EU-delegater på studiebesök för att få goda exempel av Sigtuna kommun

Olov Holst (M), kommunstyrelsens ordförande i Sigtuna, var en av de som var på plats i Kulturskolans konsertlokal i Märsta för att hälsa gästerna välkomna och berätta om kommunens arbete. Han säger:
- Sigtuna är en av Sveriges mest segregerade kommuner. Det orsakar såväl mänskligt lidande som stora kostnader. Därför satsar kommunledningen stora resurser på att motverka utanförskapet i den reform vi valt att kalla Samhällsbyggnadslyftet. Det är oerhört glädjande att reformen väckt så stor uppmärksamhet att European Integration Network vill göra ett studiebesök hos oss för att lära sig mer.
Några av de insatser som Sigtuna kommun gör och som delegationen fick höra mer om:
- Hur Sigtuna kommun skapar möjligheter för nyanlända och andra utrikes födda som står långt utanför arbetsmarknaden att snabbare bli självförsörjande
- Hur Sigtuna kommun arbetar med integrering genom kultur- och fritidsutbud och tillgängliggör aktiviteter, samt vikten av samverkan med civilsamhället.
- Hur Sigtuna kommun skapar trygga och välkomnande mötesplatser
- Hur Sigtuna kommun erbjuder föräldraskapsstöd, arbetar för att stärka utrikesfödda kvinnor samt möjligheterna med Öppna förskolan
- Hur Sigtuna kommun planerar samhällsbygget för att minska segregation
- Vi arbetar med integration inom i stort sett alla de verksamheter vi bedriver. I förskolan och skolan, inom vår äldreomsorg, på våra bibliotek, genom våra arbetsmarknadsinsatser och så vidare och så vidare. Det är också en stor drivkraft för många av medarbetarna, att i sitt arbete kunna vara med och göra skillnad för samhället och invånarna, säger Birgitta Pettersson, kommundirektör.
Hon tillägger:
- Att representanter för European Integration Network har valt att komma till oss för att de vill höra om vårt arbete är självklart väldigt roligt.
European Integration Network samlar företrädare för EU-kommissionen och nationella offentliga myndigheter från samtliga 27 EU-länder samt Island och Norge. Nätverkets främsta uppgift är att främja samarbetet inom integrationsfrågor mellan medlemsstaterna.
Under två dagar har nätverket träffats på Scandinavian XPO i Arlandastad och diskuterat utmaningar och lösningar kopplade till etablering av tredjelandsmedborgare. Och idag var det alltså studiebesök i Märsta för att, som det står i Europakommissionens inbjudan, ”lyssna på intressanta exempel på framgångsrika lokala initiativ i Sigtuna kommun”.
- Att vårt integrationsarbete inte bara inspirerar i Sverige, utan även runtom i EU är glädjande. Det är ett kvitto på att vi gör ett bra arbete på området, säger Mattias Askerson (M), utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden.
Studiebesöket inleddes med en guidad busstur från Scandinavian XPO genom Valsta och Märsta och avslutades i kulturskolans lokaler med information, diskussion och samtal.
Nyckelord
Kontakter
Anna Jernberg CarlsonPressansvarig Sigtuna kommun
Tel:073-666 53 36anna.jernberg-carlson@sigtuna.seJosefin BroddPolitisk samordnare
Tel:070-825 58 35josefin.brodd@sigtuna.seBilder






Om
I Sigtuna kommun bor 50 000 invånare. De bor i någon av tätorterna Märsta, Sigtuna, Rosersberg eller på den levande landsbygden. Sigtuna är Arlandakommunen med Sveriges största flygplats.
Följ Sigtuna kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sigtuna kommun
”Förebyggande arbete när det är som bäst”26.3.2025 14:09:06 CET | Pressmeddelande
Sigtuna kommun arbetar för en tryggare skola med bättre arbetsro. Ett nära samarbete mellan skolpersonal, vårdnadshavare och socialtjänst är en av framgångsfaktorerna.
Sigtuna kommun förvärvar naturmark motsvarande 125 fotbollsplaner18.3.2025 09:22:57 CET | Pressmeddelande
För att främja friluftsliv och bevara natur köper Sigtuna kommun 89 hektar mark av Kilenkrysset AB. Det förvärvade området kommer att ingå i ett större sammanhängande grönområde för friluftsliv.
Lyckad samverkan mellan gymnasieskolan och näringslivet24.2.2025 08:21:51 CET | Pressmeddelande
Till hösten startar restaurang- och livsmedelsprogrammet på Arlandagymnasiet i Sigtuna kommun – och intresset för det nya yrkesprogrammet är stort. Något som såväl Skolverket som näringslivet välkomnar.
Klart med ny vd på Destination Sigtuna30.1.2025 16:31:09 CET | Pressmeddelande
Destination Sigtuna har rekryterat Sylvia Nylin som ny verkställande direktör. Så här säger destinationsbolagets styrelseordförande Olov Holst om valet: - Jag är väldigt glad att vi lyckats rekrytera en ny vd med en så hög kompetens och lång erfarenhet inom besöksnäring och destinationsutveckling.
Efter satsningen: Allt fler elever i Sigtuna kommun känner sig trygga i skolan9.1.2025 11:30:00 CET | Pressmeddelande
Sigtuna kommuns satsningar på trygghet och studiero i skolorna har redan gett resultat. En färsk elevenkät visar en tydlig ökning av högstadieelevernas upplevda trygghet. Tryggheten ökar bland både tjejer och killar men det kvarstår en skillnad mellan gruppernas upplevelser.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum