Julens projektledare är en kvinna - i år igen

– Kvinnor tar ett större ansvar för att lösa familjens livspussel under julen utöver det som sker resten av året, år efter år. Det är ett utslag av att kvinnor gör mer av hem- och hushållsarbetet. Tyvärr pekar utvecklingen på att jämställdheten inte kan tas för given, säger Therese Svanström ordförande TCO.
I undersökningen svarar 68 procent av kvinnorna att det är de själva som är julens huvudsakliga projektledare i sin familj. Bland männen i undersökningen svarar 17 procent att de projektleder julen i sin familj.
Bland sammanboende par med barn som bor hemma är det mest ojämställt. I den gruppen är det bara 8 procent av männen, men hela 77 procent av kvinnorna, som svarar att det är de själva som är familjens projektledare inför julen.
Att föräldrar med barn hemma inte delar mer lika är ett återkommande mönster som påverkar långt mer än julstöket. Kvinnor tar ut längre föräldraledighet när barnen är små och bland tjänstemännen går kvinnorna oftare än männen ner i arbetstid för att kunna kombinera arbetsliv med familjeliv. Det får negativa konsekvenser för kvinnors ekonomi, pensioner, arbetsliv och hälsa, säger Therese Svanström.
Flera undersökningar tyder på att utvecklingen mot ökad jämställdhet har stannat av, och att vi inte kan förvänta oss att ökad jämställdhet kommer av sig själv med yngre generationer. Enligt en undersökning från Jämställdhetsmyndigheten visar unga män minst intresse att bidra till jämställdheten. Därtill visar TCO:s senaste jämställdhetsindex att den positiva utvecklingen mot en mer jämställd fördelning av föräldraledigheten har bromsats in och till och med gått åt fel håll.
– Det är oroväckande. För att vi ska få ett jämställt arbetsliv måste vi nu i Sverige arbeta både med normer och politiska reformer för att nå ökad ekonomisk jämställdhet, säger Therese Svanström, ordförande TCO.
TCO:s förslag för ett mer jämställt livspussel och ökad ekonomisk jämställdhet:
- Inför en tredelad föräldraförsäkring så att en tredjedel av dagarna går till vardera föräldern och en tredjedel kan fördelas fritt.
- Inför tio föräldratidsdagar för att lättare lösa livspusslet under barnens uppväxt. Styr om 90 dagar på lägstanivå till föräldrapenningdagar att användas tio om året när barnen är tre till tolv år. Ersättningen bör vara 80 procent av inkomsten så att alla har reell möjlighet att ta del av dagarna.
Mer om undersökningen
Undersökningen genomfördes 1-9 december 2022 av Novus på uppdrag av TCO. Resultaten baseras på 1029 genomförda webbintervjuer bland allmänheten, 18 år och äldre. Individurvalet har dragits ur Novus Sverigepanel som är en slumpmässigt förrekryterad allmänhetspanel. Resultatet är viktat mot SCB:s uppgifter rörande fördelningen mellan ålder och kön, geografi och utbildning samt hur de röstade i valet 2018.
Nyckelord
Kontakter
José GutierrezPresschef
Tel:08-782 91 91Tel:072-207 35 53jose.gutierrez@tco.seBilder


Om
TCO är en partipolitiskt fristående centralorganisation som samlar 12 fackförbund med 1,2 miljoner medlemmar.
Vår uppgift är att påverka politiken och samhällsutvecklingen för goda villkor i arbetslivet. Det gör vi genom att ge röst åt professionella och välutbildade människors behov av trygghet, utveckling och välfärd.
Läs mer på www.tco.se
Följ TCO
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från TCO
En tyst förvaltning är ett hot mot demokratin – Ny rapport från TCO23.4.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
TCO:s rapport Tyst förvaltning visar hur förändringar i förvaltning och tjänstemannarollen påverkar vår demokrati. Resultatet blir tystare myndigheter, osäkra tjänstemän och att opartiskhet, rättssäkerhet och saklighet nedprioriteras.
Vårbudgeten: Bortkastade pengar med ökade rot-subventioner15.4.2025 09:37:06 CEST | Pressmeddelande
I ett ekonomiskt läge – där osäkerheten är så stor och återhämtningen väntar på sig – är det mer pang för pengen att ge fem miljarder som tillskott till välfärden, än som ökade rot-subventioner.
Ny rapport från TCO: Kollektivavtal värderas högt av svenska folket17.3.2025 06:45:00 CET | Pressmeddelande
En ny rapport från TCO visar att svenska folket i hög grad uppskattar kollektivavtal och ser dem som en viktig del av den svenska arbetsmarknadsmodellen. I samband med att ”Kollektivavtalets dag” infaller den 17 mars vill TCO belysa hur avtalen bidrar till trygga anställningsvillkor och god arbetsmiljö – och hur detta värderas av allmänheten.
Stora vinster med distansarbete4.2.2025 08:55:29 CET | Pressmeddelande
Över hälften av tjänstemännen arbetar på distans och var tredje tjänsteman sparar in restid motsvarande en halv arbetsvecka eller mer i månaden. Det visar ny undersökning som TCO gjort i samarbete med Novus.
Julens projektledare är en kvinna17.12.2024 07:30:00 CET | Pressmeddelande
3 av 4 mammor med hemmaboende barn upplever att de är julens huvudsakliga projektledare, med ansvar för att planera familjens inköp, mat, städning och andra julaktiviteter. Det visar en ny undersökning som Novus genomfört på uppdrag av TCO inför årets julhelg.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum