Undvik frysskador om du sänker värmen i huset

När elen väntas bli rekorddyr överväger sannolikt många att stänga av eller sänka värmen i fritidshuset inför vintern, eller kanske i villan om familjen åker på semester. Men sänk inte värmen för mycket för att spara pengar. Det kan leda till omfattande frys- och vattenskador på huset. Det är också viktigt att följa försäkringsbolagens aktsamhetskrav.
- Försäkringsbolagen rekommenderar att man har en grundvärme på omkring 15 grader. Sänker du värmen ytterligare utan att vidta åtgärder kan du anses ha varit oaktsam och riskerar att få en lägre ersättning från försäkringen om huset skulle drabbas av en frysskada. I värsta fall kan du bli helt utan ersättning, säger Andrea Ekeblad Szanto, jurist och boendeexpert på Konsumenternas Försäkringsbyrå.
Om rören fryser och spricker på grund av ett längre strömavbrott så brukar man däremot få ersättning från försäkringen utan någon nedsättning för oaktsamhet.
Vid frysskador är självrisken oftast högre än vid andra vattenskador. Den varierar mellan försäkringsbolagen och kan i vissa fall bli mycket hög, upp till 20 procent av skadans kostnad. Som regel gör försäkringsbolagen även åldersavdrag på ytskikt, rör och installationer som inte är helt nya.
- Om du sänker värmen finns det några saker du bör göra, som till exempel att stänga av huvudvattenkranen och tömma vattenledningarna. Mycket kan hända i ett obebott hus. Se till att minska risken för skador och titta till ditt hus regelbundet. Det är en billig försäkring, avslutar Andrea Ekeblad Szanto.
Tips för att minska risken för sönderfrysta rör:
- Stäng av huvudvattenkranen.
- Töm vattenledningarna och låt kranarna stå öppna.
- Töm varmvattenberedaren och pumpar, spola wc-stolen så att vattenbehållaren töms.
- Häll frostskyddsvätska i diskho, tvättställ, golvbrunnar och wc-stol.
- Töm utomhuskranar på vatten.
På konsumenternas.se finns jämförelser av olika boendeförsäkringar.
Nyckelord
Kontakter
Andrea Ekeblad SzantoHållbarhetsansvarig, boendeförsäkringar
Tel:070-766 27 55andrea.szanto@konsumenternas.sePeter StarkBoendeförsäkringar
Tel:070-799 64 64peter.stark@konsumenternas.seBilder

Om
Konsumenternas Försäkringsbyrå ger oberoende och kostnadsfri vägledning inom försäkring och pension. Vi har hjälpt konsumenter sedan 1979. Vi är en stiftelse som har Konsumentverket, Finansinspektionen och Svensk Försäkring i vår styrelse. Välkommen till konsumenternas.se.
Följ Konsumenternas
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Konsumenternas
Spärrade konton och anhörigfrågor gör konsumenter oroliga18.3.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Konsumenternas Bank- och finansbyrå hanterade 9 100 ärenden från konsumenter under 2024. Det innebär att 200 personer i veckan fått stöd och vägledning. Uppsagda och spärrade konton var det vanligaste klagomålet förra året. De har fördubblats de senaste fem åren. Även frågor från anhöriga som upplever problem att hjälpa sina nära och kära med bankärenden har ökat.
Ny oberoende jämförelse av elbilsförsäkringar18.2.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
När det är dags att försäkra elbilen är det bra att ha koll på fler saker än priset. Konsumenternas Försäkringsbyrå har jämfört innehållet i olika bilförsäkringar och identifierat några viktiga skillnader när det gäller elbilar.
Ny jämförelse och rankning av barnförsäkringar3.2.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Det är stora skillnader i pris på barnförsäkringar. Den ersättning som betalas ut varierar också kraftigt mellan försäkringsbolagen. Det visar en ny oberoende jämförelse av barnförsäkringar som Konsumenternas Försäkringsbyrå presenterar idag.
Försäkringar som du behöver 202527.1.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Vissa försäkringar är oumbärliga medan andra är mindre viktiga. Vår försäkringsexpert tipsar om hur man kan se över sin privatekonomi genom att rensa rätt bland försäkringarna.
Inför Black Week och julhandeln: Köp ingen onödig försäkring21.11.2024 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Black Friday närmar sig och handeln lockar med erbjudanden inför julen. Det kan kännas tryggt att köpa till en extra försäkring när man handlar dyra varor. Men det är sällan nödvändigt. De flesta konsumenter har redan ett bra försäkringsskydd.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum