Riksteatern

Skrattigt och ärligt när Maria Lundqvist åker på Riksteaterturné med Shirley Valentine

27.9.2018 06:30:00 CEST | Riksteatern | Pressmeddelande

Dela
Tvåfaldiga Guldbaggevinnaren Maria Lundqvist åker i höst på Riksteaterturné med publik och kritikersuccén Shirley Valentine. En varm komedi som bevisar att det aldrig är för sent att utforska sina drömmar. Turnépremiär i Askersund den 3 oktober.
Shirley-Valentine-Foto-Soren-Vilks
Shirley-Valentine-Foto-Soren-Vilks

Berättelsen om Shirley Valentine kretsar kring en kvinna som gått vilse i sig själv och slutat lyssna på sina egna behov. Publiken möter henne när hennes väninna Jane bjuder med henne på en semesterresa till en grekisk paradisö. I hemlighet börjar hon packa väskan. Ska hon våga trotsa sina rädslor och för första gången se världen, och sig själv, i ett helt nytt ljus?

- Shirley Valentine är en berättelse om en människa som gjorde sitt omöjliga möjligt och jag vet att det överallt i vårt långa land sitter män, kvinnor, mammor systrar, svågrar, döttrar, bröder och pappor som dagligen tvekar över att våga göra desamma, säger skådespelaren Maria Lundqvist.

Komedin om den frustrerade hemmafrun Shirley Valentine skrevs av Willy Russel 1986 och har belönats med flertalet stora nomineringar och priser. I Edward af Silléns översättning och regi utspelas handlingen i nutid men Shirley Valentine är en tidlös berättelse om en människa vars liv inte blev som hon hade tänkt. Våren 2017 hade Shirley Valentine med Maria Lundqvist i huvudrollen premiär på Maximteatern och hyllades av både press och publik.

- Shirley Valentine är den roligaste, mest skrattiga föreställning jag någonsin gjort, utan att ge avkall på djupet och angelägenhetsgraden i historien. Det är även den största skådespelarutmaningen jag någonsin haft då jag bara har mig själv att prata med. Publiken är min enda motspelare och jag älskar det, fortsätter Maria Lundqvist.

Shirley Valentine är ett samarbete mellan Riksteatern, Villman produktion och Audere Vivere. Turnépremiär i Askersund 3 oktober Medverkande Maria Lundqvist

Regi Edward af Sillén Scenografi Lars Östberg Ljusdesign Mikael Kratt Maskör David Julio Kostymör Sigge Avander Foto affischbild Mats Bäcker Foto pressbilder Sören Vilks

För mer information samt turnéplan: https://www.riksteatern.se/forestallningar/shirley-valentine/

Pressbilder finns på: http://mediabank.riksteatern.se/blog/tag/shirley-valentine

Kontakter

För mer information: Anna Gerdin Press- och PR-ansvarig anna.gerdin@riksteatern.se Tel: 070- 637 59 40

Bilder

Shirley-Valentine-Foto-Soren-Vilks
Shirley-Valentine-Foto-Soren-Vilks
Ladda ned bild
Shirley-Valentine-Foto-Soren-Vilks1
Shirley-Valentine-Foto-Soren-Vilks1
Ladda ned bild

Om

Riksteatern
Riksteatern



Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.

Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.

riksteatern.se

Följ Riksteatern

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Riksteatern

Lennart Jähkel och Ann Petrén i höstens stora berättelser – Riksteatern presenterar en höst om människans villkor14.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

Hösten 2026 väver Riksteatern samman berättelser om ensamhet, gemenskap, skuld och motstånd i en repertoar som rör sig rakt genom samtidens mest brännande frågor. Från förhörsrum till cirkustält, från fillers till historiska livsöden, löper en tydlig röd tråd: människans längtan efter att bli sedd, buren och förstådd i en tid av osäkerhet. Med stöd av tusentals ideellt engagerade når Riksteatern hela Sverige och gör scenkonst möjlig även där andra aktörer saknas.

Shazia Mirza till Sverige – frontar Muslim Women Stand-Up9.4.2026 13:30:32 CEST | Pressmeddelande

Funny and Fearless – Muslim Women Stand-Up samlar några av de skarpaste kvinnliga rösterna inom internationell komedi. Plats på scen tar bland annat, Shazia Mirza, en Storbritanniens största komiker. Föreställningen som är lika vågad som befriande leds av komikern och skådespelaren Nisti Stêrk. Funny and Fearless – Muslim Women Stand-Up är en del av REACT – Riksteaterns internationella festival. Sverigepremiär 23 april Hallunda, Stockholm. Riksteatern i samarbete med Sterk produktion AB.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye