Urpremiär för I mellan – en explosiv och inspirerande dansföreställning

Unruly Gangs Riksteaterturné kommer ge publik runtom i landet möjlighet att möta en annan typ av dans än vad man kanske tidigare har sett. Dancehall är en experimentell och kreativ dansstil, influerad av många stilar, som växt fram på nattklubbar i Jamaica.
Rut Roos berättar att dancehall har blivit något av en kvinnorörelse på grund av att de flesta utövarna är kvinnor och deras tolkning av kulturen har vuxit fram i ett systerskap.
- Dancehall är speciellt därför att det är en dansstil som tillåter väldigt mycket expressivitet känslomässigt. Det har blivit en populär stil framförallt för unga tjejer, därför att det finns en möjlighet att uttrycka aggressivitet i dansen, något som man som tjej vanligtvis inte får uttrycka. Och då menar jag en positiv aggressivitet, att få ta en tydlig plats i rummet, säger Rut Roos koreograf.
Rut Roos minns när hon själv testade dancehall för första gången.
- Jag kände mig asball. Mitt första möte med dancehall var väldigt aggressivt och tufft. Jag fick vifta med pistolfingrar och som fjortonåring så tror jag att det var väldigt befriande, säger Rut Roos och skrattar.
I mellan handlar om hur man definierar sig själv i ett samhälle som gärna vill identifiera en baserat på hur man ser ut, hur man är eller var man kommer ifrån. Koreografen Imenella Mohamed tog över dansgolven under 2018 med sin debutsingel Chagga. Hon vann nyligen en grammis för årets nykomling och var tidigare år nominerad till framtidens artist på P3 Guld. Tillsammans med den nära kollegan Rut Roos lyfter hon nu styrkan i att vara “third culture kid”.
- Att vara third culture kid är att vara allt och inget och allt däremellan! säger Imenella Mohamed, koreograf.
Urpremiär 5 mars, Dansens hus, Stockholm
Medverkande
Rut Roos Safia Rashid Nathalie Ifter Salomonsson Otieno Weber Felicia Lins de Albuquerque
Konstnärligt team
Av Unruly Gang Koreografi Imenella Mohamed och Rut Roos Musik Rut Roos
För mer information samt turnéplan: https://www.riksteatern.se/forestallningar/i-mellan/
Pressbilder till föreställningen finns på: http://mediabank.riksteatern.se/blog/tag/i-mellan
Kontakter
För mer information: Emma Englund Press- och PR-ansvarig Tel: 08-531 99 408 Mob: 070-637 5940 E-post: emma.englund@riksteatern.se
Bilder

Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.
Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.
riksteatern.se
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
REACT – Riksteatern lanserar ny internationell festival2.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Riksteaterns nya internationella turnerande festival, REACT, presenterar några av världens mest kompromisslösa och angelägna konstnärskap. Festivalen ska vara återkommande varje vår och erbjuda publik från norr till söder på internationella scenkonstsuccéer av högsta kvalitet. REACT - Riksteaterns internationella festival slår upp portarna våren 2026.
Tom Alandh gör dokumentär om Krister Henriksson – följer Riksteaterns turné genom Sverige27.11.2025 14:53:32 CET | Pressmeddelande
I en ny svensk dokumentär av Tom Alandh står en av landets mest folkkära skådespelare, Krister Henriksson, i centrum. Filmen följer Riksteaterns turné med Eugene O’Neills klassiska familjedrama Lång dags färd mot natt, från Klintehamn till Säffle.
Internationellt prisad tvillingduo gästar Sverige med nyskapande dans13.11.2025 13:40:29 CET | Pressmeddelande
De identiska tvillingbröderna Clément och Guillaume Papachristou har gjort succé på europeiska scener med sin gripande och humoristiska föreställning I stort sett helt lika. Nu kommer de för första gången till Sverige med en föreställning som rör sig mellan dans, teater och livets innersta frågor om olikheter och gemenskap. Premiär 19 november i Hallunda.
Riksteaterns vårrepertoar 2026 utmanar Sverigebilden11.11.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
När Riksteatern presenterar repertoaren för våren 2026 står Sverigebilden i centrum. Genom nyskrivna pjäser, klassikertolkningar och samtida berättelser utforskas nationen – från Nils Holgerssons underbara resa, via veteranernas erfarenheter till Zarah Leanders mörka sidor. Under våren turnerar Riksteatern från Norrbotten till Skåne med teater, dans, cirkus och musik, för alla överallt.
Salka Ardal Rosengren skapar dansverk av socialdans22.10.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Som en hyllning till flyktiga möten och eviga ögonblick på dansgolvet, har koreografen Salka Ardal Rosengren skapat Lasting Figures. Genom ett verk som lyfter den sociala dansen på scenen låter hon publiken uppleva den på ett nytt sätt. Turnerar med Riksteatern i höst, premiär 28 oktober i Simrishamn.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
