Riksteatern

Publiksuccén De Oroliga ut på Riksteaterturné

16.10.2019 11:30:00 CEST | Riksteatern | Pressmeddelande

Dela
Den hyllade föreställningen De oroliga, i regi av Pernilla August, turnerar under november och december i Sverige. På scen ser vi Rebecka Hemse, Marika Lindström och Angela Kovács.
Fotograf: Jenny Baumgartner
Fotograf: Jenny Baumgartner

Pappan och dottern sitter med en bandspelare mellan sig. Planen är en gemensam bok. Men åldrandet hinner ikapp pappan och samtalen blir oförutsägbara och splittrade. De oroliga är en lekfull och utforskande roman av Linn Ullman om ett barn som inte kan vänta med att växa upp, och om två föräldrar som helst vill vara barn. En berättelse om minnen och glömska och alla historier som utgör ett liv.

Skådespelaren Rebecka Hemse beskriver föreställningen som lekfull, allvarlig, oroande men förhoppningsvis också rolig.

- Jag tror att publiken kan känna igen sig när de ser De oroliga, de kanske minns sina liv och sin barndom. Kanske tänker de på hur barnet de en gång var för alltid är en del av deras liv.

Rebecka Hemse har tidigare varit ute på en kort Riksteaterturné med föreställningen Den Girige och ser fram emot att få spela ute i landet igen.

- Det ska bli roligt och spännande att få se nya platser och möta en ny publik. Det finns så många fina små och stora scener runt om i Sverige, både moderna och gamla historiska teaterbyggnader som jag ser fram emot att spela på, Jag har rest relativt lite i Sverige så det känns lyxigt att få möjlighet att göra det, säger Rebecka Hemse, skådespelare.

Riksteatern i samarbete med Dramaten.

Turnépremiär 5 november i Göteborg

Medverkande

Rebecka Hemse Marika Lindström Angela Kovács

Konstnärligt team

Dramatisering Karen-Maria Bille Regi Pernilla August Scenografi och kostym Magdalena Åberg Ljusdesign Mira Svanberg Musik och ljuddesign Anna Sóley Tryggvadóttir Peruk och mask Sofia Ranow Boix-Vives

För mer information samt turnéplan: https://www.riksteatern.se/deoroliga

Pressbilder till föreställningen finns på: http://mediabank.riksteatern.se/blog/tag/de-oroliga

Kontakter

För mer information: Emma Englund Press- och PR-ansvarig Tel: 08-531 99 408 Mob: 070-637 5940 E-post: emma.englund@riksteatern.se

Bilder

Fotograf: Jenny Baumgartner
Fotograf: Jenny Baumgartner
Ladda ned bild

Om

Riksteatern
Riksteatern



Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.

Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.

riksteatern.se

Följ Riksteatern

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Riksteatern

Lennart Jähkel och Ann Petrén i höstens stora berättelser – Riksteatern presenterar en höst om människans villkor14.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

Hösten 2026 väver Riksteatern samman berättelser om ensamhet, gemenskap, skuld och motstånd i en repertoar som rör sig rakt genom samtidens mest brännande frågor. Från förhörsrum till cirkustält, från fillers till historiska livsöden, löper en tydlig röd tråd: människans längtan efter att bli sedd, buren och förstådd i en tid av osäkerhet. Med stöd av tusentals ideellt engagerade når Riksteatern hela Sverige och gör scenkonst möjlig även där andra aktörer saknas.

Shazia Mirza till Sverige – frontar Muslim Women Stand-Up9.4.2026 13:30:32 CEST | Pressmeddelande

Funny and Fearless – Muslim Women Stand-Up samlar några av de skarpaste kvinnliga rösterna inom internationell komedi. Plats på scen tar bland annat, Shazia Mirza, en Storbritanniens största komiker. Föreställningen som är lika vågad som befriande leds av komikern och skådespelaren Nisti Stêrk. Funny and Fearless – Muslim Women Stand-Up är en del av REACT – Riksteaterns internationella festival. Sverigepremiär 23 april Hallunda, Stockholm. Riksteatern i samarbete med Sterk produktion AB.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye