Riksteatern

Minnen, drömmar och frihetens villkor när Sissela Kyle regisserar Tjechovs Tre systrar som åldrande kvinnor

19.9.2022 10:26:35 CEST | Riksteatern | Pressmeddelande

Dela
Vad hände med Olga, Masja och Irina? Besannades deras drömmar om kärlek, frihet och ett bättre liv? Här får vi möta Anton Tjechovs Tre systrar igen, en hel del år äldre, i en nyskriven och fristående pjäs av Sofia Fredén, i regi av Sissela Kyle. På scen ser vi Maria Kulle, Jessica Liedberg, Siw Carlsson och Emil Almén. Premiär den 29 september i Årsta.

Många år har gått när vi återser de tre systrarna. De bor kvar i föräldrahemmet, tillsammans med vuxna brorsonen Bobik. Masja och Irina längtar efter att storasyster Olga snart ska gå i pension, för efter pensionen ska de äntligen leva! Systrarna planerar för att äntligen komma iväg till barndomens stad. Men i sista stund rasar allt. Vad är det egentligen som hindrar systrarna att ta steget?

Jag har i många år funderat på hur livet skulle bli för de klassiska tre systrarna. Jag var ung när jag såg pjäsen första gången och greps då av hur systrarna på något vis fastnat. Pjäsen är skriven i en tid då kvinnors möjligheter var oerhört begränsade och ändå kände jag så väl igen oförmågan att se delaktigheten i sitt eget liv.  För mig har de blivit som en bild av hur lätt vi bygger murar åt oss och skapar hinder för att leva i nuet, säger Sissela Kyle, regissör.


De tre lite äldre systrarna reflekterar över frihetens villkor och möjligheter. Över minnet av ett minne. Och i en värld fylld av minnen, där är drömmarna, kärleken och rädslorna starkare än någonsin.

De tre systrarna gestaltas av Maria Kulle, Jessica Liedberg och Siw Carlsson och som brorsonen ser vi Emil Almén.

–Det finns både en igenkännbar humor och en bekant sorg i hur ofta vi bara ger efter och konstaterar att livet visst pågår utan vår delaktighet. Allt är på lek och allt är på allvar, säger Sissela Kyle.


Pjäsen repeterades på Riksteatern våren 2021 och kommer nu att turnera över hela Sverige och även göra ett gästspel på Svenska Teatern i Helsingfors.

Föreställningen är en samproduktion mellan Riksteatern och Svenska Teatern i Helsingfors.

Medverkande
Maria Kulle  
Jessica Liedberg  
Siw Carlsson  
Emil Almén  

Konstnärligt team
Av Sofia Fredén
Regi Sissela Kyle
Scenografi Erik Salvesen
Kostym Kersti Vitali Rudolfsson
Mask Anna Olofson
Ljusdesign Emanuel Arvanitis  

För mer information samt turnéplan:  
https://www.riksteatern.se/forestallningar/tre-lite-aldre-systrar

Pressbilder finns på:  
https://mediabank.riksteatern.se/folder/225643/ 

Kontakter

Bilder

Om

Riksteatern
Riksteatern



Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst. Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Susanna Dahlberg är vd för Riksteatern.

Följ Riksteatern

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Riksteatern

Stjärnspäckat när den hyllade iranske dramatikern Nassim Soleimanpours verk ECHO får Sverigepremiär1.4.2026 13:00:38 CEST | Pressmeddelande

Vad är hem, identitet, flykt och minnen? Den hyllade iranske dramatikern Nassim Soleimanpour som ligger bakom världssuccéerna Vit kanin, röd kanin och NASSIM är Sverigeaktuell med ECHO. Ett nervkittlande teaterexperiment där ingen vet vad som ska hända, inte ens skådespelaren. Pjäsen är en del av REACT - Riksteaterns internationella festival som tar plats på fyra orter runt om i Sverige. Sverigepremiär 23 april, Stockholm.

Barns egna pjäser sätts upp på scen – nationellt projekt lyfter röster från mellanstadiet18.3.2026 11:16:44 CET | Pressmeddelande

Hur låter framtiden när barn själva får skriva den? I det nya projektet Min första pjäs bjuder Riksteatern och Stiftelsen Natur & Kultur in mellanstadiebarn i Sverige att skriva egna dramatiska berättelser. Ett urval av pjäserna kommer att publiceras i en antologi och läsas upp av professionella skådespelare på scener runt om i landet. Först ut är elever i Tomelilla.

Shakespeares köpman i ny tolkning – där döva är norm12.3.2026 09:14:54 CET | Pressmeddelande

I en fri tolkning av Köpmannen i Venedig, förlägger Riksteatern Crea handlingen på en ö hundra år framåt i tiden. Ett alternativt samhälle har uppstått på där döva är norm. Köpmannen på Martha’s Vineyard samspelar med den sanna historien om verklighetens Martha’s Vineyard där det under tvåhundra år fanns ett samhälle där alla invånare pratade teckenspråk. Regi av Debbie Z Rennie med manus av Filip Burman. Premiär 15 mars, Årsta i Stockholm. Pressvisning 13 mars, Riksteatern, Hallunda, Stockholm.

Sveriges största ensemble tar sig an Nils Holgersson under valåret 20265.3.2026 10:02:32 CET | Pressmeddelande

I valåret 2026 får Selma Lagerlöfs klassiker nytt liv i det nyskrivna verket Uppdrag Holgersson. Ett modernt bygdespel om kris, gemenskap och vår tids förakt för mänsklighet. Riksteatern samlar 256 personer i åldrarna 8 till 87 år från ett trettiotal länder i en och samma ensemble. Manus av Stina Oscarson och Astrid Menasanch Tobieson. I regi av Astrid Menasanch Tobieson. Premiär 14 mars i Ystad. Pressvisning 10 mars i Hallunda.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye