Längre tid för anslutning efter nya solpanelrekord
26.10.2022 08:00:00 CEST | E.ON Sverige AB | Pressmeddelande

Med ett uppskattat elpris på 3 kronor per kilowattimme minskar återbetalningstiden för en solpanel avsevärt, från cirka 7,5 år till 5,5 år, vilket föranlett en rusning på marknaden. I Jönköpings län har 764 anslutits till och med september 2022, vilket ger totalt 2 907 solcellsanläggningar i E.ONs nät.
Den lavinartade ökningen av föranmälningar gör att det i dag tar upp till tio veckor innan ett ärende kan börja handläggas. Enligt Jacob Mejvik vill E.ON kunna ge besked till kunderna väsentligt snabbare och jobbar därför intensivt med att korta ned handläggningstiderna.
– Det handlar om olika åtgärder; dels så satsar vi mycket på en ökad automatisering av interna processer, dels så ökar vi personalstyrkan och utvecklar vårt arbetssätt, säger Jacob Mejvik. Vi gör vårt yttersta för att hantera ärendena så snabbt som möjligt och uppmanar våra kunder att be sin installatör att skicka in en föranmälan i god tid. Gör man det minskar man risken för att inte kunna producera direkt när solpanelen är på plats.
Den snabba utbyggnaden av solceller betyder ibland att elnätet behöver förstärkas. Det beror på att elproduktion från många solcellsanläggningar i samma område innebär hög belastning på elnätet som är byggt för konsumtion.
– Till skillnad från vanlig elkonsumtion som har mer spridda toppar, belastar elproduktion från solceller elnätet samtidigt och under långa perioder. Alla hushåll i ett område kör till exempel inte tvättmaskin eller diskmaskin och lagar mat exakt samtidigt. Men har många solceller i ett område så är ju samtliga i drift under dygnets ljusa timmar, säger Jacob Mejvik.
I regel går det att koppla solcellerna till befintliga anslutningspunkter men kan det krävas ombyggnationer av elnätet, vilket i dagsläget drabbar litet under 5 procent av anslutningarna, enligt Jacob Mejvik.
– Eftersom vi enligt gällande regelverk inte får äventyra kvalitéten på elleveranserna till våra kunder, kan vi inte ansluta mer produktion än vad elnätet kan ta emot. I dessa fall behöver kunden alltså vänta med att ansluta sin produktion till elnätet till dess vi gjort nödvändiga åtgärder. Väntetiderna kan bli allt från ett par månader upp till ett år, beroende på de lokala förutsättningarna och om E.ON behöver tillstånd för att få bygga. Detta hindrar dock inte kunden från att börja producera tidigare. Det finns tekniska lösningar på marknaden för att komma i gång och själv använda den egna solelen innan man kan sälja vidare överskottet till marknaden, säger Jacob Mejvik.
Totalt har E.ON anslutit över 33 000 kunder i landet, med en sammantagen effekt på 513 MW.
– Det motsvarar ungefär maxförbrukningen en kall vinterdag för 10 städer av Ystads storlek. Att efterfrågan på solel ökar stort är enormt positivt. Det är glädjande att se att så många vill vara med och driva omställningen till förnybar energi, säger Jacob Mejvik.
Flest anslutna anläggningar i E.ONs nät i Jönköpings län, till den 30 september 2022:
Vetlanda 121
Gislaved 119
Jönköping 114
Värnamo 98
Eksjö 73
Nässjö 73
Aneby 45
Gnosjö 40
Sävsjö 35
Tranås 30
Vaggeryd 16
Kontakter
Patric Elméntf Presschef
E.ON Sverige
Bilder



Om
Om E.ON Sverige
E.ON Sverige levererar el, värme och smarta energilösningar till drygt en miljon hushåll och företag. Vår roll är att driva energiomställningen framåt ihop med våra kunder, partners och samhället i stort. Tillsammans skapar vi smartare energi, med gemensam kraft.
E.ON Sverige ingår i den internationella energikoncernen E.ON SE, som har sitt huvudkontor i Essen, Tyskland, och verksamhet i 17 länder.
Följ E.ON Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB
E.ON investerar 229 miljoner i Vaxholm – stärker elnätet i skärgården och möjliggör elektrifiering av färjetrafiken12.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
E.ON investerar 229 miljoner kronor i en omfattande förstärkning av elnätet i Vaxholm. Satsningen ökar kapaciteten, förbättrar driftsäkerheten och möjliggör elektrifieringen av färjetrafiken i Stockholms skärgård – en viktig del i omställningen till ett mer hållbart transportsystem.
Ungdomar utbildas i hållbar stadsmiljö inför Malmös stora städdag11.5.2026 13:43:32 CEST | Pressmeddelande
Hur skapar man en renare och mer hållbar stad – och vilken roll kan unga spela i det arbetet? Den 12 maj samlas ungdomar från Malmös föreningsliv till en särskild miljöutbildning inom ramen för initiativet ”Malmö börjar med oss”.
Ny transformatorstation i Hoting: 190-miljonerssatsning för framtidens elförsörjning6.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
E.ON investerar drygt 190 miljoner kronor i en ny transformatorstation i Hoting i Jämtland. Satsningen gör det möjligt att ansluta den nya vindkraftparken Svanabyn Wind och säkrar elförsörjningen i området.
E.ON investerar 35 miljoner i Trelleborgs elnät – stärker tillväxt och beredskap4.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
E.ON satsar i år 35 miljoner kronor på att stärka och modernisera elnätet i Trelleborgs kommun. Investeringen är en del av bolagets största elnätsprogram någonsin och syftar till att öka kapaciteten, korta anslutningsköerna och bygga ett mer robust elsystem för både tillväxt och beredskap.
E.ON och Borox tecknar avtal om ökad eleffekt – möjliggör industrisatsning och stärker jobben i Eneryda29.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
E.ON och Borox International AB har tecknat avtal om utökad eleffekt i Eneryda i Älmhults kommun. Bakgrunden är att Borox ställer om sin produktion genom att ersätta en befintlig gasoldriven härdningsugn med en elektrisk – en satsning som stärker konkurrenskraften, minskar klimatpåverkan och skapar förutsättningar för fortsatt tillväxt.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum