Succé för Hector ALS Challenge – dubblade förra årets insamling
– Det känns fantastiskt och jag vill tacka alla som har varit med och bidragit. Att få se så många människor ta sig tiden att tillsammans bidra till något gott gör mig jättestolt, framför allt när det görs med skidglädje. Det är det dagen handlar om, det ska vara en folkfest på snö, säger Sara Hector.
En folkfest var precis vad lördagen bjöd på. Rekordmånga åkare deltog i parallellslalomtävlingen, som startades på Sara Hectors initiativ i syfte att bekämpa ALS – sjukdomen som hennes mamma drabbades av 2016. OS-guldmedaljören var självklart på plats och utmanades i stort sett oavbrutet av entusiastiska åkare i slalombanan, både barn och vuxna. Till slut tappades räkningen på antalet åk som Sara Hector gjorde, men gissningsvis rörde det sig om 50–70 stycken.
– Det blev nog åkrekord för min del, men det var en självklarhet att låta så många som möjligt få chansen att utmana mig. Samtidigt blev det ett fint bidrag till forskningen.
Glädjen i fokus
Varje åk kostade 100 kronor som oavkortat gick till Ulla-Carin Lindquists stiftelse för ALS-forskning. Hector ALS Challenge handlar i första hand om att bekämpa ALS med glädje, där själva tävlingsmomentet är sekundärt, men självklart korades en vinnare. Bästa tid hade Lars Ederström från Kungsbergets Alpina Klubb. Även Sara Hectors syster Emma blandade sig i toppstriden och kammade hem tredjeplatsen.
– Parallellslalom är en rolig tävlingsform som alla lätt kan följa och delta i, oavsett ålder och nivå. Att deltagarna dessutom får chansen att utmana Sara är givetvis en bonus, säger Mikael Elford, kommersiell chef på Branäsgruppen, koncernen där Kungsberget ingår.
Bakom arrangemanget står, utöver Kungsberget och Sara Hector, bland annat Kungsbergets Alpina Klubb och Gävle Alpina Skidklubb.
– Det hade inte varit möjligt utan alla inblandade. Det är verkligen en laginsats som har tagit oss hit.
Rekordinsamling
Efter helgen kan alla inblandade se tillbaka på eventet med ett leende på läpparna. När dagen var avslutad hade drygt 150 000 kronor samlats in – en summa som Sara Hectors huvudsponsor Craftor dubblade. Den slutliga summan som gick till ALS-forksningen blev därför mer än 300 000 kronor, vilket var dubbelt så mycket jämfört med förra året.
– Vi är så stolta över Sara och att vi får möjligheten att vara en del av det här arrangemanget. För oss i Kungsberget handlar skidåkning om glädje och gemenskap. Att vi genom det får chansen att bidra till ett välgörande ändamål är fantastiskt och vi ser redan fram emot nästa år, avslutar Mikael Elford.
Nyckelord
Kontakter
Mikael ElfordKommersiell chefBranäsgruppen
Tel:054-13 26 30mikael.elford@branasgruppen.seBilder
Om
Branäsgruppen är Sveriges största privatägda skidkoncern och ägare till skidanläggningarna Branäs och Kungsberget.
Följ Branäsgruppen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Branäsgruppen
Kungsberget och Sara Hector fortsätter samarbetet27.8.2024 07:51:12 CEST | Pressmeddelande
Sara Hectors hemmabacke Kungsberget förlänger samarbetet med den alpina världsstjärnan. Tillsammans kommer de återigen att arrangera välgörenhetstävlingen Hector ALS Challenge.
Branäs avrundar en framgångsrik sommarsäsong15.8.2024 07:49:15 CEST | Pressmeddelande
Med premiär på midsommarafton och avslutning nu i helgen kan Branäs se tillbaka på en lyckad sommarsäsong. Ökningen från förra året i antal besökare visar på att allt fler upptäckt Branäs som ett attraktivt sommarresmål.
Kungsberget utökar öppettiderna: Nu öppet alla dagar i veckan14.7.2024 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sommarsäsongen är i full gång och sedan några veckor tillbaka har Kungsberget haft helgöppet. Från och med imorgon är det möjligt för gästerna att besöka anläggningen alla dagar i veckan.
Kungsberget söker 270 nya medarbetare1.7.2024 07:44:14 CEST | Pressmeddelande
Med två veckor in i cykelsäsongen sparkar Kungsberget nu i gång rekryteringen inför vintersäsongen 2024/2025. Till kommande säsong söker Kungsberget 270 nya medarbetare. Bland dessa lediga tjänster finns allt från kvalificerade befattningar som kräver specifik utbildning, till okvalificerade roller som liftvärdar, snöläggare och skiduthyrare.
Branäs söker 280 medarbetare till vintersäsongen1.7.2024 07:37:46 CEST | Pressmeddelande
I Branäs är sommarsäsongen i full gång med cykling kring hela berget. Samtidigt blickar man redan fram mot vintern och öppnar nu rekryteringen för 280 nya medarbetare. Sista ansökningsdatum är 1 september.