Humoristiskt katastrofdrama i islandskap

Ombord på isbrytaren Oden föddes idéen till föreställningen Polarfararna. Tack vare Polarsekretariatets konstnärsstipendium fick Åsa Johannisson möjlighet att följa med expeditionen Arctic Ocean 2016 till Arktis och Nordpolen.
- Polarfararna handlar om samspelet mellan människa och natur och de globala utmaningar vi står mitt uppe i. Människans nyfikenhet är i centrum. Att upptäcka, kartlägga och förstå. Att lära sig. Att förundras. Att häpna. Men också drivkraften att erövra och äga. Upprätthålla gränser. Att namnge och sätta pris på, säger Åsa Johannisson, regissör.
Polarfararna är ett existentiellt och humoristiskt drama där nyfikenheten för de tre forskarna ut på en expedition. När sedan en katastrof inträffar blir deras utsatthet tydlig. Hur klarar sig tre skyddslösa människor i en extrem natur och vad händer när man som står öga mot öga med sin egen utsatthet?
Med Polarfararna fortsätter Riksteatern satsningen Människa och natur, en treårig satsning som genom konsten fördjupar sig i människans relation till naturen. I anslutning till Polarfararna har Riksteatern arbetat med ett separat projekt tillsammans med Stockholm Resilience Center och Alba Eco med målet att skapa material som omvandlar vetenskap till vetskap. Översätta svårgripbara forskningsrön till kommunicerbara insikter, t.ex. genom en podcast.
Åsa Johannisson har tidigare bland annat regisserat Bäckalyckan (Smålands Musik och Teater) Enterprise - en rymdresa (Regionteatern Blekinge Kronoberg) samt filmerna Have a Nice Day och Fish (Vinnare av Channel+ Award Nordisk Panorama 2009). Johannisson är även verksam som konstnärlig ledare för Circus Glass Royale.
Camilla Blomqvist är verksam som dramatiker och dramaturg. Hennes tidigare pjäser och dramatiseringar har bland annat spelats på Örebro Länsteater, Ung Scen Öst, Uppsala Stadsteater, Norrbottensteatern, Smålands Musik och Teater, Malmö Stadsteater och Riksteatern.
Premiär den 13 oktober i Gränna
Medverkande Malin Alm Myra Neander Anita Nyman
Regi och idé Åsa Johannisson Manus Camilla Blomqvist Dramatiker Camilla Blomqvist Scenografi och kostym Katrin Brännström Ljudbild och komposition Magnus Larsson Mask Janina Rolfart Ljusdesign Sofie Gynning
För mer information samt turnéplan: https://www.riksteatern.se/forestallningar/polarfararna/
Pressbilder till föreställningen finns på: http://mediabank.riksteatern.se/blog/tag/polarfararna
Kontakter
För mer information: Joakim Johansson Press- och PR-ansvarig joakim.johansson@riksteatern.se Tel: 070-528 99 15
Bilder

Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.
Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.
riksteatern.se
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
Stjärnspäckad höst när Riksteatern tar sig an Strindberg och Stephen King8.4.2025 06:45:00 CEST | Pressmeddelande
I höst möter några av Sveriges mest älskade artister kända författare som August Strindberg och Stephen King. Riksteatern presenterar även nya spännande konstnärer och hyllade internationella stjärnor. Dessutom blir det hemvändarkomedi och reunion för Sveriges kabarédivor. Teater, dans och cirkus turnerar på över 200 orter och spelar på stora teaterhus, bygdegårdar och klassrum över hela Sverige.
Urfolkskonstnärer förenar dans och textil i Tärnaby20.3.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Två danskonstnärer har valts ut till årets Jårrh!-residens i Tärnaby: Yutzil Pablo, Maya Mam-dansare och textilkonstnär från Guatemala, och Linnéa Sundling, koreograf med samiska rötter, uppvuxen i Umeå och baserad i Stockholm. Båda arbetar i gränslandet mellan dans och textilkonst.
Kiruna utvald till Riksteaterns kongressort 202710.3.2025 10:09:57 CET | Pressmeddelande
I maj 2027 väntas hundratals förtroendevalda Riksteatermedlemmar anlända till Kiruna. Detta efter att Riksteaterns nationella styrelse klubbat igenom att Kiruna ska bli Riksteaterns nästa kongressort. Det engagemang för kultur som finns i Norrbotten bland såväl invånare som politiker var en avgörande faktor.
Dansföreställning för bebisar på Riksteaterturné27.2.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Koreografen Peter Mills är förbered på att publiken kan komma att somna, gråta eller försöka dra honom i håret när dom tar del av hans nya föreställning. Men främst väntas ett tryggt och magiskt dansverk ta plats i interaktion med en mycket nyfiken publik. O är nämligen en sinnlig dansföreställning för bebisar mellan 2-18 månader. Premiär 12 mars i Varberg.
Özz Nûjen på Riksteaterturné med föreställning som synliggör de utsatta26.2.2025 11:44:59 CET | Pressmeddelande
Under våren är Özz Nújen på Riksteaterturné på 48 orter över hela Sverige med föreställningen Pueblo. En sorgsen och humoristisk berättelse som får publiken att lyssna till samhällets utsatta. Manus och regi av Ascanio Celestini.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum