksteatern till den 30 juni 2031.
Lennart Jähkel och Ann Petrén i höstens stora berättelser – Riksteatern presenterar en höst om människans villkor14.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Hösten 2026 väver Riksteatern samman berättelser om ensamhet, gemenskap, skuld och motstånd i en repertoar som rör sig rakt genom samtidens mest brännande frågor. Från förhörsrum till cirkustält, från fillers till historiska livsöden, löper en tydlig röd tråd: människans längtan efter att bli sedd, buren och förstådd i en tid av osäkerhet. Med stöd av tusentals ideellt engagerade når Riksteatern hela Sverige och gör scenkonst möjlig även där andra aktörer saknas.
Shazia Mirza till Sverige – frontar Muslim Women Stand-Up9.4.2026 13:30:32 CEST | Pressmeddelande
Funny and Fearless – Muslim Women Stand-Up samlar några av de skarpaste kvinnliga rösterna inom internationell komedi. Plats på scen tar bland annat, Shazia Mirza, en Storbritanniens största komiker. Föreställningen som är lika vågad som befriande leds av komikern och skådespelaren Nisti Stêrk. Funny and Fearless – Muslim Women Stand-Up är en del av REACT – Riksteaterns internationella festival. Sverigepremiär 23 april Hallunda, Stockholm. Riksteatern i samarbete med Sterk produktion AB.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
