Framtidens teater på nationell festival i Hallunda
Teaterutbildningar på gymnasienivå och kulturskolor har länge saknat nutidsdramatik med angelägna teman som passar för större ensembler. För att ge ungdomar en förståelse för hur det är att jobba professionellt med teater och skapa möjligheter för dem att träffa professionella teaterarbetare beslutade Riksteatern 2010 att starta LÄNK.
- Projektet växer ständigt och betyder mycket för de gymnasieskolor, kulturskolor och grupper som deltar. Våra pjäser spelas i hela Sverige och några även i Norge, Finland och Hong Kong! Minst lika viktigt är att vi öppnar ett fönster mot den professionella teatervärlden genom att bjuda in ungdomarna att spela hos regionalteatrar och stadsteatrar runt om i landet. Länk har blivit en lyft för alla som jobbar med ung teater, säger Edward Bromberg, projektledare för LÄNK.
Årets pjäser är skrivna av allt från framstående internationella dramatiker Dennis Kelly till svenska dramatiker som Manda Stenström, Nicolas Kolovos, Dennis Magnusson, Marioan Hosseini och Riksteaterns egen Ninna Tersman. Efter repetitioner och föreställningarna på hemmaplan har under våren elva regionala festivaler ägt rum där alla ensembler framfört sina produktioner på en professionell teaterscen inför publik, huvudsakligen andra LÄNK-deltagare. Deltagarna får även utbyta erfarenheter med ungdomar från andra delar av landet. Över 1000 ungdomar har deltagit i Länk ensembler från Kiruna ner till Lund. Åtta av de mest spännande uppsättningarna som framförts tar i helgen plats på scen i Hallunda i Stockholm.
Idén till LÄNK kommer från England och The National Theatre. Motsvarande verksamhet där kallas Connections och har pågått sedan 1994. Connections har under åren spridits till Sverige, Italien, Portugal, Brasilien, Norge och Finland.
Kontakter
För mer information: Anna Gerdin Press- och PR-ansvarig anna.gerdin@riksteatern.se Tel: 070- 637 59 40
Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.
Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.
riksteatern.se
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
Intresset för cirkus ökar med över 200 procent16.4.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
De senaste tre åren har intresset för samtida cirkus ökat markant i Sverige. En ny rapport från Riksteatern visar att antalet cirkusföreställningar i Sverige mer än tredubblats och att antalet besökare under perioden stigit med 159 procent. Resultaten signalerar ett växande engagemang för konstformen cirkus över hela landet.
Stjärnspäckad höst när Riksteatern tar sig an Strindberg och Stephen King8.4.2025 06:45:00 CEST | Pressmeddelande
I höst möter några av Sveriges mest älskade artister kända författare som August Strindberg och Stephen King. Riksteatern presenterar även nya spännande konstnärer och hyllade internationella stjärnor. Dessutom blir det hemvändarkomedi och reunion för Sveriges kabarédivor. Teater, dans och cirkus turnerar på över 200 orter och spelar på stora teaterhus, bygdegårdar och klassrum över hela Sverige.
Urfolkskonstnärer förenar dans och textil i Tärnaby20.3.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Två danskonstnärer har valts ut till årets Jårrh!-residens i Tärnaby: Yutzil Pablo, Maya Mam-dansare och textilkonstnär från Guatemala, och Linnéa Sundling, koreograf med samiska rötter, uppvuxen i Umeå och baserad i Stockholm. Båda arbetar i gränslandet mellan dans och textilkonst.
Kiruna utvald till Riksteaterns kongressort 202710.3.2025 10:09:57 CET | Pressmeddelande
I maj 2027 väntas hundratals förtroendevalda Riksteatermedlemmar anlända till Kiruna. Detta efter att Riksteaterns nationella styrelse klubbat igenom att Kiruna ska bli Riksteaterns nästa kongressort. Det engagemang för kultur som finns i Norrbotten bland såväl invånare som politiker var en avgörande faktor.
Dansföreställning för bebisar på Riksteaterturné27.2.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Koreografen Peter Mills är förbered på att publiken kan komma att somna, gråta eller försöka dra honom i håret när dom tar del av hans nya föreställning. Men främst väntas ett tryggt och magiskt dansverk ta plats i interaktion med en mycket nyfiken publik. O är nämligen en sinnlig dansföreställning för bebisar mellan 2-18 månader. Premiär 12 mars i Varberg.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum