Lärarfacken välkomnar ny utredning: Säkerhet i skolan måste prioriteras
23.6.2022 12:17:00 CEST | Sveriges Lärare | Pressmeddelande
Den senaste tidens attacker som skett i skolmiljö är oacceptabla. Skolan måste vara en trygg och säker plats för lärare och elever. Därför är det välkommet att regeringen nu ska utreda säkerhetsarbetet i skolan under ledning av Jonas Trolle. Lärarfacken har länge kämpat för att politikerna ska inse att det är det förebyggande arbetet som är det viktigaste för att öka tryggheten i skolan.
Men nu hoppas vi att regeringen också hörsammar det vi har påtalat länge: att det behövs mer resurser till lärarna men också till elevhälsa, specialpedagogiskt stöd och bättre möjligheter till samverkan med polis och socialtjänst för att stärka säkerheten i skolan.
- Det är i det förebyggande arbetet vi verkligen kan göra skillnad, så skolor får fortsätta att vara trygga och öppna. Vi välkomnar särskilt utredningens samordningsuppdrag, lärare med rätt förutsättningar kan göra mycket för att tidigt fånga upp elever, men i dessa frågor måste hela samhället agera samfällt, säger Johanna Jaara Åstrand, ordförande för Lärarförbundet.
Lärarfacken har länge påtalat att en beredskap för skoldåd ska finnas på varje skola och bör inrättas i det systematiska arbetsmiljöarbetet, därför är vi glada att utredningen nu ska se över hur skolans beredskap ska stärkas.
- Huvudmännen måste ha en god krisberedskap och lärare måste få möjligheter att öva på olika scenarion. Nu hoppas vi också att justitieministern skyndar på processen att se till att lärare får samma rättsliga skydd som blåljuspersonal och lägger ett förslag så fort som möjligt, säger Åsa Fahlén, ordförande för Lärarnas Riksförbund.
Kontakter
Pressjour Sveriges Lärare
Tel:08-502 715 15Zoran AlagicPresskontakt
Tel:070-262 27 00zoran.alagic@sverigeslarare.seOm
Sveriges lärare har det viktigaste samhällsuppdraget – att ge våra barn och elever en likvärdig utbildning av hög kvalitet. Och lärare ska ha bra löner och bra villkor. Som det största akademikerförbundet jobbar vi för att göra skillnad för Sveriges lärare och studie- och yrkesvägledare. Med cirka 300 000 medlemmar är vi en kraft att räkna med på varje arbetsplats.
Följ Sveriges Lärare
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Lärare
F som i fängelse – underkända betyg ökar risken för kriminalitet19.5.2026 07:15:22 CEST | Pressmeddelande
Även enstaka underkända betyg kan få konsekvenser långt utanför klassrummet. Elever som lämnar grundskolan utan fullständiga betyg har betydligt högre sannolikhet att senare dömas till fängelse. Det visar en ny rapport från Sveriges Lärare.
Pontus Bäckström ny kanslichef för Sveriges Lärare13.5.2026 12:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sveriges Lärares förbundsstyrelse har beslutat att tillsätta Pontus Bäckström som ny kanslichef.
Nya siffror: Över hälften av barngrupperna är för stora28.4.2026 08:15:00 CEST | Pressmeddelande
Över hälften av barngrupperna i förskolan är större än rekommenderat, de minskande barnkullarna till trots. Sveriges Lärare kräver att regeringen går från ord till handling och reglerar barngruppernas storlek i lag.
100 miljoner kronor i ersättning till gravida lärare efter pandemin24.4.2026 07:15:00 CEST | Pressmeddelande
Flera rättsliga instanser har gett Sveriges Lärare rätt i att det var diskriminering när gravida lärare hänvisades till graviditetspenning under pandemin. Nu har ersättningen börjat betalas ut till förbundets medlemmar – och summan landar på omkring 100 miljoner kronor. – Det är en stor seger och upprättelse. Rätt ska vara rätt. Nu får våra medlemmar som var gravida och förbjöds att arbeta under pandemin kompensation för den inkomst de förlorade, säger Anna Olskog, förbundsordförande Sveriges Lärare.
Så ska friskolesystemet reformeras27.3.2026 11:10:32 CET | Pressmeddelande
Valfrihet och mångfald – men utan segregation och vinstintressen, är det möjligt för Sveriges friskolor? Ja, menar Sveriges Lärare och Idéburna skolors riksförbund som har enats om ett antal punkter för att förändra friskolesystemet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum