Vend

Aftonbladet värvar politikreporter från Dagens Industri

Dela
Aftonbladet stärker politik- och samhällsbevakningen och värvar Fredrik Björkman från Dagens Industri. ”Aftonbladet har oerhört skickliga medarbetare som levererar ledande nyheter till Skandinaviens största nyhetspublik. Det känns väldigt inspirerande att nu bli en del av den styrkan”, säger han.
Fredrik Björkman går till Aftonbladet där han blir reporter på politikredaktionen. Foto: Malin Lövkvist/Aftonbladet
Fredrik Björkman går till Aftonbladet där han blir reporter på politikredaktionen. Foto: Malin Lövkvist/Aftonbladet

Fredrik Björkman har jobbat på Dagens Industri sedan 2018 och där stått bakom flera uppmärksammade avslöjanden. Han har också en bakgrund inom public service, där han bland annat arbetat som programledare och reporter på Sveriges Radio. 

Under flera år bevakade Fredrik Björkman också tech- och startup-världen för Di Digital och för ett  par år sedan kom han ut med boken ”AI-revolutionen: så blir Sverige mer intelligent” (Polaris Fakta, 2021).

Nu blir han en del av Aftonbladets politikredaktion.

– Vi har letat efter en driven nyhetsjägare med dokumenterad erfarenhet av att avslöja och dra fram egna nyheter. I Fredrik Björkman har vi hittat en perfekt kandidat. Aftonbladet ska ha en tydlig position inom samhällsjournalistiken och fokusera på de viktigaste nyheterna, förklara de politiska besluten och guida publiken i flödet. Nu kan vi göra allt det tillsammans med Fredrik, säger Martin Schori, biträdande redaktionschef och stf ansvarig utgivare.

Fredrik Björkman ser fram emot att möta Aftonbladets många läsare, tittare och lyssnare, inte minst i den spännande tid vi lever i.

– Inrikespolitiken genomgår omfattande förändringar, med nya samarbeten som skapar nya block i svensk politik. Samtidigt står Sverige inför stora prövningar med en lågkonjunktur som kommer ställa höga krav på politiken och innebära nya konflikter. Att skildra det och tydliggöra för väljarna var partierna står är av högsta vikt. Att få göra det för Aftonbladets publik är en ynnest, säger Fredrik Björkman.

Han ansluter nu till en redaktion med flera av Sveriges främsta politikjournalister, som My Rohwedder, Aftonbladets politikkommentator och reportern Olof Svensson. My Rohwedder gör även politikpodden En runda till med producenten Olivia Svenson och kolumnisten Lena Mellin som expertkommentator.

 
 Fredrik Björkman börjar den 22 maj.
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Martin Schori, biträdande redaktionschef. Telefon: 070-161 99 47. E-post: martin.schori@aftonbladet.se.
Fredrik Björkman, tillträdande politikreporter, Aftonbladet. Telefon: 070-789 55 03.
 

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Fredrik Björkman går till Aftonbladet där han blir reporter på politikredaktionen. Foto: Malin Lövkvist/Aftonbladet
Fredrik Björkman går till Aftonbladet där han blir reporter på politikredaktionen. Foto: Malin Lövkvist/Aftonbladet
Ladda ned bild

Länkar

Om

Vend
Vend
Kungsbron 13
111 22 Stockholm

08 - 725 25 00https://www.schibsted.com

Schibsted är en familj av digitala varumärken med en stark position i Norden och cirka 6000 anställda. Miljoner människor använder dagligen våra marknadsplatserna, mediehus och digitala tjänster. Vår gemensamma mission ”empowering people in their daily lives” är förankrad i vårt mediearv och i en tradition av ständig förändring. Aftonbladet är ett av våra mediehus.

 

 

Följ Vend

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Vend

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye