Riksteatern

"Samtida cirkus" i fokus - Riksteatern får utökat uppdrag

21.9.2020 08:43:00 CEST | Riksteatern | Pressmeddelande

Dela
Under måndagen presenterade regeringen budgeten för 2021. Riksteatern får ett utökat uppdrag med fokus på att utveckla den "samtida cirkusen". Det digitala uppdraget kvarstår men finansieringen minskar rejält.
Foto Soren Vilks
Foto Soren Vilks

Från och med 2021 får Riksteatern 7 miljoner kronor för att utveckla den "samtida cirkusen". I uppdraget ligger att skapa förutsättningar och främja den konstnärliga utvecklingen för cirkuskonstnärer att verka i Sverige samt att göra konstformen tillgänglig för fler människor i hela landet.

-Vi är väldigt glada för uppdraget som vi ser som något positivt för hela branschen. Det är också glädjande för våra arrangörer ute i landet. "Samtida cirkus" har en stark potential att nå en bredare publik och vi hoppas att genom Riksteaterns fantastiska arrangörsnätverk kunna bidra till att fler människor får möjlighet att ta del av denna konstform. Vi ser även fram emot och hoppas på samarbeten med ännu fler aktörer och kompetenser inom konstområdet, säger Magnus Aspegren, vd för Riksteatern.

Riksteatern har sedan 2017 haft ett uppdrag att tillgängliggöra scenkonst genom digitala utsändningar. Uppdraget har inneburit att undersöka hur digitalisering på olika sätt kan bidra till att skapa spännande scenkonst i nya format men även hur den kan öka tillgängligheten för scenkonst i olika delar av landet. Regeringen bedömer att scenkonstinstitutionerna behöver fortsätta använda digitala kanaler för att nå ut med sina föreställningar samt fortsätta utvecklingen av att tillgängliggöra digitala lösningar för scenkonsten i hela landet. Riksteatern som tidigare fått 5 miljoner kronor per år för att arbete med det digitala uppdraget förväntas nu lösa detta inom ordinarie budget där en något högre uppräkning än tidigare bör ses som en fortsatt satsning. Dock är det betydligt mindre resurser än tidigare.

-Det är bekymmersamt att det inte satsas ytterligare på digitalisering. Ett år som detta känns det extra viktigt att medel riktas mot det digitala och att vi fortsätter det fantastiska arbete som hela branschen har påbörjat, fortsätter Magnus Aspegren

Kontakter

För mer information: Anna Gerdin Press- och PR-ansvarig anna.gerdin@riksteatern.se Tel: 070- 528 991 5

Bilder

Foto Soren Vilks
Foto Soren Vilks
Ladda ned bild

Om

Riksteatern
Riksteatern



Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.

Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.

riksteatern.se

Följ Riksteatern

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Riksteatern

Stjärnspäckat när den hyllade iranske dramatikern Nassim Soleimanpours verk ECHO får Sverigepremiär1.4.2026 13:00:38 CEST | Pressmeddelande

Vad är hem, identitet, flykt och minnen? Den hyllade iranske dramatikern Nassim Soleimanpour som ligger bakom världssuccéerna Vit kanin, röd kanin och NASSIM är Sverigeaktuell med ECHO. Ett nervkittlande teaterexperiment där ingen vet vad som ska hända, inte ens skådespelaren. Pjäsen är en del av REACT - Riksteaterns internationella festival som tar plats på fyra orter runt om i Sverige. Sverigepremiär 23 april, Stockholm.

Barns egna pjäser sätts upp på scen – nationellt projekt lyfter röster från mellanstadiet18.3.2026 11:16:44 CET | Pressmeddelande

Hur låter framtiden när barn själva får skriva den? I det nya projektet Min första pjäs bjuder Riksteatern och Stiftelsen Natur & Kultur in mellanstadiebarn i Sverige att skriva egna dramatiska berättelser. Ett urval av pjäserna kommer att publiceras i en antologi och läsas upp av professionella skådespelare på scener runt om i landet. Först ut är elever i Tomelilla.

Shakespeares köpman i ny tolkning – där döva är norm12.3.2026 09:14:54 CET | Pressmeddelande

I en fri tolkning av Köpmannen i Venedig, förlägger Riksteatern Crea handlingen på en ö hundra år framåt i tiden. Ett alternativt samhälle har uppstått på där döva är norm. Köpmannen på Martha’s Vineyard samspelar med den sanna historien om verklighetens Martha’s Vineyard där det under tvåhundra år fanns ett samhälle där alla invånare pratade teckenspråk. Regi av Debbie Z Rennie med manus av Filip Burman. Premiär 15 mars, Årsta i Stockholm. Pressvisning 13 mars, Riksteatern, Hallunda, Stockholm.

Sveriges största ensemble tar sig an Nils Holgersson under valåret 20265.3.2026 10:02:32 CET | Pressmeddelande

I valåret 2026 får Selma Lagerlöfs klassiker nytt liv i det nyskrivna verket Uppdrag Holgersson. Ett modernt bygdespel om kris, gemenskap och vår tids förakt för mänsklighet. Riksteatern samlar 256 personer i åldrarna 8 till 87 år från ett trettiotal länder i en och samma ensemble. Manus av Stina Oscarson och Astrid Menasanch Tobieson. I regi av Astrid Menasanch Tobieson. Premiär 14 mars i Ystad. Pressvisning 10 mars i Hallunda.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye