Stjärnrekrytering till Riksteatern i höst
2.6.2021 06:00:00 CEST | Riksteatern | Pressmeddelande

[image] -Jag är mycket stolt idag över att vi kan annonsera denna glada nyhet. Malin är en modig teaterkonstnär med enorm kunskap och en klar vision. Hennes arbete präglas av ett genuint intresse och nyfikenhet för konsten, konstnärliga processer och publiken. Hon är en erfaren ledare och vi ser fram emot att sätta igång arbetet med att utveckla scenkonsten för barn och unga, säger Dritëro Kasapi, teaterchef på Riksteatern. - Riksteatern är i en spännande utveckling just nu - det finns ett intresse för berättelser och stort utrymme för konstnärlighet. Riksteatern har också en internationell utblick som intresserar mig. Och det finns en kreativ dynamik i uppdraget att skapa med hela Sverige som scen som jag ser fram emot att dyka ner i, säger Malin Axelsson, tillträdande konstnärlig ledare för Riksteatern Barn och unga. Malin Axelsson har bland annat regisserat succé-föreställningarna Lauras läppar på Unga Dramaten och Rose Rose Rose på ung scen/öst, som också blev uttagen till Scenkonstbiennalen. Hennes stora genombrott som dramatiker var Jösses flickor - återkomstenför Stockholms Stadsteater 2005. Axelsson är aktuell i höst på Riksteatern med eurodancemusikalen Eufori som hon har skrivit och regisserar, med musik av Rebecca&Fiona. -Vi ska göra konstnärligt utmanande scenkonst på Riksteatern Barn&Unga och våga vara ambitiösa. Vi ska söka nya, oväntade berättelser och texter och skapa möjligheter för dem att utvecklas på unika sätt. Den unga publiken ska få upplevelser som de aldrig glömmer. För många i vår publik är det första gången de upplever scenkonst och därför ska vi ställa kraven högt på att skapa något oförglömligt, säger Axelsson. Riksteatern är hela Sveriges scen med visionen att erbjuda teater, dans och musik - för alla, överallt. Malin Axelsson blir en del av detta och börjar sitt uppdrag som konstnärlig ledare för Riksteatern Barn&Unga den 2 augusti år.
Eufori Nyskrivna eurodancemusikalen Euforitar oss rakt in i kickar och kraschar i millenniumskiftets IT-yra. I huvudrollen ser vi Hampus Nessvold, för musiken står DJ-duon Rebecca & Fiona och för kostym Tommie X. Till tonerna av en 90-talsinfluerad musikvärld som spänner från europop till trance växer en kärlekssaga fram, mitt i internets födelse och ekonomisk eufori. Skriven och regisserad av Malin Axelsson. Ett samarbete med Östgötateatern. Urpremiär 8 oktober i Stockholm
Höstrepertoaren för Riksteatern barn och unga:
De livrädda Den yngre publiken kan se fram emot De livrädda som är en föreställning om två systrars minnen, rädsla och syskonskap. Om att inte kunna somna om natten, om strategier när man börjar en ny skola och om rädslan för diktatorn. De livrädda är drastisk, humoristisk och spännande. Pjäsen är skriven av Taljaeh Nasiri och regisserad av Marall Nasiri som är systrar i det riktiga livet, föreställningen bygger på deras gemensamma upplevelser och världarna dom skapade under sin uppväxt. Ett samarbete med unga Dramaten. Urpremiär 24 september i Hallunda, Stockholm.
Svansjön & jag Fartfylld, modig och humoristisk klassrumsföreställning för mellanstadiet. Föreställningen bygger på skådespelaren Adam Stålhammars erfarenheter av att växa upp och vilja något annat än killarna i samma ålder. Om att våga stå emot grupptryck och gå sin egen väg. Om att få vara den man är, fullt ut. Stålhammars egen berättelse vävs ihop med dans och delar ur historien från den klassiska baletten Svansjön. Manus Ninna Tersman och regi Daniel Goldmann. Urpremiär 21 september i Boden XOXO En dansföreställning om intimitet, närhet och ömsesidighet. Koreografen Sebastian Matthias, som ligger bakom succéföreställningen Intergalactic Underwater Palace, är nu tillbaka med en nyproducerad dansföreställning som riktar sig till åk 8, 9 och åk 1 gymnasiet. Vad innebär det att uppleva den egna kroppen? Vad betyder det att vara nära någon annans kropp? Hur nära dig får jag vara? Föreställningen skapar ett tryggt rum för svåra frågor kring intimitet och sexualitet som många unga bär på. XOXO är en produktion från explore dance i samarbete mellan Riksteatern, tanzhaus nrw och Sebastian Matthias. Premiär den 9 november i Botkyrka
Kontakter
För mer information: Sofia Zouagui Press och PR ansvarig E-post: sofia.zouagui@riksteatern.se Mob: 070-528 99 15
Bilder
Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.
Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.
riksteatern.se
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
Sveriges största ensemble tar sig an Nils Holgersson under valåret 20265.3.2026 10:02:32 CET | Pressmeddelande
I valåret 2026 får Selma Lagerlöfs klassiker nytt liv i det nyskrivna verket Uppdrag Holgersson. Ett modernt bygdespel om kris, gemenskap och vår tids förakt för mänsklighet. Riksteatern samlar 256 personer i åldrarna 8 till 87 år från ett trettiotal länder i en och samma ensemble. Manus av Stina Oscarson och Astrid Menasanch Tobieson. I regi av Astrid Menasanch Tobieson. Premiär 14 mars i Ystad. Pressvisning 10 mars i Hallunda.
De som aldrig dör – en lekfull skräcksaga för mellanstadiet3.3.2026 12:04:25 CET | Pressmeddelande
Hur känns det att vara rädd i en tid där hoten tycks oändliga och svaren få? De som aldrig dör är en nyskriven pjäs av den norska dramatikern Eirik Fauske, i regi av Nora Nilsson. En fantasifull och humoristisk föreställning för mellanstadiet om rädslor, mod och rätten att få vara rädd. Premiär den 10 mars i Norberg. Pressvisning 5 mars, Riksteatern Hallunda.
Svenska afghanistanveteraners berättelser blir teater27.2.2026 11:11:12 CET | Pressmeddelande
Med Veteranerna tar svenska soldaters erfarenheter från krigets Afghanistan plats på teaterscenen. Författaren och tidigare säkerhetsexperten vid UD, Andreas Norman, har intervjuat svenska veteraner inför skrivandet av sin dramatikerdebut. I regi av Martin Rosengardten. Premiär 14 mars Boden. Pressvisning 25 mars, Riksteatern, Hallunda.
Prisbelönta Elmira Arikan aktuell med ny dramakomedi om barns sorg26.2.2026 15:22:49 CET | Pressmeddelande
I Tassen på hjärtat är den hyllade dramatikern Elmira Arikan tillbaka med en hjärtevärmande berättelse om sorgen efter en död mamma. När Minou och hennes pappa råkar köra på en katt och motvilligt tar med den hem, visar det sig snart att katten är magisk och lockar fram känslor som länge legat begravda. Resultatet är en fantasifull scenkonstupplevelse, skapad i samproduktion mellan Riksteatern Barn & Unga och Unga Dramaten. Premiär 10 mars i Grillby. Pressvisning 5 mars, Riksteatern i Hallunda. Premiär på Dramaten, 21 augusti.
Hyllad West End-succé får svensk premiär20.2.2026 09:43:09 CET | Pressmeddelande
Den uppmärksammade pjäsen Shifters av Benedict Lombe åker i vår ut på riksteaterturné. Efter framgångarna på Bush Theatre i London och spelperiod i West End kommer det hyllade dramat nu i en svensk uppsättning med Angelika Prick och John Njie i rollerna. Originalregisserad av Lynette Linton och i den svenska uppsättningen regisserar Táiyé Oyebola. Premiär 28 februari i Hallunda.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

