UL sätter in extra bussturer till Västerås och Sala

Dela
Med anledning av det ansträngda läget i kollektivtrafiken, med många inställda avgångar, har UL beslutat satt in insatstrafik för att förstärka buss- och tågtrafiken på sträckorna Uppsala-Västerås och Sala-Heby-Morgongåva-Uppsala. Trafiken planeras gå 26 september till 10 december. Avgångarna kommer finnas i UL:s reseplanerare och UL- samt Movingobiljett gäller ombord.

Förstärkningen innebär att 12 extra avgångar kommer köras på sträckan Västerås-Uppsala och 12 extra avgångar på sträckan Sala-Uppsala varje vardag. De extra avgångarna körs på morgonen och på eftermiddagen och i båda riktningarna.

De extra avgångarna Västerås-Uppsala, med nummer 961, innebär tillsammans med ordinarie trafik med 773, halvtimmestrafik under morgon och eftermiddag på vardagar. Buss 961 stannar på samma hållplatser som 773.

De extra avgångarna Sala-Heby-Morgongåva-Uppsala med nummer 962 stannar vid hållplats för ersättningsbuss vid respektive tågstation.

I Uppsala resecentrum utgår bussarna från Västerås- respektive Salabussarnas ordinarie hållplatser. Alla UL- och Movingobiljetter gäller ombord på insatsbussarna, däremot inte Mälartågsbiljett.

– Resenärer på dessa sträckor har drabbats hårt av inställda avgångar i tågtrafiken. Vi är glada att vi kan presentera en lösning som bidrar till att göra situationen bättre för resenärerna, säger Karin Svingby, trafikdirektör, Region Uppsala. 

Kostnaden för insatstrafiken ligger inom ramen för årets budget.

Keolis har fått uppdraget att anordna trafiken, och anlitar Hedmans bussför genomförandet. Hedmans buss kommer att använda flera leverantörer, bland annat lokala trafikföretag i Uppsala. Eftersom insatsbussarna utförs av olika trafikföretag, har bussarna inte UL:s karakteristiskt gula färg, men kommer vara tydligt skyltade som UL-bussar.

Nyckelord

Kontakter

Länkar

Om

Trafik och samhälle
Trafik och samhälle



Följ Trafik och samhälle

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Trafik och samhälle

PRESSINBJUDAN: Så påverkas de som reser i Uppsala kommun och Uppsala län av pågående och kommande byggprojekt20.11.2025 11:08:10 CET | Pressinbjudan

Region Uppsala, Trafikverket och Uppsala kommun bjuder in till en pressträff där man berättar om byggprojekt i Uppsala län och Uppsala kommun, som har och kommer få stor påverkan på framkomligheten i trafiken. På pressträffen presenteras hur man ska lösa framkomligheten under byggtid. Deltar gör Helena Werre, tf regiondirektör, Mellersta regionen Trafikverket, Anna Axelsson, biträdande stadsbyggnadsdirektör, Uppsala kommun och Karin Svingby, trafikdirektör, Region Uppsala. Datum: Måndag 24 november Tid: 10.00-11.00 Plats: Uppsalarummet, Uppsala kommunhus

Pressinbjudan:  Invigning av nytt busslinjenät i Bålsta14.8.2025 13:06:13 CEST | Pressmeddelande

Region Uppsalas kollektivtrafikföretag UL och Håbo kommun inviger den 18 augusti det nya busslinjenätet i Bålsta tätort. De nya busslinjerna ska bidra till att underlätta för de som bor och arbetar i Bålsta och göra det enklare att resa med kollektivtrafiken. På plats i Bålsta finns Catherine Öhrqvist (M), kommunstyrelsens ordförande i Håbo, och Jenny Lundström (MP), ordförande i Region Uppsalas trafik- och samhällsutvecklingsnämnd. Invigningen äger rum vid Bålsta station. I samband med det görs en rundtur med buss. Journalister som vill delta i bussturen, behöver anmäla sig i förväg. Datum: Måndag 18 augusti Tid: 10:00-11.00 Plats: Bålsta station

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye