SBAB Bank

SBAB avser att minska utsläppsintensiteten i sin kreditportfölj med 50 procent

Dela
Statligt ägda bolåneaktören SBAB antar ett klimatmål om att halvera utsläppsintensiteten i sin kreditportfölj till år 2038. Detta görs som en del i kampen mot klimatförändringar och ligger i linje med det globala 1,5-gradersmålet.

Som en av Sveriges största bolåneaktörer har SBAB ett ansvar att bidra till en positiv utveckling gällande klimat och miljö genom sin finansiering av befintligt och projekterat boende. Att SBAB nu antar högt ställda klimatmål gällande sin kreditportfölj innebär ett klimatmässigt stort steg i rätt riktning.

- Att stoppa eller åtminstone motverka den negativa utveckling vi idag ser vad gäller klimatförändringar är en ödesfråga för allt liv på jorden. Bygg- och fastighetssektorn står för cirka 21 procent av de samlade svenska växthusgasutsläppen. För oss är det viktigt att på ett transparent och forskningsbaserat sätt ta vår del av ansvaret, säger Carl Lindståhl, tf Hållbarhetschef, SBAB.

För att säkerställa att SBAB:s klimatmål är i linje med 1,5-gradersmålet valideras det nu av den FN-initierade och oberoende organisationen Science Based Targets intiative. Målet har basåret 2022 och sträcker sig till år 2038. I syfte att vara transparent och jämförbar med andra aktörer publicerar SBAB en klimatrapport med information om klimatmålet, våra finansierade utsläpp och beräkningsmetoder.

- Genom att mäta och målsätta de utsläpp våra kunders bostäder och fastigheter orsakar kan vi på ett målmedvetet sätt arbeta för att minska den största klimatpåverkan vi har - vår finansiering, säger Carl Lindståhl, tf Hållbarhetschef, SBAB.

Läs mer om SBAB:s klimatmål och klimatpåverkan i vår Klimatrapport 2022.

Läs mer om Science Based Targets initiative på https://sciencebasedtargets.org/

För mer information, vänligen kontakta:

Carl Lindståhl, tf Hållbarhetschef, SBAB

Telefon: 070-559 38 11, E-post: carl.lindstahl@sbab.se

Douglas Norström, tf Presschef, SBAB

Telefon: 076-138 51 23, E-post: douglas.norstrom@sbab.se

Kontakter

Om

SBAB Bank
SBAB Bank
Svetsarvägen 24
171 04 Solna

0771-45 30 00https://www.sbab.se/

SBAB:s affärsidé är att med nytänkande och omtanke erbjuda lån och sparande samt andra tjänster till privatpersoner, bostadsrättsföreningar och fastighetsbolag i Sverige. SBAB bildades 1985 och ägs av svenska staten. Bostadssajten Booli, mäklarguiden Hittamäklare och boendeappen Boappa är en del av SBAB:s trygga och enkla tjänster för bolån och boendeekonomi utan krångel. Antal bolånekunder uppgår till 292 000 och 485 000 privatpersoner har sparkonto (per den 31 december 2022). Antal medarbetare (FTE) är 863. SBAB prioriterar fyra av FN:s globala hållbarhetsmål (8, 11, 12 och 13) inom ramen för Agenda 2030. Målen utgör en integrerad del av SBAB:s hållbara styrmodell och dagliga arbete. Läs mer på: sbab.se, booli.se, hittamaklare.se, boappa.com, facebook.com/sbabbank, twitter.com/sbabbank, linkedin.com/company/sbab-bank.

Följ SBAB Bank

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från SBAB Bank

Föräldrarnas oro: hälften tror inte att barnen kommer kunna köpa bostad utan hjälp29.4.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

Hälften av alla föräldrar med barn under 18 år tror inte att barnen kommer att kunna köpa en bostad före de fyller 30 - om de inte får ekonomisk hjälp, visar ny undersökning från SBAB. Även om sparandet till barnen ökar, är många pessimistiska kring möjligheten att faktiskt kunna stötta sina barn ekonomiskt. Samtidigt är barnafödandet rekordlågt i Sverige, vilket kan få stora negativa effekter för samhällsekonomin på sikt. Det är inte främst bristen på pengar som gör att föräldrar avstår från att skaffa fler barn, utan bristen på tid.

Större sannolikhet att styrräntan sänks än höjs i tullkrigets spår17.4.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

BNP-tillväxten i år revideras ner från 1,8 till 1,4 procent i kölvattnet av tullkriget. Att inflationen de senaste tre månaderna legat över Riksbankens mål bedöms bero på tillfälliga faktorer. Svensk ekonomi går på knäna, arbetslösheten fortsätter att öka trendmässigt och hushållen håller alltjämt hårt i plånboken. Tullkriget medför samtidigt betydande osäkerhet för både BNP- och inflationsutvecklingen. Bedömningen är ändå att det är större sannolikhet att styrräntan sänks än höjs. Riksbanken väntas sänka styrräntan i augusti, vilket i så fall ger lite lägre rörliga bolåneräntor. Aktiviteten på bostadsmarknaden tar inte fart, i synnerhet inte för bostadsrätter. Däremot justeras bostadsbyggandet i år upp till 29 000 bostäder. Bostadspriserna väntas öka måttligt, med dryga 3 procent under året. Reformerna i vårpropositionen, inklusive nya ROT, väntas ha liten betydelse för den ekonomiska aktiviteten i stort och för bostadsmarknaden.

Var fjärde bostad säljs utan betald annons16.4.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

SBAB har i en ny undersökning frågat storstadsmäklare hur stor andel av deras försäljningar som de bedömer sker utan att objektet visats på Hemnet. Resultatet visar att var fjärde bostad säljs utanför sajten. Sju av tio mäklare tror dessutom att det kommer att bli än vanligare framöver. Utvecklingen hänger samman med den framväxande förmarknaden och ställer högre krav på bostadsspekulanter att vara proaktiva och söka information via fler kanaler än den traditionella när de letar efter en ny bostad.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye