Unik satsning på den Östgötska konsten på Norrköpings Konstmuseum

Boken bygger på utställningen Äggröra, karamellmåleri & plåthårt: Konstscen Östergötland och vidgar perspektiven på den Östgötska konstscenen. Konstnärskap från de senaste hundra åren får träda fram i stort format. Boken liksom utställningen vill skapa nyfikenhet och diskussion kring den regionala konstscenen. Konstnärer, föreningar och kollektiv spelar tillsammans med museer en viktig roll och bjuds in för att belysa konstens särskilda position.
Östgöta Konstförening har sedan 1924 delat ut stipendier till konstnärer verksamma i Östergötland, flera av stipendiaterna är med i utställningen som visas på Norrköpings Konstmuseum fram till 16 april. Årets stipendiater är konstnärerna Louise Johansson Waite och Camilla Akraka. Tillsammans med Maria Segersäll, som fick föreningens stipendium 2021, tillför de bredd och originalitet till utställningen.
– Helt fantastiskt! Jag känner stor tacksamhet - och med tanke på att jag är inflyttad, så känner jag mig också välkomnad, säger konstnären Camilla Akraka.
Camilla Akraka har skapat det nya verket Hare för utställningen. I järntråd, papier-maché och lintråd sträcker sig skulpturen mellan golv och tak. Camilla Akraka beskriver själv sina skulpturer som en slags mentala gestalter; i detta fall vill hon gestalta känslan av sorg och ge den en värdig form.
– Detta stipendium betyder oerhört mycket och möjliggör mitt fortsatta arbete med projektet "Innan jag dör ska jag baka ett museum". För den typ av praktik jag har är stipendium viktigt för att kunna fortsätta utvecklas och utforska de ämnen som berörs och jag är glad och tacksam att få vara årets stipendiat, säger konstnären Louise Johansson Waite.
Louise Johansson Waite vill avdramatisera konstens rum. Hon har gjutit av arkitektoniska detaljer från Norrköpings Konstmuseum, jäst en surdeg på museets specifika bakterieflora och bakat bröd som hon presenterar som skulpturer. På internationella kvinnodagen 8/3 bjuder hon också in publiken att baka med henne och Norrköpings Konstmuseum – då finns chansen att faktiskt ”äta Konstmuseet”.
Välkommen på boksläpp och stipendieutdelning
Lördagen den 4 februari släpps Östgöta Konstförenings nya bok ”Konst är nödvändigt: Konstscen Östergötland” och föreningen delar ut 2023 års stipendier. På plats finns stipendiaterna Louise Johansson Waite och Camilla Akraka, liksom Maria Segersäll.
Datum: lördag den 4 februari
Tid: klockan 14:00 – 17:00
Plats: Norrköpings Konstmuseum, galleri 3 & 4
Se hemsida för komplett program
Kontakt:
Helena Persson
Titel: museichef Norrköpings Konstmuseum
Telefon: 011-15 26 02
Anders Lindkvist
Titel: Ordförande Östgöta Konstförening
Telefon: 070-589 05 16
Louise Johansson Waite
Titel: konstnär och stipendiat 2023
Telefon: 076-824 49 12
Camilla Akraka
Titel: konstnär och stipendiat 2023
Telefon: 073-964 62 50
____________________________________________________________
Avsändare: Helena Jalkner, presskommunikatör
Telefon: 072-597 09 00
Bilder




Om
Följ Norrköpings kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Norrköpings kommun
Risk för allvarlig vårdskada anmäls enligt lex Maria18.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Vård- och omsorgskontoret har gjort en anmälan enligt lex Maria till Inspektionen för vård och omsorg (IVO) gällande risk för allvarlig vårdskada på ordinärt boende i Norrköpings kommun.
Ny översiktsplan visar hur Norrköping kan utvecklas15.12.2025 11:15:01 CET | Pressmeddelande
Kommunfullmäktige fattade i dag, måndagen den 15 december, beslut om att anta en ny översiktsplan för Norrköpings kommun. Den nya översiktsplanen är kommunövergripande, till skillnad mot de tidigare då stad och landsbygd varit separerade. Den tar även hänsyn till nya lagkrav, som klimatrelaterade risker och barnkonventionen.
Karlshedsparken invigd – en modern mötesplats över generationerna11.12.2025 15:45:24 CET | Pressmeddelande
I dag invigdes den upprustade Karlshedsparken som finns i hjärtat av Ektorp. Parken har fått nya miljöer för samvaro, lek och lärande. Naturnära delar har bevarats och aktivitetsytor har tillkommit där det nya konstverket Med Rötterna i Ektorp av konstnären Jennifer Forsberg är en del.
Pressinbjudan: Invigning av Karlshedsparken8.12.2025 11:03:48 CET | Pressmeddelande
Karlshedsparken i Ektorp har under året genomgått en omfattande upprustning. Parkens naturnära delar har bevarats, trädgårdsinspirerande planteringar och aktivitetsytor för lek har tillkommit, liksom helt nya konstverk som avtäcks när parken invigs.
Årets Fem i tolv-pris går till Tjejjouren Öst5.12.2025 14:56:05 CET | Pressmeddelande
Den ideella föreningen Tjejjouren Öst är årets vinnare av Fem i tolv-priset. Det delades ut i dag, fredag den 5 december, av kommunfullmäktiges vice ordförande Eva-Britt Sjöberg (KD), på Mångfaldshuset i Marielund.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

