STOCKHOLMS TINGSRÄTT DÖMER BENSINSTATIONSBOLAGET CIRCLE K ATT BETALA SKADESTÅND FÖR DISKRIMINERING AV PERSON SOM ÄR RULLSTOLSBUREN

Med stöd av DHR, Disability Rights Defenders Sweden och Talerättsfondens jurister har Hans Filipsson stämt Circle K. Stockholms Tingsrätt dömde i torsdags bensinstationsbolaget Circle K att utbetala skadestånd till Hans Filipsson då bolaget efter en ombyggnation av bensinstation Ingo på Fyrisparksvägen i Uppsala underlåtit att se till att stationen var tillgänglig.
– Jag kunde inte nå betalautomaten och det anser vi är diskriminering, säger Hans Filipsson.
Tingsrätten går alltså på Hans Filipssons linje.
I målet var det ostridigt att bensinstationen på Fyrisparksvägen genomgick en större ombyggnad under 2016 och att det var en ny lösning som installerades. Enligt plan- och bygglagen ska en byggnad vara tillgänglig och användbar för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga efter en ombyggnad.
Tingsrätten har konstaterat att bensinstationen inte varit tillgänglig vid Hans Filipssons besök och att han därför missgynnats. Av det följer enligt tingsrätten att det aktuella kravet på tillgänglighet och användbarhet inte kan anses ha uppfyllts vid ombyggnaden .
Tingsrätten anser därmed att Hans Filipsson har utsatts för diskriminering på grund av bristande tillgänglighet.
Ombuden i målet, Stellan Gärde och Eugenia Rudenberg, anser att detta är ett viktigt steg i skyddet för alla med en funktionsnedsättning i Sverige.
– Avgörandet får stor betydelse för alla bolag som utför tjänster som vänder sig till allmänheten säger Stellan Gärde.
– Om domen vinner laga kraft vore det förstås ett enormt lyft, säger Hans Filipsson, som även är vice ordförande i Disability Rights Defenders.
– Det innebär indirekt att Circle K och andra kedjor måste göra sina obemannade stationer tillgängliga, för annars riskerar de också att stämmas. Det vore också en dom som kan ge riktning för andra, liknande samhällssituationer med betalautomater. Det är helt i linje med hur en diskrimineringslag ska fungera. Det innebär också ett tydligt ställningstagande från samhället att otillgänglighet inte är acceptabelt. Jag valde att stämma för att det svenska samhället behöver förändras, säger Hans Filipsson.
– För oss är det tydligt att efterföljandet inte ökat i samma takt som medvetenheten, säger DHR:s ordförande Åsa Strahlemo.
– Företag, kommuner och andra struntar i lagstiftningen för att de kan strunta i den. Fler av dem behöver bli stämda och det måste kosta att diskriminera!
Circle K döms att betala 10 000 kr till Hans Filipsson. De har till den 3 november på sig att överklaga domen.
Kontakter för information:
Disability Rights Defenders Sweden
Tel Hans Filipsson: 070 877 27 67, hans@mlsv.se
DHR
Åsa Strahlemo, Tel 070 508 80 29, asa.strahlemo@dhr.se
Talerättsfonden mot diskriminering
Legal Counsel Stellan Gärde, tel 070 699 40 49, stellan.garde@gmail.com
Nyckelord
Kontakter
Åsa StrahlemoFörbundsordförande
Tel:070-50 88 029asa.strahlemo@dhr.seBilder
Om
DHR, Delaktighet Handlingskraft RörelsefrihetStorforsplan 44
123 21 Farsta
08-685 80 00https://dhr.se/
DHR är en idéburen demokratisk organisation av och för personer med nedsatt rörelseförmåga, som arbetar för att förverkliga principen om alla människors lika värde. Genom att skapa opinion och påverka de politiska besluten arbetar vi för ett öppet Sverige, där personer med nedsatt rörelseförmåga inte blir utestängda utan fullt jämlika, jämställda och delaktiga i samhället. En av utgångspunkterna i vårt arbete är FN:s konvention om rättigheter för personer med funktionsnedsättning.
Följ DHR, Delaktighet Handlingskraft Rörelsefrihet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från DHR, Delaktighet Handlingskraft Rörelsefrihet
DHR: Regeringens budget för ”hårt arbetande människor” osynliggör personer med nedsatt rörelseförmåga22.9.2025 12:55:05 CEST | Pressmeddelande
Regeringen presenterade i dag sin statsbudget för 2026. Regeringens egen beskrivning, ”en budget för hårt arbetande människor”, är talande, då skatten på arbete och pension sänks med 21,4 miljarder per år. Alla de människor som går på sjuk- och aktivitetsersättning får nöja sig med 0,46 miljarder per år de kommande tre åren. Efter otaliga dialogmöten under mandatperioden med nyckelpersoner i regeringen fanns förväntningar på konkreta förbättringar, men i budgeten syns de fortfarande inte. Vi är i praktiken osynliggjorda, säger Åsa Strahlemo, förbundsordförande för DHR – Delaktighet Handlingskraft Rörelsefrihet.
Osynliggörandet av personer med funktionsnedsättning i kulturkanonen3.9.2025 13:22:40 CEST | Pressmeddelande
När regeringen nyligen presenterade Sveriges kulturkanon möttes den av både intresse och kritik. Listan på hundra verk och företeelser – från litteratur och konst till lagar och samhällsinstitutioner – ska spegla det som format vår kultur och identitet. Men i genomgången blir en sak smärtsamt tydlig: personer med funktionsnedsättning och deras erfarenheter lyser helt med sin frånvaro.
En fantastiskt bra dag30.6.2025 21:50:15 CEST | Pressmeddelande
Den 1 juli är en fantastisk dag. Låt oss fira, du, jag och alla andra. Var med och vinn fina priser.
Risk för försämrad tillgänglighet med nya byggregler – DHR varnar efter enkät till Sveriges kommuner25.6.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 1 juli 2025 träder Boverkets nya byggregler i kraft – ett regelverk utan konkreta rekommendationer för tillgänglighet. DHR (Delaktighet Handlingskraft Rörelsefrihet) presenterar idag en rapport som bland annat visar att svenska kommuner inte tror att de själva kommer att prioritera tillsyn över att lagkrav på tillgänglighet uppfylls. Kommunerna uttrycker även en oro inför längre handläggningstider och fler konflikter. Resultaten baseras på en enkät till landets kommuner.
Våren är här men inte för alla30.4.2025 11:35:59 CEST | Pressmeddelande
Våren är en tid då staden vaknar till liv. Uteserveringar breder ut sig på trottoarerna, glasskiosker slår upp sina luckor och parker fylls av människor som vill njuta av solens värme. Det är en tid för rörelse, spontanitet och gemenskap.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
