FeminEast 2019
Riksteatern arrangerar för fjärde året i rad FeminEast. Denna gång med klassisk musik, psykedeliska riff samt post-progressiv jazz och funk med musiker från bland annat Kurdistan, Iran, Argentina, Turkiet och Egypten. FeminEast riktar strålkastarljuset mot kvinnliga artister som med sina röster tar plats, revolutionerar, banar väg och förändrar - i en värld där alla inte har samma förutsättningar. Nytt för i år är att publik runt hela Sverige kan ta del av konserten med Tanblues eftersom den kommer att sändas digitalt. Tanblues är ett enastående musikaliskt möte mellan superstjärnan Josette Bushell-Mingo och den högt renommerade musikern Tahmoures Pournazeri.
Stockholm och Göteborg får besök av världsstjärnan Darya Dadvar. Hon anses vara en av de mest innovativa artisterna inom World Music idag och också en av Irans populäraste kvinnliga artister.
- FeminEast är en av årets höjdpunkter på Riksteatern för alla som är intresserade av konstnärliga röster som sällan får höras. Det handlar om konst som vi inte skulle få möjlighet att ta del av på något annat sätt än just här och nu på FeminEast, säger Dritëro Kasapi, teaterchef.
FeminEast pågår mellan 23 november och 1 december i Stockholm, Göteborg och Uppsala samt via digitala sändningar.
För mer information och program:
https://www.riksteatern.se/femineast
Pressbilder:
http://mediabank.riksteatern.se/blog/tag/femineast-2019
Kontakter
För mer information: Emma Englund Press- och PR-ansvarig Tel: 08-531 99 408 Mob: 070-637 5940 E-post: emma.englund@riksteatern.se
Bilder
Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.
Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.
riksteatern.se
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
Palestinske Amer Hlehel utforskar migration, trauma och den osynliga vardagen för flyktingar - urpremiär för Kusinerna 25 januari16.1.2025 14:19:35 CET | Pressmeddelande
I sin nyskrivna pjäs Kusinerna belyser den palestinske dramatikern och skådespelaren Amer Hlehel de komplexa och ofta osynliga erfarenheterna av migration och trauma. I en samtid där frågor om exil och integration ständigt debatteras, bjuder Kusinerna på en känslomässig resa genom kulturkrockar, identitet och familjeband. Premiär den 25 januari i Hallunda.
Teaterklassiker på Sverigeturné med Grynet Molvig och Krister Henriksson13.1.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Våren 2025 åker Eugene O’Neills klassiker Lång dags färd mot natt på landsomfattande turné med Grynet Molvig och Krister Henriksson i huvudrollerna. I regi av Eva Dahlman. Premiär 1 februari i Klintehamn.
Riksteaterns vd: ” Kulturåret 2024 visade att vi rör oss i ett nytt kulturpolitiskt landskap”20.12.2024 14:05:26 CET | Pressmeddelande
När Riksteatern summerar året som gått är det tydligt att suget efter scenkonst är stort runt om i landet – samtidigt rör sig Sverige i ett nytt kulturpolitiskt landskap.
Ny komedi om klass och drömmar i förorten18.12.2024 12:10:02 CET | Pressmeddelande
Idris & Esra är en nyskriven pjäs av dramatikern Seluah Alsaati som kort och gott handlar om att skaffa guzz och körkort. Med blinkningar åt den romantiska komedin och roadmovien skildras hur den unga arbetarklassen i förorten får hustla sig fram för att nå sina drömmar. I regi av Nora Nilsson. Premiär 20 januari i Nyköping.
Ny kommunikationschef på Riksteatern10.12.2024 09:01:33 CET | Pressmeddelande
Sara Camursoy blir Riksteaterns nya avdelningschef för Förening, försäljning och kommunikation. Hon tillträder tjänsten den 1 januari 2025. Sara Camursoy har tidigare bland annat arbetat med marknadsföring, kommunikation och digitalisering inom Rädda Barnen, Norwegian och Hurtigruten Group.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum