Minnen, drömmar och frihetens villkor när Sissela Kyle regisserar Tjechovs Tre systrar som åldrande kvinnor
Många år har gått när vi återser de tre systrarna. De bor kvar i föräldrahemmet, tillsammans med vuxna brorsonen Bobik. Masja och Irina längtar efter att storasyster Olga snart ska gå i pension, för efter pensionen ska de äntligen leva! Systrarna planerar för att äntligen komma iväg till barndomens stad. Men i sista stund rasar allt. Vad är det egentligen som hindrar systrarna att ta steget?
–Jag har i många år funderat på hur livet skulle bli för de klassiska tre systrarna. Jag var ung när jag såg pjäsen första gången och greps då av hur systrarna på något vis fastnat. Pjäsen är skriven i en tid då kvinnors möjligheter var oerhört begränsade och ändå kände jag så väl igen oförmågan att se delaktigheten i sitt eget liv. För mig har de blivit som en bild av hur lätt vi bygger murar åt oss och skapar hinder för att leva i nuet, säger Sissela Kyle, regissör.
De tre lite äldre systrarna reflekterar över frihetens villkor och möjligheter. Över minnet av ett minne. Och i en värld fylld av minnen, där är drömmarna, kärleken och rädslorna starkare än någonsin.
De tre systrarna gestaltas av Maria Kulle, Jessica Liedberg och Siw Carlsson och som brorsonen ser vi Emil Almén.
–Det finns både en igenkännbar humor och en bekant sorg i hur ofta vi bara ger efter och konstaterar att livet visst pågår utan vår delaktighet. Allt är på lek och allt är på allvar, säger Sissela Kyle.
Pjäsen repeterades på Riksteatern våren 2021 och kommer nu att turnera över hela Sverige och även göra ett gästspel på Svenska Teatern i Helsingfors.
Föreställningen är en samproduktion mellan Riksteatern och Svenska Teatern i Helsingfors.
Medverkande
Maria Kulle
Jessica Liedberg
Siw Carlsson
Emil Almén
Konstnärligt team
Av Sofia Fredén
Regi Sissela Kyle
Scenografi Erik Salvesen
Kostym Kersti Vitali Rudolfsson
Mask Anna Olofson
Ljusdesign Emanuel Arvanitis
För mer information samt turnéplan:
https://www.riksteatern.se/forestallningar/tre-lite-aldre-systrar
Pressbilder finns på:
https://mediabank.riksteatern.se/folder/225643/
Kontakter
Anna GerdinPR och PressansvarigRiksteatern
Tel:08-531 99 188Tel:070-637 59 62anna.gerdin@riksteatern.seBilder
Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst. Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Susanna Dahlberg är vd för Riksteatern.
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
Palestinske Amer Hlehel utforskar migration, trauma och den osynliga vardagen för flyktingar - urpremiär för Kusinerna 25 januari16.1.2025 14:19:35 CET | Pressmeddelande
I sin nyskrivna pjäs Kusinerna belyser den palestinske dramatikern och skådespelaren Amer Hlehel de komplexa och ofta osynliga erfarenheterna av migration och trauma. I en samtid där frågor om exil och integration ständigt debatteras, bjuder Kusinerna på en känslomässig resa genom kulturkrockar, identitet och familjeband. Premiär den 25 januari i Hallunda.
Teaterklassiker på Sverigeturné med Grynet Molvig och Krister Henriksson13.1.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Våren 2025 åker Eugene O’Neills klassiker Lång dags färd mot natt på landsomfattande turné med Grynet Molvig och Krister Henriksson i huvudrollerna. I regi av Eva Dahlman. Premiär 1 februari i Klintehamn.
Riksteaterns vd: ” Kulturåret 2024 visade att vi rör oss i ett nytt kulturpolitiskt landskap”20.12.2024 14:05:26 CET | Pressmeddelande
När Riksteatern summerar året som gått är det tydligt att suget efter scenkonst är stort runt om i landet – samtidigt rör sig Sverige i ett nytt kulturpolitiskt landskap.
Ny komedi om klass och drömmar i förorten18.12.2024 12:10:02 CET | Pressmeddelande
Idris & Esra är en nyskriven pjäs av dramatikern Seluah Alsaati som kort och gott handlar om att skaffa guzz och körkort. Med blinkningar åt den romantiska komedin och roadmovien skildras hur den unga arbetarklassen i förorten får hustla sig fram för att nå sina drömmar. I regi av Nora Nilsson. Premiär 20 januari i Nyköping.
Ny kommunikationschef på Riksteatern10.12.2024 09:01:33 CET | Pressmeddelande
Sara Camursoy blir Riksteaterns nya avdelningschef för Förening, försäljning och kommunikation. Hon tillträder tjänsten den 1 januari 2025. Sara Camursoy har tidigare bland annat arbetat med marknadsföring, kommunikation och digitalisering inom Rädda Barnen, Norwegian och Hurtigruten Group.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum