Glasbranschföreningen växlar yrkanden med Byggnads

– Tack vare teknisk utveckling och digitala lösningar har vi idag mycket bättre möjligheter till flexibilitet och individuella anpassningar än tidigare. Det innebär också att såväl kunder som medarbetare mer eller mindre förutsätter att företagen ska kunna tillmötesgå olika önskemål och krav på flexibilitet. Här gäller det att kollektivavtalen hänger med i samhällsutvecklingen och blir mer anpassningsbara för att kunna möta nya behov som uppstår. Kollektivavtalen får inte stå i vägen för utveckling, tvärtom ska det vara en konkurrensfördel att vara ansluten, säger Erik Haara, vd, Glasbranschföreningen.
Inget företag kan bli framgångsrikt utan engagerade medarbetare. Att kunna premiera hårt arbete och engagemang är centralt för att företagen ska kunna behålla och rekrytera drivna och ambitiösa medarbetare. Att utveckla avtalet för att bättre möta behov av kompetensförsörjning och rekrytering till branschen är därför prioriterat.
– Vi menar att det måste kunna vara möjligt att göra lönekarriär också i hantverksyrken. Därför vill vi att den anställde ska ges större möjlighet att kunna påverka sin lön genom att lönen på ett tydligare sätt kopplas till ansvar, kompetens och prestation. Det ska löna sig att utvecklas i jobbet och ta mer ansvar. Det här är ju sedan länge en självklarhet för majoriteten av svenska arbetstagare och något som är viktigt för att företagen ska vara attraktiva arbetsgivare, säger Torbjörn Carlberg, som ser fram emot konstruktiva förhandlingar:
– Det är en orolig och osäker tid men jag hoppas att vi tillsammans kommer att kunna ta ansvar för att hitta långsiktigt bra lösningar för branschen som ger stärkt konkurrenskraft och trygga anställningar. Vi behöver moderna och attraktiva kollektivavtal som är lätta att förstå och följa.
Tre centrala frågor som Glasbranschföreningen lyfter fram:
– Kollektivavtalet ska följa industrins märke: Den internationellt konkurrensutsatta industrin är bäst lämpad att ange vilka lönekostnader den svenska arbetsmarknaden klarar av.
– Mer branschanpassade arbetstidsregler: Nuvarande arbetstidsregler begränsar möjligheten att på ett effektivt sätt utnyttja företagens anläggningar och resurser samt att tillgodose medarbetarnas önskemål om flexibilitet.
– En tydlig individuell lönesättning: Det ska löna sig att ta mer ansvar och utvecklas i sin yrkesroll.
Glasmästeriavtalet löper ut 30 april 2023. Glasbranschföreningen och Byggnads inleder nu avtalsförhandlingarna. Vid sidan av Glasmästeriavtalet förhandlar Glasbranschföreningen även Tjänstemannaavtalet med Unionen, Ledarna och Sveriges Ingenjörer.
Nyckelord
Kontakter
Torbjörn CarlbergFörhandlingschefGlasbranschföreningen
Tel:08-453 90 72torbjorn.carlberg@gbf.seBilder



Länkar
Om
Glasbranschföreningen (GBF) är en bransch- och arbetsgivarorganisation för företag verksamma inom glasmästeri, bilglasmästeri, konstinramning och glas- och metallentreprenad i Sverige. Föreningen arbetar bland annat med utbildning, arbetsgivarverksamhet, kvalitetssäkring och auktorisation. Glasbranschföreningen följer och driver centrala frågor för medlemsföretagen och ger även ut branschtidningen GLAS.
Följ Glasbranschföreningen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Glasbranschföreningen
Glasbranschföreningen går med i Energieffektiviseringsföreningen10.12.2025 14:33:07 CET | Pressmeddelande
Sedan december 2025 är Glasbranschföreningen medlem i Energieffektiviseringsföreningen (Eneff), som driver utvecklingen för ökad energieffektivisering i Sverige. Medlemskapet syftar till att synliggöra den stora potential som glasåtgärder har för att minska energianvändningen i byggnader. Och att driva utvecklingen framåt för att stärka Sveriges arbete med energieffektivisering.
Nu lanseras jobbamedglas.se1.12.2025 14:36:49 CET | Pressmeddelande
Möjligheterna för jobb i glasbranschen är stora, men få hittar dit. Med jobbamedglas.se vill Glasbranschföreningen öka intresset för att jobba med glas.
Auktorisation säkerställer trygghet och kvalitet vid bilglasreparationer26.11.2025 09:27:59 CET | Pressmeddelande
Att anlita ett auktoriserat bilglasmästeri innebär att både försäkringsbolag och kund kan vara säkra på att det är ett seriöst företag - och att arbetet blir utfört på rätt sätt.
Ny kompetensstandard för fönsterrenovering – fokus på hållbarhet och återbruk24.11.2025 11:59:09 CET | Pressmeddelande
Glasbranschföreningen lanserar en ny kompetensstandard för fönsterrenovering och uppdaterar tre befintliga standarder med riktlinjer för återbruk och återvinning.
Tävla om ärofyllda titeln “Sveriges bästa glasbyggnadsprojekt”17.11.2025 09:48:28 CET | Pressmeddelande
Idag, måndag den 17 november, öppnar anmälan till Glaspriset och Glaspärlan 2026. Två priser som instiftats för att lyfta fram projekt där glas varit en tydlig del i arkitekturen. Vinnarna presenteras på stora scenen på Nordbygg den 23 april.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
