Ur krisen föds poetisk dans i nytt format
28.10.2020 09:41:00 CET | Riksteatern | Pressmeddelande

- Vår utgångspunkt var dansens roll i klimatkrisen, men sedan blev utmaningen att hitta nya sätt att skapa och dansa i en pandemi. Vi kan inte på långa vägar omfamna dessa stora frågor, men vi måste försöka, säger Per Sundberg, konstnärlig ledare på Dansinitiativet i Luleå.
Out of Urgency blir en uppkopplad här-och-nu-upplevelse. Föreställningen består av fyra platsspecifika dansverk som interagerar med varandra genom komplex koreografi och digitala sändningar mellan scenrummen. Premiärföreställningen äger rum i Luleå, Hammerfest i Norge, Uleåborg i Finland och Archangelsk i Ryssland. På alla dessa platser delar publiken och dansarna en unik konstnärlig händelse, där de geografiska avstånden suddas ut. - Vi låter dansen mötas i ett virtuellt bo, förklarar Per Sundberg, som också är upphovsperson till det speciella konceptet. Han beskriver verket som poetiskt, en gestaltning av skörheten i våra livsvillkor: - För mig handlar det mycket om varsamhet och omhändertagande - kvaliteter som känns särskilt viktiga just nu. Out of Urgency är den första produktionen inom ramarna för det internationella projektet Moving Barents som Dansinitiativet driver sedan 2019 tillsammans med tio samarbetspartners, varav Riksteatern är en. Per Sundberg förklarar: - Vi ville samarbeta över landsgränserna med våra kollegor på samma breddgrad. Dels för att skapa intressanta konstnärliga utbyten, dels för att på sikt bygga en mer hållbar infrastruktur för scenkonsten där vi bor. Spelas i Norrbotten, Västerbotten och Stockholm Efter den svenska premiären i Luleå spelas föreställningen på Dansmässan i Stockholm och sedan i Gällivare, Kiruna, Robertsfors och Umeå. Alla föreställningar sker i november. Tina Eriksson Fredriksson är verksamhetsutvecklare på Riksteatern: - Vårt uppdrag är att skapa möjligheter för scenkonstens utveckling i hela Sverige. Därför är vi jättestolta över att samarbeta med dessa nytänkande danskonstnärer och arrangörer i norr. FÖR MER INFORMATION OCH TURNÉPLAN Läs mer här: https://www.dansinitiativet.se/out-of-urgency-2020.html Medverkande Dans och koreografi: Jenny Schinkler, Mikael Marklund, Dimitri Melnikov, Susanna Voyushina, Maya Mi Samuelsen och Henna Räsänen. Koncept: Per Sundberg Regi: Tanja Råman, John Collingswood och Per Sundberg Tekniskt koncept och tekniker: John Collingwood, Torulf Öhman, Jamie Bivard, Jakob Granqvist och Petr Menshikov AD: Timo Rinnevuo Projektledare: 2019 Erika Pekula Petterson, 2020 Per Sundberg Verksamhetsledare: Marie Wårell Om Moving Barents Dansinitiativets regionala utvecklingsprojekt Dance Artists in Barents ligger till grund för samarbetet där tio parter tillsammans stärker infrastrukturen för rörelsebaserade scenkonst, från norra Sverige ut i Barents-regionen. Dessa tio är Dansinitiativet, Riksteatern, Norrlandsoperan, Dans i Västerbotten, Danskonsulent Norrbotten, Riksteatern Norrbotten, Stellaris DansTeater i Norge, DanseFestival Barents i Norge, TaikaBox i Finland och The Second School i Ryssland. Med stöd av Kulturrådet, Region Norrbotten, Luleå kommun, Region Västerbotten, Nordisk kulturfond, Uleåborgs stad, Konstnärsnämnden och Riksteatern.
Kontakter
För mer information: Anna Gerdin Press- och PR-ansvarig anna.gerdin@riksteatern.se Tel: 070- 528 991 5
Bilder


Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.
Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.
riksteatern.se
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
Riksteatern samlar Sveriges unga scenkonsttalanger till nationell festival18.5.2026 15:07:59 CEST | Pressmeddelande
Den 22–24 maj arrangeras en av Sveriges största mötesplatser för unga inom scenkonst. Festivalen markerar 15 år sedan starten av Riksteaterns satsning Länk, ett projekt som sedan starten engagerat över 400 teaterensembler med ungdomar över hela landet.
Annika Norlins låtar blir teater av Ada Berger12.5.2026 11:09:23 CEST | Pressmeddelande
Dramatikern Ada Berger gör teater av Annika Norlins låtar i den nya musikaliska föreställningen Vi är däggdjur. Verket är den första sceniska dramatiseringen av Norlins texter och sätts upp i regi av Johanna Salander, i ett samarbete mellan Riksteatern och Västerbottensteatern. Urpremiär 10 oktober på Västerbottensteatern. På Sverigeturné med Riksteatern våren 2027.
Riksteaterns teaterchef, Dritëro Kasapis förordnande förlängs5.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Riksteaterns vd, Susanna Dahlberg, har beslutat att förlänga Dritëro Kasapis förordnande som teaterchef för Riksteatern till den 30 juni 2031.
Lennart Jähkel och Ann Petrén i höstens stora berättelser – Riksteatern presenterar en höst om människans villkor14.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Hösten 2026 väver Riksteatern samman berättelser om ensamhet, gemenskap, skuld och motstånd i en repertoar som rör sig rakt genom samtidens mest brännande frågor. Från förhörsrum till cirkustält, från fillers till historiska livsöden, löper en tydlig röd tråd: människans längtan efter att bli sedd, buren och förstådd i en tid av osäkerhet. Med stöd av tusentals ideellt engagerade når Riksteatern hela Sverige och gör scenkonst möjlig även där andra aktörer saknas.
Shazia Mirza till Sverige – frontar Muslim Women Stand-Up9.4.2026 13:30:32 CEST | Pressmeddelande
Funny and Fearless – Muslim Women Stand-Up samlar några av de skarpaste kvinnliga rösterna inom internationell komedi. Plats på scen tar bland annat, Shazia Mirza, en Storbritanniens största komiker. Föreställningen som är lika vågad som befriande leds av komikern och skådespelaren Nisti Stêrk. Funny and Fearless – Muslim Women Stand-Up är en del av REACT – Riksteaterns internationella festival. Sverigepremiär 23 april Hallunda, Stockholm. Riksteatern i samarbete med Sterk produktion AB.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
