Publiksuccén De Oroliga ut på Riksteaterturné
16.10.2019 11:30:00 CEST | Riksteatern | Pressmeddelande

Pappan och dottern sitter med en bandspelare mellan sig. Planen är en gemensam bok. Men åldrandet hinner ikapp pappan och samtalen blir oförutsägbara och splittrade. De oroliga är en lekfull och utforskande roman av Linn Ullman om ett barn som inte kan vänta med att växa upp, och om två föräldrar som helst vill vara barn. En berättelse om minnen och glömska och alla historier som utgör ett liv.
Skådespelaren Rebecka Hemse beskriver föreställningen som lekfull, allvarlig, oroande men förhoppningsvis också rolig.
- Jag tror att publiken kan känna igen sig när de ser De oroliga, de kanske minns sina liv och sin barndom. Kanske tänker de på hur barnet de en gång var för alltid är en del av deras liv.
Rebecka Hemse har tidigare varit ute på en kort Riksteaterturné med föreställningen Den Girige och ser fram emot att få spela ute i landet igen.
- Det ska bli roligt och spännande att få se nya platser och möta en ny publik. Det finns så många fina små och stora scener runt om i Sverige, både moderna och gamla historiska teaterbyggnader som jag ser fram emot att spela på, Jag har rest relativt lite i Sverige så det känns lyxigt att få möjlighet att göra det, säger Rebecka Hemse, skådespelare.
Riksteatern i samarbete med Dramaten.
Turnépremiär 5 november i Göteborg
Medverkande
Rebecka Hemse Marika Lindström Angela Kovács
Konstnärligt team
Dramatisering Karen-Maria Bille Regi Pernilla August Scenografi och kostym Magdalena Åberg Ljusdesign Mira Svanberg Musik och ljuddesign Anna Sóley Tryggvadóttir Peruk och mask Sofia Ranow Boix-Vives
För mer information samt turnéplan: https://www.riksteatern.se/deoroliga
Pressbilder till föreställningen finns på: http://mediabank.riksteatern.se/blog/tag/de-oroliga
Kontakter
För mer information: Emma Englund Press- och PR-ansvarig Tel: 08-531 99 408 Mob: 070-637 5940 E-post: emma.englund@riksteatern.se
Bilder

Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.
Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.
riksteatern.se
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
Shakespeares köpman i ny tolkning – där döva är norm12.3.2026 09:14:54 CET | Pressmeddelande
I en fri tolkning av Köpmannen i Venedig, förlägger Riksteatern Crea handlingen på en ö hundra år framåt i tiden. Ett alternativt samhälle har uppstått på där döva är norm. Köpmannen på Martha’s Vineyard samspelar med den sanna historien om verklighetens Martha’s Vineyard där det under tvåhundra år fanns ett samhälle där alla invånare pratade teckenspråk. Regi av Debbie Z Rennie med manus av Filip Burman. Premiär 15 mars, Årsta i Stockholm. Pressvisning 13 mars, Riksteatern, Hallunda, Stockholm.
Sveriges största ensemble tar sig an Nils Holgersson under valåret 20265.3.2026 10:02:32 CET | Pressmeddelande
I valåret 2026 får Selma Lagerlöfs klassiker nytt liv i det nyskrivna verket Uppdrag Holgersson. Ett modernt bygdespel om kris, gemenskap och vår tids förakt för mänsklighet. Riksteatern samlar 256 personer i åldrarna 8 till 87 år från ett trettiotal länder i en och samma ensemble. Manus av Stina Oscarson och Astrid Menasanch Tobieson. I regi av Astrid Menasanch Tobieson. Premiär 14 mars i Ystad. Pressvisning 10 mars i Hallunda.
De som aldrig dör – en lekfull skräcksaga för mellanstadiet3.3.2026 12:04:25 CET | Pressmeddelande
Hur känns det att vara rädd i en tid där hoten tycks oändliga och svaren få? De som aldrig dör är en nyskriven pjäs av den norska dramatikern Eirik Fauske, i regi av Nora Nilsson. En fantasifull och humoristisk föreställning för mellanstadiet om rädslor, mod och rätten att få vara rädd. Premiär den 10 mars i Norberg. Pressvisning 5 mars, Riksteatern Hallunda.
Svenska afghanistanveteraners berättelser blir teater27.2.2026 11:11:12 CET | Pressmeddelande
Med Veteranerna tar svenska soldaters erfarenheter från krigets Afghanistan plats på teaterscenen. Författaren och tidigare säkerhetsexperten vid UD, Andreas Norman, har intervjuat svenska veteraner inför skrivandet av sin dramatikerdebut. I regi av Martin Rosengardten. Premiär 14 mars Boden. Pressvisning 25 mars, Riksteatern, Hallunda.
Prisbelönta Elmira Arikan aktuell med ny dramakomedi om barns sorg26.2.2026 15:22:49 CET | Pressmeddelande
I Tassen på hjärtat är den hyllade dramatikern Elmira Arikan tillbaka med en hjärtevärmande berättelse om sorgen efter en död mamma. När Minou och hennes pappa råkar köra på en katt och motvilligt tar med den hem, visar det sig snart att katten är magisk och lockar fram känslor som länge legat begravda. Resultatet är en fantasifull scenkonstupplevelse, skapad i samproduktion mellan Riksteatern Barn & Unga och Unga Dramaten. Premiär 10 mars i Grillby. Pressvisning 5 mars, Riksteatern i Hallunda. Premiär på Dramaten, 21 augusti.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
