COWI och Rambøll utses till tekniska rådgivare för CMP:s utvecklingsprojekt i Ydre Nordhavn

COWI och Rambøll blir tekniska rådgivare till Copenhagen Malmö Port (CMP) i det kommande utvecklingsprojektet i Ydre Nordhavn i Köpenhamn. COWIs och Rambølls uppdrag omfattar bland annat teknisk rådgivning inför etableringen av en ny containerterminal med tillhörande anläggningar och infrastruktur, etablering av kontor och administrativa anläggningar samt utrymmen för relevanta myndigheter.
Det var i september 2020 som CMP inledde upphandlingsförfarandet om teknisk rådgivning för framtida utvecklingsprojekt i Ydre Nordhavn i Köpenhamn, dit CMP inom några år planerar att flytta bland annat den befintliga containerterminalen på Levantkaj.
- CMP utvecklas hela tiden. Ett av våra större projekt just nu är utvecklingen av helt nya arealer i Ydre Nordhavn i Köpenhamn, inklusive byggandet av en ny containerterminal. Den befintliga containerterminalen i Köpenhamn har redan mycket hög kapacitet med sitt strategiska läge och tillhörande infrastruktur. Genom flytten av terminalen till Ydre Nordhavn förstärks detta ytterligare när nya och effektiva anläggningar etableras i anslutning till modern infrastruktur. Som en viktig framgångsfaktor i det här arbetet krävs erfarna och kompetenta tekniska rådgivare med hög kapacitet. Det har vi nu fått i form av COWI och Rambøll och vi ser verkligen fram emot vårt samarbete”, säger Povl Dolleris Røjkjær Ungar, COO hos Copenhagen Malmö Port.
Brian Foged, vice president för COWI:s avdelning Marine & Foundation Engineering, ser fram emot ett spännande samarbete med Copenhagen Malmö Port och Rambøll.
- Etablering och framtidssäkring av marin- och kustinfrastruktur är i fokus för vårt team inom vattenbyggnad, hamnar och kustteknik och vi ser verkligen fram emot att komma igång med uppgifterna. För att säkerställa bästa möjliga förutsättningar för CMP och alla användare av containerterminalen kan vi även utnyttja ytterligare kompetens hos våra kollegor inom transport-, energi- och byggdivisionerna samt Arkitema. Det är en ära att få vara med i utvecklingen av Ydre Nordhavn och hamnmiljön i Öresund.
Per Kristensen, projektchef hos Rambøll, ser också positivt på samarbetet:
- Vi är mycket glada att ha utsetts till teknisk rådgivare i det här projektet och ser nu fram emot att, i nära samarbete med CMP, utveckla det cirka 45 hektar stora området i Ydre Nordhavn för att skapa utrymme för framtidens hamnanläggningar i världsklass med fokus på innovativa och hållbara lösningar. Vi har med framgång varit rådgivare i samband med kryssningsterminal 4 och containerterminalen och ser nu fram emot att fortsätta det goda samarbetet, där vi kan erbjuda ett brett urval av områdesöverskridande rådgivningskompetens inom områdena hamn, byggnation och stadsutveckling. På så sätt kan vi hjälpa CMP att förverkliga sin vision om att utveckla framtidens hamn och stödja sin roll som tillväxtkatalysator i Öresundsregionen.
Samarbetet mellan COWI och Rambøll inleds direkt och avtalet gäller en fyraårsperiod, med möjlighet till förlängning i ytterligare två år.
För mer information, kontakta:
Emma Wahlberg-Melvig, Head of Communication (International), COWI A/S
E-post: emwa@cowi.com
Telefon: +45 4176 0689
Kontakter
Pontus HaagKommunikationschef Sverige
Tel:+46 10 850 13 64pnha@cowi.comFabian BengtssonPR & Communication
Presskontakt
Bilder
Om
COWI är en internationell teknikkonsult bestående av 7 500 anställda med huvudkontor i Köpenhamn. Vi erbjuder tjänster inom infrastruktur, arkitektur, förnybar energi, industri och miljö. Våra huvudsakliga marknader är Skandinavien, Storbritannien och Nordamerika.
Följ COWI
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från COWI
Susanna Ohlin utsedd till interim Vd för COWI i Sverige11.12.2025 07:49:10 CET | Pressmeddelande
Susanna Ohlin har sedan 2021 varit divisionschef för infrastruktur på COWI och blir nu interim vd för den svenska verksamheten. Hon ersätter Anders Wiktorson som på egen begäran har valt att lämna COWI för nytt jobb.
COWI levererar förstudie om storskalig vätgasledning runt Bottenviken10.11.2025 08:13:06 CET | Pressmeddelande
COWI har vunnit uppdraget att göra en förstudie för den planerade vätgasledningen Nordic Hydrogen Route (NHR) runt Bottenviken. Projektet är ett samarbete mellan svenska Nordion Energi H2 AB och den finska stamnätsoperatören Gasgrid Finland. Ledningen planeras att på sikt bli upp till 1400 kilometer lång, med den första delsträckan i kommersiell drift från och med tidigt 2030-tal.
COWI projekterar 16 kilometer långa avloppstunnlar för VA SYD7.10.2025 08:13:08 CEST | Pressmeddelande
COWI har vunnit uppdraget att leverera systemhandlingar för två nya avloppstunnlar från Malmö och Lund. Projektet är en del av MAXIMA som är nytt va-system som planeras av VA SYD för att säkra en modern hantering av avloppsvatten i sydvästra Skåne.
COWI rekryterar marknadschef inom Vatten och Miljö19.5.2025 07:55:28 CEST | Pressmeddelande
Karin Algell är ny Marknadschef för affärsområdet Vatten och Miljö på COWI. Hon har en lång erfarenhet från branschen och kommer senast från Eolus där hon var Senior Projektledare inom Vindkraft.
COWI vinnare i miljardramavtal med Svenska kraftnät29.4.2025 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Teknikkonsulten COWI har fått förtroende som leverantör inom samtliga fem kompetensområden i Svenska kraftnäts upphandling av tekniska konsulttjänster. Den totala upphandlingen omfattar tjänster för 10 miljarder kronor och sträcker sig över tre år.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

