Ny specialistvårdsklinik för vuxna med ätstörningsproblematik i Region Stockholm
— Att vänta på vård kan ha förödande konsekvenser för den som lider av ätstörningar. Den nya kliniken för vuxna med ätstörningar är både efterlängtad och efterfrågad av patienter och anhöriga, säger Erika Nyman Carlsson, medicine doktor inom ätstörningsfältet på Aleris psykiatri och enhetschef för den nya mottagningen.
Aleris och Region Stockholm har ingått ett nytt uppdrag inom ätstörningsvård som innebär att 500 fler patienter, i Region Stockholm, fortsatt kan få specialistsjukvård via Aleris Psykiatri. Avtalet säkerställer att fler vuxna patienter får vård inom vårdgarantitiden. Som patient betalar du patientavgift bestämd av Region Stockholm och frikort gäller.
—Vi kommer att erbjuda evidensbaserad behandling för vuxna med ätstörningar, en högkvalitativ behandling anpassad efter patientens individuella behov och förutsättningar, säger Erika Nyman Carlsson.
I Sverige insjuknar cirka 200 000 barn, ungdomar och vuxna i ätstörning varje år. Samverkan med andra vårdaktörer och patientföreningar är central. För barn och ungdomar som inte täcks av det offentliga avtalet bekostas vården av patienten själv. Barn och ungdomar kommer fortsatt att erbjudas högkvalitativ behandling anpassad efter patientens individuella behov och förutsättningar.
— Specialistsjukvården möter oroliga anhöriga som vittnar om långa väntetider till ätstörningsvården. När behovet av vård växer behöver sjukvården vara som mest tillgänglig. Det finns tillgänglig vårdkapacitet i Sverige, i både hos offentliga och privata vårdgivare, vilket ger utrymme för stora förbättringsmöjligheter för patienter, säger Erika Nyman Carlsson.
Uppdraget avser specialiserad öppenvård för patienter med primär ätstörningsdiagnos, med/utan samsjuklighet. Mottagningen vänder sig till individer över 18 år som lever med ätstörning. På mottagningen arbetar erfarna specialister som tillsammans med kompetent sjukvårdspersonal behandlar ätstörningar anpassat efter patientens individuella behov.
Om Aleris Ätstörningsklinik
Aleris Ätstörning är en digifysisk specialistvårdsklinik som erbjuder specialistsjukvård inom ätstörning för patienter över 18 år inom den offentligt finansierade hälso- och sjukvården. För personer under 18 år som inte täcks av det offentliga avtalet erbjuds vård som patienten själv betalar för. Vi behandlar anorexi, bulimi, hetsätning och patienter med generell negativ relation till sin kropp och ätande.
Vi erbjuder såväl fysiska besök på vår klinik som digitalt via video. Det viktiga är att du känner dig bekväm med kontakten med oss och att vi upplever att vi kan hjälpa dig på bästa sätt.
Nyckelord
Kontakter
Pressjour
Aleris presstjänst nås dygnet runt på +46 (0)730 – 38 38 20 (ej sms). Du kan även kontakta oss på press@aleris.se.
Erika Nyman CarlssonMedicine doktor inom ätstörningsfältet på Aleris psykiatri och enhetschef för den nya mottagningen
erika.nyman-carlsson@aleris.seKenan HarbasPress- och public affairschef
Tel:+46 70-783 42 03Kenan.Harbas@aleris.seBilder
Om
Aleris vision är att leda vägen till morgondagens hälsa och vård. Genom innovativa lösningar skapar vi möjligheter till ett bättre och friskare liv samtidigt som vi bidrar till ökad tillgänglighet och samhällsnytta. Aleris är en skandinavisk vårdgivare med två miljoner patientbesök om året och bedriver specialistsjukvård på över 130 platser i Sverige, Norge och Danmark.
Följ Aleris
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Aleris
Så påverkar omställningen till sommartid vår sömn – expertens bästa tips28.3.2025 15:01:09 CET | Nyheter
När klockan ställs fram till sommartid på söndag påverkas många av förändringen i sömnrytmen. Trötthet, koncentrationssvårigheter och svårigheter att komma igång på morgonen är vanliga reaktioner, men vad händer egentligen med vår sömn när klockan ställs fram?
Aleris Palliativa avdelningen på Lidingö stänger24.3.2025 16:30:00 CET | Pressmeddelande
Aleris tvingas stänga sin enhet för specialiserad palliativ slutenvård på Lidingö. Beslutet är en direkt konsekvens av de långvariga ekonomiska utmaningar som vårdformen tampats med. Trots upprepade varningar från vårdgivarna att ersättningen inte täcker vårdens kostnader, har politiken valt att inte agera. Nu ser vi konsekvenserna.
Uppkopplad hemsjukvård ökar kvaliteten för patienter19.3.2025 06:30:00 CET | Nyheter
Med en ny app kan Aleris uppkopplade patienter själva rapportera in enkla värden hemifrån såsom puls, blodtryck, vikt och syresättning. Det ger medarbetarna helt andra möjligheter vid patientbesöken. En av dem som testar innovationen är Ulla-Britt Jönsson, 89 år, i Västerhaninge utanför Stockholm.
Nytt uppdrag inom högspecialiserad ögonvård på Aleris17.3.2025 06:30:00 CET | Nyheter
Det är en tidig morgon på Aleris Ögon vid Sabbatsbergs sjukhus i Stockholm. På operationsavdelningen råder en lugn men fokuserad stämning. För dagens operationer är något speciellt: För andra gången kommer högspecialiserad vård att utföras här, en Vitrektomi hos två patienter med glaskroppsgrumlingar och Epiretinalt Membran. Detta är avancerade och tekniskt krävande metoder för att behandla sjukdomar som påverkar synen. Operationer som dessa har tidigare utförts på universitetssjukhus, och knappt på länssjukhus, men nu görs de även på Aleris Ögon.
Från Danderyd till Ukraina7.3.2025 11:31:44 CET | Pressmeddelande
Två slutenvårdsavdelningar inom psykiatrin vid Danderyds sjukhus, som vi på Aleris har drivit, stängde den 28 februari. Socialdemokraterna, Miljöpartiet och Centerpartiet i Region Stockholm har beslutat att stänga slutenvården, vilket har lett till att 32 vårdplatser försvunnit och närmare 120 personer förlorat sina jobb.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum