Fler miste livet i vägtrafiken under 2022
12.1.2023 10:00:00 CET | Transportstyrelsen | Pressmeddelande

Av de omkomna i vägtrafiken under 2022 var:
- 8 barn i åldern 0–15 år
- 80 personer var 65 år eller äldre
- 124 av de omkomna var skyddade (103 i personbil, 14 i lastbil, 2 i buss och 4 i A-traktor och en i övrigt fordon)
- 96 var oskyddade (30 motorcyklister, 20 cyklister, 4 el-sparkcyklister, 26 fotgängare, 11 mopedister och 5 övriga).
Under de senaste fem åren, 2017–2021, har i genomsnitt 242 personer omkommit per år. Det innebär att antalet omkomna under 2022 är tio procent lägre jämfört med snittet för den senaste femårsperioden.
Tillbaka på samma nivå som innan pandemin
Under 2022 omkom 220 personer i vägtrafikolyckor. Det är 13 fler jämfört med snittet för pandemiåren 2020 och 2021 då 204 respektive 210 personer omkom. Året innan pandemin, 2019, omkom 221 personer.
– Vi ser att utvecklingen av vägtrafikolyckor med dödlig utgång är tillbaka på samma nivå som innan pandemin. Vi ser samma utveckling av trafikflöden, det vill säga antal fordon som kör på vägarna, där nivåerna ökat efter pandemin, säger Jonas Bjelfvenstam, Transportstyrelsens generaldirektör.
Av bilisterna omkom 46 i mötesolyckor och 36 i singelolyckor. Av motorcyklisterna omkom 15 i singelolyckor. Med bilist menas här de som åker personbil, lastbil eller buss.
– När det gäller olyckstyp så har singelolyckor minskat från att tidigare varit klart dominerande. Istället ökar mötesolyckorna i jämförelse med tidigare år. En annan olyckstyp som har ökat under 2022 är A-traktorolyckor, säger Jonas Bjelfvenstam.
Mer statistik
Utvecklingen av dödade och svårt skadade redovisas i tabeller på Transportstyrelsens webbplats under sidorna Statistik över vägtrafikolyckor.
Sveriges officiella statistik fastställs i april av myndigheten Trafikanalys.
Nyckelord
Kontakter
Transportstyrelsens presstjänst
Tel:010-495 43 00press@transportstyrelsen.seBilder
Om
Transportstyrelsen arbetar för ett tillgängligt och säkert transportsystem
Transportstyrelsen arbetar för att uppnå god tillgänglighet, hög kvalitet, säkra och miljöanpassade transporter inom järnväg, luftfart, sjöfart och väg. Vi tar fram regler, ger tillstånd och följer upp hur de efterlevs. Med hjälp av våra register arbetar vi bland annat med avgifter, tillstånd och ägarbyten.
Vi finns på 12 orter i landet och vi har idag cirka 2 000 medarbetare. Den största delen av verksamheten finns i Borlänge, Norrköping och Örebro.
Följ Transportstyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportstyrelsen
Så undviker du farorna på sjön19.5.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Motorhaveri, grundstötning eller fall överbord. Kantring, hoppet i land eller kollision med annan båt. Nu är den efterlängtade båtsäsongen här, men mycket kan också gå snett till sjöss. Särskilt för den som ger sig ut oförberedd. Transportstyrelsen tipsar om hur du gör båtlivet hållbart i längden.
Insatser krävs mot den fruktade havsspyan13.5.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Via fritidsbåtar sprids invasiva främmande arter till olika vattenområden i Sverige. Nu finns en ny gemensam riktlinje för hela Östersjöområdet och Nordostatlanten. Genom att hålla skrovet rent från påväxt ska båtägare ta upp kampen mot bland annat den fruktade havsspyan.
Nya förarstödssystem och pågående EU-process för Tesla11.5.2026 08:35:24 CEST | Nyheter
Nya regelverk för mer avancerade förarstödssystem har tagits fram inom UNECE och EU. Regelverken börjar nu träda i kraft, vilket innebär att nya fordon kan godkännas med sådan funktionalitet och snart finns på svenska vägar. Transportstyrelsen har varit delaktig i arbetet med att ta fram regelverken. – Vi ser positivt på teknikutvecklingen inom förarstödssystem, med trafiksäkerhet som en central utgångspunkt, säger Hans Nordin, utredare vid Transportstyrelsen.
Störningar påverkar Transportstyrelsens system10.5.2026 17:46:03 CEST | Pressmeddelande
Den senaste tiden har olika driftstörningar drabbat Transportstyrelsens it-system. Bland annat har e-tjänsterna inte gått att använda. Men nu fungerar återigen samtliga e-tjänster och förarproven hos Trafikverket.
Föreläggande om järnvägstrafiken mellan Stockholm och Arlanda5.5.2026 08:58:59 CEST | Pressmeddelande
Transportstyrelsen förelägger A-Train AB och Trafikverket att ändra hur utrymmet på järnvägen fördelas mellan järnvägsföretagen på sträckan Stockholm och Arlanda: – Idag råder det inte likvärdig konkurrens på sträckan. Kapacitet ska enligt järnvägsmarknadslagen tilldelas på ett konkurrensneutralt och icke-diskriminerande sätt, säger Carl von Utfall Kull, sektionschef på Transportstyrelsen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

