Fastighetsägarna

Ny hyressättningsmodell införs i Ystad

Dela

Fastighetsägarna Syd, Ystadbostäder, Heimstaden, Contentus, Leny Fastighets AB och Hyresgästföreningen är nu överens om en hyressättningsmodell för Ystad kommun, Ystadmodellen. Syftet är att skapa en mer rättvis hyressättning som baseras på vad hyresgästerna värdesätter i sitt boende samt lägenheternas och fastigheternas standard och läge.

Parterna har haft en ambition att skapa en samsyn kring hyressättning och skapa en modell som bygger på lokala förutsättningar. Modellen förenklar förhandlingsprocessen och bidrar till tydlighet varför till synes lika lägenheter har olika hyror.

– Genom att ha lyckats skapa en hyressättningsmodell som bygger på de lokala förutsättningar som finns i Ystad är vår gemensamma ambition att ta ansvar för både hyressättningssystem och hyresrättens utveckling, säger Amela Prsic, förhandlare, Fastighetsägarna Syd.

Den här typen av hyressättningsmodeller är ingen ny företeelse och finns redan etablerade på flera orter i Skåne, bland annat i Malmö, Helsingborg, Trelleborg och Lund. Modellen avspeglar vad hyresgäster i allmänhet tycker ska påverka hyran.

– Nu får Ystad en systematisk hyressättning som gör hyressättningen tydligare både för hyresgäster och fastighetsägare. Detta värnar för rättvisare hyror på orten, säger Amela Prsic, förhandlare, Fastighetsägarna Syd.

Hyresgästföreningen, Fastighetsägarna Syd, Ystadbostäder, Heimstaden, Leny Fastigheter AB och Contentus har arbetat fram Ystadmodellen utifrån ett poängsystem som bland annat baseras på svaren i en enkät som skickats ut till 3000 hyresgäster. Enkäten gav svar på hur hyresgästerna värdesatte sitt boende, vilken syn de hade på olika bostadsområden och hur attraktivt det var med närhet till service och centrum bland annat.

Ystadmodellen införs inte direkt, utan först måste hyresvärdarna och Hyresgästföreningen göra en poängbedömning av bostäderna. När poängbedömningen är gjord kommer hyresgästerna att få information om vad som gäller för just deras lägenhet. Hyresförändringar kan genomföras tidigast under hösten 2023, men för många kommer det att ta betydligt längre tid innan hyressättningsmodellen införs.

Kontakt

Amela Prsic, förhandlare, Fastighetsägarna Syd
Kontakt: amela.prsic@fastighetsagarna.se, tel. 040-35 01 81

Jimmie Persson, VD, Ystadbostäder
Kontakt: Jimmie.Persson@ystadbostader.se

Peter Hertzberg, VD, Contentus
Kontakt: peter.hertzberg@contentus.se

Tobias Persson, VD, Leny Fastighets AB
Kontakt: tobias.persson@leny.se

Tom Rasmussen, Head of Negotiation and Asset Management, Heimstaden
Kontakt: tom.rasmussen@heimstaden.com

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Om

Fastighetsägarna
Fastighetsägarna
Drottninggatan 33, Box 16132
103 23 Stockholm

https://www.fastighetsagarna.se/

Vi arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad


Fastighetsägarna är branschorganisationen som arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad. Våra 15 000 medlemmar äger och hyr ut bostäder och lokaler över hela landet. Vi representerar såväl de största börsnoterade fastighetsbolagen, kommunägda bostadsbolag som privata fastighetsföretag och bostadsrättsföreningar.

Följ Fastighetsägarna

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Fastighetsägarna

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye