Ny billack sänker CO2-utsläppen med 40 procent

Med den nya lacken kan BMW Group minska sina CO2-utsläpp med mer än 15 000 ton på sina produktionsanläggningar till år 2030. I genomsnitt motsvarar det 2 000 svenskars CO2-utsläpp per år*.
- Genom att minska vår användning av fossila råvaror sänker vi CO2-utsläppen. För att klara det är vi alltmer beroende av innovativa lösningar från våra leverantörer, säger Joachim Post, styrelseledamot på BMW AG och ansvarig för inköp och leverantörsnätverk.
Tekniken bakom lösningen tillhandahålls av kemiföretaget BASF. Den nya billacken tillverkas med en blandning av förnybara, återvinningsbara resurser, vilket minskar behovet av fossila råvaror i produktionen.
- Tillverkningsmetoden, som vi kallar 'biomass balance', ger oss möjlighet att göra våra billacklösningar mer hållbara, samtidigt som de håller samma kvalitet. Och när vi kommer upp i så stor skala som BMW Group kan leverera är det extra viktigt. Därför är det mycket positivt att BMW Group har valt att ligga i framkant av branschen, förklarar Mark Meier, Vice President för Norden och Baltikum på BASF.
BMW kommer att använda den nya billacken på sina anläggningar i Tyskland och Sydafrika.
Distributörer och verkstäder i Sverige kan också bli mer hållbara
I Sverige har BASF produkter för färgreparation under de två varumärkena Glasurit och R-M, där tillverkningsmetoden också är 'biomass balance', liknande den som används i bilfabriker. BASF är än så länge den enda tillverkaren som har den här typen av billack på hyllorna i Sverige. BASF ser en stor potential på den svenska och nordiska marknaden under de kommande åren.
"Vi är fortfarande i en pionjärfas i Sverige, då billackeringsverkstäderna håller på att omstruktureras. Vi förutspår dock att potentialen på den svenska marknaden är stor under de kommande åren, säger Mark Meier.
* Källa: www.scb.se/pressmeddelande/svenska-utslapp-minskade-med-ett-ton-per-person-under-pandemin/
Nyckelord
Bilder
Om
På BASF skapar vi kemi för en hållbar framtid. Vi kombinerar ekonomisk framgång med socialt ansvar och miljöskydd. Våra fler än 110 000 anställda i BASF-gruppen arbetar för att bidra till framgång för våra kunder i nästan alla sektorer och alla världens länder. Vår portfölj består av de sex segmenten; Chemicals, Materials, Industrial Solutions, Surface Technologies, Nutrition & Care and Agricultural Solutions. Under 2021 omsatte BASF EUR 78,6 miljarder. Läs mer på www.basf.se
Följ BASF
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från BASF
BASF Care Chemicals publicerar 2024 års rapport om ansvarsfulla inköp2.4.2025 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
BASF:s Care Chemicals-division har publicerat den tredje upplagan av sin Responsible Sourcing Report (RSR). Rapporten visar utvecklingen för hållbarhetsarbetets tre delar – miljö, ekonomi och socialt – inom divisionen.
BASF startar 54-megawatt vattenelektrolysör18.3.2025 11:28:04 CET | Pressmeddelande
BASF tar ett avgörande steg för minskat koldioxidavtryck genom en elektrolysör med en årlig kapacitet på upp till 8 000 ton vätgas. Integrationen av teknologin i en kemisk produktionsmiljö är den första i världen.
KASK skyddshjälmar med inre skal i återvunnen plast9.1.2025 08:51:19 CET | Pressmeddelande
Det italienska hjälmmärket KASK använder expanderbara polystyren (EPS) granulat Neopor Ccycled från BASF för att producera skyddshjälmar. Neopor Ccycled är en massbalanserad lösning där koldioxidavtrycket är 90 procent lägre.
Nobelpriset i kemi gynnar BASF:s växtskyddsforskning9.12.2024 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Årets Nobelpris i kemi ger nya möjligheter för BASF:s forskning inom växtskydd. Pristagarnas upptäckter kan hjälpa till att förutsäga, designa och optimera proteiner för nya växtegenskaper och växtskyddsprodukter.
BASF vinner priset Red Dot för unikt färgkoncept12.11.2024 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Efflorescence är en teknik som kombinerar hållbarhet och design. Genom ett enda lager förenklas lackeringen av bilar samtidigt som det minskar energiförbrukningen under tillverkningen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum


