Kvarteret Poolen är vinnare i Årets Bygge 2023

Kvarteret Poolen där Solnas nya simhall ingår, består av en unik konstruktion där byggnaden har simhall i bottenplan och kontorsarbetsplatser ovanpå. Kontorsarbetsplatserna som byggts av Fabege har bidragit till stadens finansiering av simhallen.
- Jag är oerhört glad och stolt över att vår fina simhall är vinnare av Årets Bygge 2023. Byggnaden är unik i sin karaktär och har byggts på ett kostnadseffektivt sätt. På det sättet har vi kunnat svara upp för medborgarnas behov av en ny simhall samtidigt som vi tar ansvar för skattebetalarnas pengar. Det säger Sara Kukka-Salam, kommunstyrelsens ordförande i Solna stad.
Juryns motivering:
”Totalvinnaren i Årets Bygge 2023 är ett komplext projekt som har visat prov på helt nya sätt att samverka för att nå ett gemensamt mål. Budget har hållits på ett föredömligt sätt och projektet blev klart långt innan utsatt tid. Samtidigt har man inte tummat på kvalitén. Finansieringen av projektet har gjorts enligt en nytänkande modell som gett stor samhällsnytta och borde kunna inspirera fler. Den innovativa fastighetslösningen ger nu plats för både arbete och rörelseglädje under samma tak.”
Här kan du läsa mer om Solnas nya simhall https://solnasimhall.se/
Bilder
Om
Solna är en framtidsstad i tillväxt, unikt belägen mellan Hagaparkens lugn och huvudstadens puls. Varje dag fördubblas befolkningen av människor som jobbar här eller besöker oss. Och i takt med att Solnaborna blir fler växer nya kvarter och stadsdelar fram, kollektivtrafiken byggs ut och allt fler företag etablerar sig i staden. Här kan du ta del av stadens pressmeddelanden om till exempel nya detaljplaner och hållbar stadsutveckling.
Följ Solna stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Solna stad
Borgens förskola flyttar till ny plats i Nya Ulriksdal13.5.2025 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Borgens förskola i Frösunda ska flytta till nya lokaler i Nya Ulriksdal. Det beslutade kommunstyrelsen den 12 maj.
Hagalund inte längre en öppen drogscen27.3.2025 12:59:23 CET | Pressmeddelande
Hagalund är inte längre en öppen drogscen, enligt en ny kartläggning från Samverkan Stockholmsregionen.
80 nya hyresrätter ska byggas i Skytteholm20.3.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Byggnadsnämnden har beslutat om en ny detaljplan som gör det möjligt att bygga cirka 80 nya hyresrätter och förbättra användningen av befintliga lokaler. Dessutom ska trafikmiljön ses över för att skapa en tryggare och mer tillgänglig stadsdel.
Solna stad vill införa förbud mot lustgas i berusningssyfte18.3.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
För att öka tryggheten och minska risken för ordningsstörningar, föreslår kommunstyrelsen att ett förbud ska införas mot användning av lustgas i berusningssyfte på vissa offentliga platser i Solna.
IF-huset i Bergshamra får fler möjligheter20.2.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Byggnadsnämnden i Solna stad har godkänt en ny detaljplan för en del av fastigheten Bladet 3 i södra Bergshamra. Den nya planen innebär att de befintliga kontorsbyggnaderna också kan användas för centrumverksamhet och lättare vård.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum