Urpremiär 7 september: Sådan far- en varm komedi som doftar vemod, kärlek och försoning

[image]
Fotograf: Klara G
Låter det krångligt? Det är det. Och ändå inte. Det är en stund i livet, som det är lika bra att skratta åt.
Claes Månsson, mästaren av komedi och känd genom flertalet filmer och tv-produktioner, spelar pappan Einar, en pensionerad postmästare, änkeman och far till den 45-årige sonen Göran som fortfarande bor hemma hos pappa. Sonen spelas av Ola Hedén som också har skrivit manus.
- Äntligen kan vi möta publiken och berätta denna fina historia. Det ska bli spännande att få uppleva sina skrivna ord bli till liv på scen och se hur de tas emot av publiken, säger Ola Hedén, manusförfattare och huvudrollsinnehavare för Sådan far.
Ola Hedén, är känd från bland annat Riksteatersuccén Alla heter Allan. Sådan far är en nyskriven, varm komedi med familjära förvecklingar. En salig blandning av vita lögner, förvecklingar, en inkompetent, en soffa från 1989, Pär Lagerkvist och Ravelli under VM-sommaren -94, kokas ihop till en soppa som doftar vemod, kärlek & försoning.
På lördagar gör far och son samma sak vecka efter vecka. Men vad är det med Einar? Varför går han plötsligt omkring och ler löjligt, är otrevlig, glömmer bort viktiga saker och varför står en flaska Champagne på kylning? Och Göran, varför flyttar han inte hemifrån, han är ju trots allt medelålders?
-Det är en pjäs om vanliga människor. Claes Månsson och Ola Hedén gör fantastiska skådespelarprestationer som far och son, säger Ulf Dohlsten, regissör för Sådan far.
Sådan far har urpremiär i Arboga den 7 september och turnerar sedan vidare till ett femtiotal orter i landet, under hösten. Den produceras av Riksteatern i samarbete med Teater Allan.
Medverkande
Claes Månsson Ola Hedén
Konstnärligt team
Manus: Ola Hedén Regi: Ulf Dohlsten Medverkande Claes Månsson, Ola Hedén Dramaturg: Jani Lohikari Scenografi & kostym: Malin Beckius Ljus/ljud: Urban Arnberg
För mer information:
Sofia Zouagui, press- och pressansvarig för Sådan far Mob: 070-528 99 15
E-post: sofia.zouagui@riksteatern.se
Turnéplan: https://www.riksteatern.se/forestallningar/sadan-far/#section2
Kontakter
För mer information: Sofia Zouagui Press och PR ansvarig E-post: sofia.zouagui@riksteatern.se Mob: 070-528 99 15
Bilder

Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.
Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.
riksteatern.se
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
REACT – Riksteatern lanserar ny internationell festival2.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Riksteaterns nya internationella turnerande festival, REACT, presenterar några av världens mest kompromisslösa och angelägna konstnärskap. Festivalen ska vara återkommande varje vår och erbjuda publik från norr till söder på internationella scenkonstsuccéer av högsta kvalitet. REACT - Riksteaterns internationella festival slår upp portarna våren 2026.
Tom Alandh gör dokumentär om Krister Henriksson – följer Riksteaterns turné genom Sverige27.11.2025 14:53:32 CET | Pressmeddelande
I en ny svensk dokumentär av Tom Alandh står en av landets mest folkkära skådespelare, Krister Henriksson, i centrum. Filmen följer Riksteaterns turné med Eugene O’Neills klassiska familjedrama Lång dags färd mot natt, från Klintehamn till Säffle.
Internationellt prisad tvillingduo gästar Sverige med nyskapande dans13.11.2025 13:40:29 CET | Pressmeddelande
De identiska tvillingbröderna Clément och Guillaume Papachristou har gjort succé på europeiska scener med sin gripande och humoristiska föreställning I stort sett helt lika. Nu kommer de för första gången till Sverige med en föreställning som rör sig mellan dans, teater och livets innersta frågor om olikheter och gemenskap. Premiär 19 november i Hallunda.
Riksteaterns vårrepertoar 2026 utmanar Sverigebilden11.11.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
När Riksteatern presenterar repertoaren för våren 2026 står Sverigebilden i centrum. Genom nyskrivna pjäser, klassikertolkningar och samtida berättelser utforskas nationen – från Nils Holgerssons underbara resa, via veteranernas erfarenheter till Zarah Leanders mörka sidor. Under våren turnerar Riksteatern från Norrbotten till Skåne med teater, dans, cirkus och musik, för alla överallt.
Salka Ardal Rosengren skapar dansverk av socialdans22.10.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Som en hyllning till flyktiga möten och eviga ögonblick på dansgolvet, har koreografen Salka Ardal Rosengren skapat Lasting Figures. Genom ett verk som lyfter den sociala dansen på scenen låter hon publiken uppleva den på ett nytt sätt. Turnerar med Riksteatern i höst, premiär 28 oktober i Simrishamn.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
