Consid

Consid topprekryterar från Gullers grupp

Dela
It- och kommunikationsföretaget Consid topprekryterar ny konsultchef från Gullers grupp. Emma Fahlstedt, som idag är verksam som seniorkonsult och rådgivare, börjar tjänsten som konsultchef och affärsutvecklare på Consid i början av januari.

- Kommunikation och varumärkesutveckling har blivit allt viktigare i den strategiska transformationsprocessen som många av våra kunder genomgår. Vi märker av en mycket stark efterfrågan. Det är otroligt spännande att Emma Fahlstedt nu kommer till Consid för att stärka vårt kommunikationserbjudande ytterligare, säger Douglas Lindevall som är affärsområdesansvarig på Consid Communication.

Emma Fahlstedt är idag seniorkonsult, kundansvarig och rådgivare på Gullers Grupp med fokus på strategisk kommunikation, ofta med digital inriktning. Hon arbetar med kunder inom såväl offentlig som privat sektor och leder ofta stora, komplexa kommunikationsuppdrag. Hon har en bakgrund som chef för Centerpartiets egna kanaler och digital strateg på Migrationsverket. Emma Fahlstedt är också en uppskattad utbildare och föredragshållare inom pr och public affairs.

-Det är unik kompetens som passar bra in i Consids erbjudande, säger Douglas Lindevall. 

Consid är ett av Sveriges snabbast växande företag och är verksamt inom it, affärsutveckling och kommunikation. Företaget har utsetts till Sveriges Bästa Arbetsgivare två år i rad och till Gasell-företag nio år på raken. Omsättningen landar runt SEK 2,2 miljarder för 2022. Ett av de affärsområden som växer snabbast är kommunikation.

- Många traditionella byråer satsar stort på att skapa digital kompetens för att kunna möta sina kunders behov. Consids utgångspunkt är omvänt – grunden består av en djup digital kunskap som företaget sedan har byggt en mängd erbjudanden kring. I dagens landskap ser jag detta som en avgörande framgångsfaktor. Det är därför Consid växer så snabbt och vinner så många uppdrag, säger Emma Fahlstedt.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Om

Consid
Consid
Lillsjöraden 22
553 20 Jönköping

036-12 02 10https://consid.se/

Consid är ett av Nordens snabbast växande företag och erbjuder helheltslösningar inom it, affärsutveckling och kommunikation. Consid grundades år 2000 av Peter Hellgren och Henrik Sandell och finns idag på 40 orter i Sverige, Norge, Danmark och Tyskland. Företaget omsätter nära två miljarder kronor årligen.

Följ Consid

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Consid

Johan Klintin från Consid tar scenen på Testforum 20249.10.2024 09:22:31 CEST | Pressmeddelande

Johan Klintin från Consid har blivit utvald som en av huvudtalarna på Testforum 2024, årets största konferens inom test av IT-system. Testforum, som går av stapeln för 17 året i rad och under åren har samlat över 3000 deltagare, erbjuder ett omfattande program med fokus på de senaste trenderna och best practices inom testning av IT-system. Johan Klintin kommer att dela med sig av sina erfarenheter och insikter kring hur ett så kallat Enterprise Thinking-mindset kan förändra arbetsmetoder och resultat inom organisationer.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye