Ny undersökning visar: Utlandsfödda upplever lägre anställningstrygghet

– Det är oroväckande att utlandsfödda svenskar inte känner samma trygghet på arbetsmarknaden som resten av befolkningen. Otrygghet är naturligtvis jobbigt för medarbetaren. Dessutom riskerar medarbetarens oro att leda till lägre engagemang och förtroende, vilket även påverkar arbetsplatsen som helhet, säger Mikael Jansson, vd för ManpowerGroup Sverige.
Trots att den svenska ekonomin väntas vara på väg in i en lågkonjunktur känner en majoritet av svenskarna sig trygga med att få behålla jobbet. Fyra av fem svenskar som är födda i Sverige, 79 procent, uppger att det är mycket eller ganska osannolikt att de blir arbetslösa under det närmaste året. Det visar Sveriges största arbetslivspanel ManpowerGroup Work Life.
Bland svenskar som är födda utomlands är känslan av anställningstrygghet däremot lägre – och den sjunker ju längre från Sverige du är född. 76 procent av de som är födda i Norden och 71 procent av de som är födda i övriga Europa anger att det är ganska eller mycket osannolikt att de kommer bli arbetslösa under det kommande året. Bland de svenskar som är födda utanför Europa känner 62 procent att det är osannolikt att de kommer att bli av med jobbet.
– Trots att Sverige står inför ett sämre ekonomiskt läge är arbetsmarknaden stark, med en rekordstor efterfrågan på medarbetare. Den stora utmaningen för arbetsgivarna är att hitta rätt kompetens. För att öka trygghetskänslan på arbetsmarknaden även bland utlandsfödda behöver arbetsgivare och samhället jobba mer med matchning och kompetenshöjande insatser, säger Mikael Jansson.
För mer information, kontakta gärna:
Hélène Belin, kommunikationschef ManpowerGroup Sverige, telefon 070-377 45 43
helene.belin@manpowergroup.se
Om ManpowerGroups Work Life
ManpowerGroups Work Life är Sveriges största arbetslivspanel. Den senaste undersökningen genomfördes av Demoskop på uppdrag av ManpowerGroup under september 2022 och omfattar anställda, egenföretagare, arbetssökande och studerande. 2 931 personer har svarat på undersökningen. Av dessa har de 1939 personer som jobbar fått frågan som ligger till grund för detta pressmeddelande:
Tror du att du kommer att bli arbetslös inom det närmaste året?
Nyckelord
Kontakter
Hélène BelinKommunikationschef ManpowerGroup
Tel:0703 77 45 43helene.belin@manpowergroup.seBilder
Länkar
Om
Om ManpowerGroup
ManpowerGroup™ är världsledande inom kompetens- och HR-tjänster. Vi hjälper organisationer att omvandla sig i en snabbt föränderlig värld, genom att hitta och utveckla talanger som gör det möjligt för våra kunder att utvecklas. Vi bidrar genom att hitta rätt kompetens samtidigt som vi sätter miljontals människor i arbete. ManpowerGroup™ är sedan många år erkända för vår mångfald, inkludering, jämställdhet och 2022 utsågs vi till ett av världens mest etiska företag för trettonde året. I Sverige har vi omkring 5 000 medarbetare på drygt 50 orter över hela landet med varumärkena: Manpower®, Experis®, Talent Solutions® och Jefferson Wells®. Varje år sätter vi 18 000 personer i jobb i Sverige.
Följ ManpowerGroup
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från ManpowerGroup
Experis lanserar 2025 års Viva Technology Startup Challenge: AI och tech för framtidens HR8.4.2025 09:22:50 CEST | Pressmeddelande
Experis vill bana väg för framtidens HR med en tävling riktad mot startups. Fokus i tävlingen är utveckling av innovativ teknik för att lösa HR-utmaningar. Finalisterna kommer att presentera sina idéer på Europas största startup- och tech-event VivaTech i Paris.
ManpowerGroup utses till ett av världens mest etiska företag för 16:e året17.3.2025 15:56:07 CET | Pressmeddelande
Ethisphere har tilldelat ManpowerGroup utmärkelsen World's Most Ethical Companies för 16:e året. Utvärderingen görs inom kategorierna bolagsstyrning, etik och efterlevnad, ledarskap och rykte, kultur, miljö och social påverkan.
IT-branschens sysselsättning halkar efter den globala utvecklingen under andra kvartalet11.3.2025 08:12:04 CET | Pressmeddelande
Arbetsgivarna inom den svenska IT-branschen förväntar sig en fortsatt stabil rekryteringstakt på +23 procent inför det andra kvartalet 2025. Det är dock långt under det globala genomsnittet, och 16 procentenheter lägre än motsvarande period i fjol. Det visar Experis Arbetsmarknadsbarometer.
Hoppfullt på arbetsmarknaden – men blandade branschsignaler inför andra kvartalet11.3.2025 07:58:28 CET | Pressmeddelande
Den svenska arbetsmarknaden visar en försiktig optimism inför andra kvartalet, med en sysselsättningsprognos på +19 procent. Samtidigt är skillnaderna på branschnivå stora – i transport, logistik och fordonsindustrin ökar rekryteringsviljan skarpt, medan energi- och samhällsservice tror på en minskad arbetsstyrka under kvartalet. Det visar ManpowerGroups Arbetsmarknadsbarometer.
Var fjärde arbetsgivare tror att arbetsplatsen aldrig kommer bli jämställd5.3.2025 07:50:00 CET | Pressmeddelande
Var fjärde arbetsgivare i Sverige, 25 procent, tror inte att arbetsplatsen någonsin kommer att bli fullt jämställd. Samtidigt anser drygt 6 av 10 svenska arbetsgivare, 62 procent, att arbetsplatsen redan är helt eller nästan helt jämställd. Det visar en ny undersökning bland 788 svenska arbetsgivare, genomförd av Manpower.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum