VisitDenmark

Danskarna älskar semlor

Dela
Precis som i Sverige råder det just nu en hysterisk jakt i Danmark på var den godaste semlan går finna. Nu har även Burger King gett sig in i leken och på 10 olika hamburger-restauranger runt om i Danmark serverar nu hamburgerkedjan en ”semmel-burgare”.
Foto: Burger King
Foto: Burger King

Den svenska semlan, eller fastelavnsbolle som semlor heter i Danmark, har blivit en succé. Danskarna formligen älskar att äta semlor. Skillnaden mellan en svensk semla och i dansk fastelavnsbolle är att danskarna inte är lika traditionsbundna i hur och vad den ska innehålla. Inte heller i hur en semla ska se ut. Detta har medfört att det att varje café, bageri och konditori har sin variant och det råder ingen brist på kreativiteten hos de danska bagarna.

Nu har hamburgerkedjan Burger King i Danmark också gett sin in i leken och kommer sälja sin variant av semlan. Med en delad kardemummabulle, vispad grädde, marsipankräm och en brownie har de skapat en semla som påminner om en vanlig hamburgare i utseende. Den danska ”hamburger-semlan” kommer säljas fram till den 5 mars på 10 utvalda restauranger över hela Danmark.

Är man sugen på att testa olika danska semlor/fastelavnsbolle när man besöker Köpenhamn så har VisitCopenhagen självklart skapat en  lista på sin hemsida. I Aarhus vill man inte vara sämre. Här presenteras stans bästa semlor/fastelavnsbolle i en film på VisitAarhus Insta-konto.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Foto: Burger King
Foto: Burger King
Ladda ned bild
Foto:
Foto:
Ladda ned bild
Foto: Richard Clark
Foto: Richard Clark
Ladda ned bild
Foto: Nicoline Lodahl Karlsen
Foto: Nicoline Lodahl Karlsen
Ladda ned bild
Foto: Nicoline Lodahl Karlsen
Foto: Nicoline Lodahl Karlsen
Ladda ned bild

Länkar

Om

VisitDenmark
VisitDenmark
No. 18 Grand Central Centralplan 15
11120 Stockholm / Sweden

+46 (0) 768 35 00 31http://www.visitdenmark.com

VisitDenmark är Danmarks nationella turismorganisation med uppgift att informera om och marknadsföra Danmark som resmål för svenskar. 
VisitDenmark samarbetar med transportörer, regioner och verksamheter i Danmark inom turistnäringen och finns representerad i åtta länder, varav Sverige är ett.

Följ VisitDenmark

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från VisitDenmark

Kramkampanj ska locka turister till ett vinterkallt Köpenhamn13.11.2025 14:50:57 CET | Pressmeddelande

Wonderful Copenhagen lanserar nu kampanjen ”Copenhagen – The Art of Hugging” i Sverige – en hyllning till den mänskliga värmen som präglar Köpenhamn under årets kallaste månader. Kampanjen bygger vidare på det kreativa konceptet ”Copenhagen is warmest when it’s cold” och vill påminna svenskar om att Köpenhamn inte bara är nära – det är också som varmast när det är kallt.

J-dagen – när julen officiellt börjar i Danmark5.11.2025 16:55:17 CET | Pressmeddelande

En högtidsdag för ölälskare närmar sig. Den första fredagen i november är det dags för en av årets mest älskade traditioner i Danmark – J-dagen, dagen då årets julöl släpps och serveras på barer och pubar över hela landet. I år infaller J-dagen fredagen den 7 november klockan 20:59, en tidpunkt som enligt traditionen markerar när den första snön ”faller” över Danmark – åtminstone i reklamen.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye