Riksteatern ger stjärnspäckad kväll i Avicii Arena som livesänds i SVT för att belysa frihetskampen i Iran
7.2.2023 05:30:00 CET | Riksteatern | Pressmeddelande

– Med anledning av vad som pågår i Iran finns ett behov av att Eldfesten, som handlar om ljusets återkomst och en ny början, manifesterar vårt stöd för frihetskampen i Iran. Med förhoppning om att denna nya början präglas av frihet, säger Dritëro Kasapi, teaterchef för Riksteatern.
Flera av artisterna som uppträder denna kväll har inte möjlighet att fritt kunna göra det i sina hemländer och lever därför i exil, tre av dessa är artisterna Ebi, Darya Dadvar och Faramarz Aslanisom som alla är från Iran och har fans över hela världen. Värd för galan är medieprofilen Nikki Amini.
– Riksteatern har en tradition av att stötta konstnärer och artister som på olika sätt blivit förhindrade att utöva sin konst på grund av förtryck. Eldfesten - A call for freedom är därför en naturlig fortsättning på det arbete som har bedrivits. Genom konserten vill vi uttrycka vårt stöd och uppmärksamma att konsten har en roll att spela för att ge hopp, stärka och vara ett rop för frihet, säger Dritëro Kasapi, Riksteaterns teaterchef.
Eldfesten - A call for freedom livesänds 14 mars i SVT2 19:00-20:00 och fortsätter mellan 20:00-21:30 i SVT24. Hela kvällen visas i SVT Play.
Biljetter släpps tisdagen den 7 februari kl. 10:00. Fler artister tillkommer.
Vanligtvis arrangerar Riksteatern Eldfesten på olika håll i landet i samband med högtiden Chaharshanbe Suri som äger rum den sista tisdagen före det iranska nyåret, Nouroz. Det är en icke-religiös högtid som firats i flera tusen år och påminner om det svenska Valborgsfirandet. Riksteatern har i år valt att arrangera Eldfesten med temat A call for freedom med anledning av den rådande situationen i Iran.
Värd:
Nikki Amini
Medverkande artister:
Ebi
Yasmin Levy
Faramarz Aslani
Mojgan Shajarian
Shahin Najafi
Darya Dadvar
Arash Sobhani
Josette Bushell-Mingo
Ali Azimi
Susan Taslimi
Babak Amini + Ardavan Hatami
Mojgan Azimi
Rostam Mirlashari
Rastak
Aftab Choir
Kontakter
Mireya Echeverría QuezadaPR och pressansvarigRiksteatern
Tel:070 637 59 40mireya.echeverria.quezada@riksteatern.seBilder

Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst. Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Susanna Dahlberg är vd för Riksteatern.
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
Stjärnspäckat när den hyllade iranske dramatikern Nassim Soleimanpours verk ECHO får Sverigepremiär1.4.2026 13:00:38 CEST | Pressmeddelande
Vad är hem, identitet, flykt och minnen? Den hyllade iranske dramatikern Nassim Soleimanpour som ligger bakom världssuccéerna Vit kanin, röd kanin och NASSIM är Sverigeaktuell med ECHO. Ett nervkittlande teaterexperiment där ingen vet vad som ska hända, inte ens skådespelaren. Pjäsen är en del av REACT - Riksteaterns internationella festival som tar plats på fyra orter runt om i Sverige. Sverigepremiär 23 april, Stockholm.
Femteklassare i Tomelilla först ut i nationell teatersatsning18.3.2026 12:48:02 CET | Pressmeddelande
Elever i årskurs 5 på Byavångsskolan i Tomelilla blir först i landet att delta i Min första pjäs, ett nytt projekt från Riksteatern och Stiftelsen Natur & Kultur där mellanstadieelever får skriva egna pjäser som senare framförs av professionella skådespelare.
Barns egna pjäser sätts upp på scen – nationellt projekt lyfter röster från mellanstadiet18.3.2026 11:16:44 CET | Pressmeddelande
Hur låter framtiden när barn själva får skriva den? I det nya projektet Min första pjäs bjuder Riksteatern och Stiftelsen Natur & Kultur in mellanstadiebarn i Sverige att skriva egna dramatiska berättelser. Ett urval av pjäserna kommer att publiceras i en antologi och läsas upp av professionella skådespelare på scener runt om i landet. Först ut är elever i Tomelilla.
Shakespeares köpman i ny tolkning – där döva är norm12.3.2026 09:14:54 CET | Pressmeddelande
I en fri tolkning av Köpmannen i Venedig, förlägger Riksteatern Crea handlingen på en ö hundra år framåt i tiden. Ett alternativt samhälle har uppstått på där döva är norm. Köpmannen på Martha’s Vineyard samspelar med den sanna historien om verklighetens Martha’s Vineyard där det under tvåhundra år fanns ett samhälle där alla invånare pratade teckenspråk. Regi av Debbie Z Rennie med manus av Filip Burman. Premiär 15 mars, Årsta i Stockholm. Pressvisning 13 mars, Riksteatern, Hallunda, Stockholm.
Sveriges största ensemble tar sig an Nils Holgersson under valåret 20265.3.2026 10:02:32 CET | Pressmeddelande
I valåret 2026 får Selma Lagerlöfs klassiker nytt liv i det nyskrivna verket Uppdrag Holgersson. Ett modernt bygdespel om kris, gemenskap och vår tids förakt för mänsklighet. Riksteatern samlar 256 personer i åldrarna 8 till 87 år från ett trettiotal länder i en och samma ensemble. Manus av Stina Oscarson och Astrid Menasanch Tobieson. I regi av Astrid Menasanch Tobieson. Premiär 14 mars i Ystad. Pressvisning 10 mars i Hallunda.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
