Veronica Axeen – ny KMA-samordnare på Einar Mattsson
25.1.2023 13:00:00 CET | Einar Mattsson | Pressmeddelande

– En säker arbetsmiljö i en bransch med farliga arbetsmoment kräver att vi hela tiden vässar oss. Veronica kommer med sin operativa och strategiska kompetens bidra till att vi tar nästa kliv i att tydliggöra vår arbetsmiljökultur, förbättra processer och ge ett operativt stöd till kollegorna i projekten, säger Philippa Doolke verksamhetsutvecklingschef på Einar Mattsson Byggnads AB.
– Utöver att stärka vårt ambitiösa arbetsmiljöarbete kommer Veronica i sin roll som KMA-samordnare även bidra till en snabbare utveckling av vårt kvalitets- och miljöarbete, avslutar Peter Svensson, VD för Einar Mattsson Byggnads AB och Einar Mattsson Projekt AB.
Om Veronica Axeen
Veronica kommer närmast från Serneke region Stockholm/Uppsala och region Öst där hon arbetat som regional KMA-samordnare. Tidigare erfarenheter är bland annat KMA-samordnare hos MTB Mark & Trädgårdsbyggarna AB samt som projektingenjör hos Skanska Sverige AB.
För ytterligare information kontakta
Philippa Doolke, verksamhetsutvecklingschef Einar Mattsson Byggnads AB
08-586 263 00
Ewelina Holm, kommunikationschef Einar Mattsson AB
076-5426720
Nyckelord
Bilder

Länkar
Om
Om Einar Mattsson Byggnads AB
Einar Mattsson Byggnads AB är koncernens produktionsbolag som säkrar en effektiv och högkvalitativ nybyggnads- och renoveringsverksamhet för vårt projekt- och fastighetsbolag. Einar Mattsson-koncernen har varit verksam på Storstockholms bygg- och fastighetsmarknad sedan 1935. Målet att inom en tioårsperiod uppföra ytterligare 4 000 nya bostäder för egen regi i Storstockholm och genomföra nödvändiga renoveringar och uppgraderingar i det befintliga beståndet. De andra verksamheterna i koncernen utgörs av fastigheter, fastighetsförvaltning, projektutveckling och övriga investeringar.
Läs mer om oss på www.einarmattsson.se och Facebook
Följ Einar Mattsson
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Einar Mattsson
Einar Mattsson i Almedalen – för en fungerande bostadsmarknad och effektivare byggprocesser16.6.2026 06:33:00 CEST | Pressmeddelande
Nu är det åter dags för Almedalen – Sveriges unika mötesplats för demokrati och samhällsfrågor. Einar Mattsson-koncernen deltar för att samtala om hur vi skapar en fungerande bostadsmarknad och effektivare byggprocesser som möjliggör fortsatt tillväxt.
”Det är en fin förmån att få följa ett projekt hela vägen” — fredagsporträttet med Areza Partovi12.6.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg
Arezo har ett drömyrke för många. Hon får ansvara för renoveringen av äldre bostadshus och modernisera dem med utmaningen att material- och produktval ska harmoniera med husens tidsepoker, så att dess identitet bevaras. Hon vill att chefer ska våga ge unga medarbetare ansvar för att snabbt kunna bygga upp erfarenhet. Hon reser gärna, men nu väntar ett annat slags äventyr. Lär känna projektledaren Arezo i dagens fredagsporträtt:
“Vi erbjuder våra blivande hyresgäster en förutbestämd hyreshöjning” — fredagsporträttet med Harry Björnström5.6.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg
Ofta skrattandes och med klurig blick möter du Harry i korridorerna på Einar Mattsson. På kafferasten kan man få till sig ett förhandlingstips om man har tur bland alla historier han gärna delar med sig av. När han inte förhandlar hyror, spelar fritidshuset i Roslagen och gitarren en stor roll i hans liv. Lär känna Harry i dagens fredagsporträtt:
Fredagsporträttet: ”Mina arbetsdagar är som att lägga pussel med olika svårighetsgrad”22.5.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg
Med rask takt, kreativitet och tydlighet jobbar vår medarbetare i sin roll som utredare av oriktiga hyresförhållanden. Fritiden ägnas gärna åt projekt hemma, där planerandet är lika stort nöje som genomförandet. Hon gillar också konst och musik, resor och kan flera språk. Lär känna henne mer i dagens fredagsporträtt:
”Det finns så många extremt bra kompetenser här” — fredagsporträttet med Alexander Ospino Munter15.5.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg
Pigg, glad och nyfiken är en beskrivning som passar in på systemförvaltaren Alexander Ospino Munter. Utöver allt optimerande på jobbet, hittar vi honom ofta sjungande, lagandes mat och med ett intresse utöver det vanliga för berg-och-dalbanor. Han är kreativ, positiv och en omtänksam kollega. Han blir inspirerad varje dag på jobbet och då särskilt av sin kompetenta chef. Lär känna Alexander i dagens fredagsporträtt:
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
