Vision förstärker med ny chef för marknad och värvning

- Jag ser fram mot att få nyttja all min erfarenhet och kompetens i den här breda rollen och att få vara en del i uppdraget att göra det attraktivt och enkelt för våra målgrupper att engagera sig i Vision, säger Linda Kaplan, ny marknads- och värvningschef.
Linda Kaplan har en gedigen bakgrund som chef inom marknad, insamling och försäljning. Närmast kommer Linda från kvinnorättsorganisationen Kvinna till Kvinna där hon var chef för insamling och aktivism. Linda har även en bakgrund som marknadschef på SOS Barnbyar.
- Det är mycket glädjande att Linda Kaplan börjar hos oss. Hennes bakgrund inom både den kommersiella och den ideella sektorn är en perfekt matchning för Vision. Vision ett feminsitiskt förbund som arbetar för schysta och hållbara villkor globalt och lokalt. Vi satsar på att aktivera fler förtroendevalda och växa ännu mer i medlemsantal. Linda kommer att en nyckelroll i det arbetet, säger Elsa Saboonchi, chef för kommunikation och facklig utveckling.
Visions 207 000 medlemmar leder, utvecklar och administrerar välfärden. Vision är det största chefsförbundet inom välfärden och medlemmarna jobbar i kommuner, regioner, privata företag och kyrkor.
För ytterligare kommentarer, kontakta:
Linda Kaplan, marknad- och värvningschef, tfn 08- 789 65 59
Elsa Saboonchi, chef för kommunikation och facklig utveckling, tfn 08-789 64 06
Nyckelord
Kontakter
Caroline CederquistPresschef
Tel:076 130 89 97Tel:08 789 63 42caroline.cederquist@vision.seBilder

Om
Följ Vision
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vision
Vårbudgeten: Vision saknar långsiktiga investeringar i välfärd och klimat15.4.2025 09:54:35 CEST | Pressmeddelande
Trots stora nedskärningar och varsel i kommuner och regioner saknas stora välfärdssatsningar i regeringens vårbudget. - Det är feltänkt och dyrt att inte investera i välfärdens personal och arbetsmiljö, säger Veronica Magnusson, förbundsordförande i Vision.
Nytt avtal säkrar löneökningstakten för Visions medlemmar i kommuner och regioner7.4.2025 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Fackförbundet Vision och arbetsgivarparterna SKR och Sobona är överens om ett nytt kollektivavtal för cirka 220 000 anställda i kommuner, regioner och kommunala bolag. Avtalet innebär löneökningar i nivå med industrins märke på 6,4 procent över två år, satsning på individuella kompetensplaner samt ett gemensamt arbete för att se över möjligheten att införa tidkonton.
Vision kommenterar Klimatpolitiska rådets rapport 2025: Viljan finns - regeringen måste visa ledarskap20.3.2025 15:33:31 CET | Pressmeddelande
Klimatpolitiska rådets årliga granskning visar att regeringens politik inte leder mot klimatmålen som riksdagen beslutat om. Regeringens politik har under sin mandatperiod motverkat målen, bland annat genom ökade utsläpp från transportsektorn. Fackförbundet Vision efterlyser ett tydligt ledarskap, satsningar på järnväg och billigare resor med kollektivtrafik.
Vision: Insatser utan samtycke inom socialtjänsten skadar tilliten20.3.2025 09:18:47 CET | Pressmeddelande
Fackförbundet Vision är starkt kritiskt till ett nytt lagförslag inom socialtjänsten om insatser till vårdnadshavare, barn och unga när samtycke saknas. Vision menar att förslaget riskerar att skada socialtjänstens långsiktiga arbete med att stötta barn och vårdnadshavare.
Kvinnors gratisarbete fortsätter öka4.3.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Utvecklingen för jämställda löner har stannat av. Sverige har backat fem år i tiden och klockslaget när kvinnor slutar få betalt för sitt arbete har fastnat på 16:12. Det visar Lön hela dagens årliga uträkning som presenteras i dag. – Det ligger på lokala politiker och arbetsgivare att se till att kvinnor i hela landet får jämställda löner, säger Veronica Magnusson, förbundsordförande i Vision.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum