Stora risker med att tatuera sig i hemmet
28.2.2023 09:30:00 CET | Läkemedelsverket | Pressmeddelande
Läkemedelsverket har fått in signaler om att många företag riktar sin försäljning av tatueringsfärger mot amatörer som tatuerar vänner och bekanta i hemmiljö. Det har även inkommit signaler om försäljning av påstådda övningsfärger som ska användas på övningshud. Märkningen är dock ofta bristfällig och det finns risker att de innehåller olämpligt innehåll och används på människa.
-Det här är allvarligt man ska aldrig låta någon som inte är utbildad eller är registrerad att tatuera eftersom det kan innebära både ett misslyckat resultat och stora hälsorisker, säger Elmira Tavoosi, utredare Läkemedelsverket och fortsätter:
-Om du bestämt dig för att tatuera dig, välj salong med omsorg. Seriösa salonger ska ha kunskap om de regler för innehåll och märkning som gäller för tatueringsfärgerna. De har även hygienrutiner som kontrolleras av kommunen. Och ställ frågor för att vara säker på att din tatuerare har rätt kunskap och följer de regler som finns.
Frågor som du ska ställa innan du tatuerar dig:
- Är verksamheten anmäld till kommunen?
Alla som utför tatueringar och permanent makeup ska anmäla sig till kommunens miljö- och hälsoskyddsnämnd. Denna fråga kan du även ställa till din kommun. - Har tatueraren gesällbrev?
Det finns möjlighet för tatuerare att ta gesällbrev. Ett gesällbrev är en frivillig kvalitetsstämpel som visar att tatueraren har klarat teoretiska och praktiska prov. - Får jag skriftlig information om den tatueringsfärg som ska användas?Tatueraren har skyldighet att ge dig information innan behandlingen om bland annat färgens ingredienser och uppgifter om tillverkare eller importör inom EU.
- Har ni kontrollerat att era tatueringsfärger uppfyller reglerna?
Färger ska vara säkra, sterila och märkta på rätt sätt. Färgerna ska även vara anmälda till Läkemedelsverket.
Nyckelord
Kontakter
Pressjour
Tel:018-18 36 25press@lakemedelsverket.seLänkar
Om
Läkemedelsverket arbetar för att patienten, hälso- och sjukvården samt djursjukvården får tillgång till säkra och effektiva produkter och att de används ändamålsenligt och effektivt. Läkemedelsverkets vision är att vara en ledande kraft i samverkan för bättre hälsa.
Följ Läkemedelsverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Läkemedelsverket
Mer än hälften av svenskarna känner inte igen en giftsvamp8.9.2026 08:50:51 CEST | Pressmeddelande
Drygt hälften av befolkningen vet inte hur man känner igen en giftsvamp i den svenska skogen. Det visar en ny Novus-undersökning. Det allra viktigaste medskicket till svampplockaren är att bara äta svamp som man med säkerhet vet är matsvamp i Sverige.
Pilotprojekt för gemensamma nordiska förpackningar på engelska förlängs2.9.2026 11:03:32 CEST | Pressmeddelande
Tillstånd för gemensamma nordiska engelskspråkiga förpackningar förlängs till den 1 januari 2035.
Pressträff: Arbetet för ökad tillgång till östrogenläkemedel2.9.2026 09:27:00 CEST | Pressinbjudan
Läkemedelsverket och socialminister Jakob Forssmed bjuder in media till en pressträff för att informera om arbetet för att öka tillgången till östrogenläkemedel i Sverige. På pressträffen presenteras en nyhet.
Nationella läkemedelsstrategin samlar landets aktörer31.8.2026 08:55:00 CEST | Pressmeddelande
Sverige står inför stora möjligheter men också betydande utmaningar inom läkemedelsområdet. Nya behandlingar utvecklas samtidigt som ett förändrat omvärldsläge ställer högre krav på tillgång, beredskap och samverkan. Den 3 december samlas därför myndigheter, hälso- och sjukvård, patientorganisationer, akademi och industri till konferensen om Nationella läkemedelsstrategin.
Uppmaning till skolledningen: visa vår livsviktiga film31.8.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
De senaste fem åren har tonåringars självskador med läkemedel ökat med nästan 32 procent. En enkel åtgärd som försvårar en impulsiv självskadehandling är att låsa in hemmets mediciner. För att nå vårdnadshavare med det budskapet uppmanar nu Giftinformationscentralen landets skolor att visa en film på höstens föräldramöten.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
