Drottning Blanka i Varberg utbildar morgondagens undersköterskor

En växande befolkning och stora utmaningar inom vården ställer allt högre krav på samhället. Därför gör Drottning Blankas gymnasieskolor en stor satsning på vård- och omsorgsprogrammet. Bland annat ingår skolornas lärarna numera i ett nationellt nätverk för vård- och omsorgslärare. Satsningen märks inte minst på skolan i Varberg där det nya digitala verktyget HypocampusCare rullas ut och eleverna får möjlighet att göra sin praktik utomlands.
En bransch i behov av utbildad arbetskraft
Utbildningen på vård- och omsorgsprogrammet ger eleverna de verktyg som krävs för att arbeta i en livsviktig bransch som skriker efter kompetens. Eleverna får vanligtvis erbjudande om jobb redan innan gymnasiestudierna är avslutade. Den som färdigställer sina studier på programmet blir licensierad undersköterska, och kan antingen välja att läsa vidare eller börja arbeta direkt.
Felicia Hagwall och Baran Abdullah läser båda tredje året på vård- och omsorgsprogrammet på Drottning Blanka i Varberg, till sommaren tar de studenten. Felicia valde vård- och omsorgsprogrammet för att hon tycker om att hjälpa människor, och Baran lockades av ett program med många praktiska moment. Båda arbetar som personlig assistent vid sidan av studierna. Nu funderar de på framtiden.
– Jag vill hjälpa barn, och funderar på att bli barnpsykolog, säger Felicia Hagwall, som först valde samhällsprogrammet men sedan valde att byta till vård- och omsorg.
Också Baran vill hjälpa människor. För honom lockar akutsjukvård mest.
– Jag har tänkt jobba som undersköterska i några år, sedan läsa till sjuksköterska och därefter sikta mot ambulanssjuksköterska, säger Baran Abdullah.
Utlandspraktik i Spanien
På vård- och omsorgsprogrammet gör eleverna APL (praktikplatser för arbetsplatsförlagt lärande) under alla tre gymnasieåren. Det kan vara på sjukhus, vårdcentraler, äldreboenden, inom LSS eller psykiatrin. Praktiken ger en bred bild av arbetslivet och möjlighet att öva på moment som eleverna stöter på när de börjar arbeta.
På Drottning Blanka har eleverna möjlighet att göra praktik (APL) utomlands. Felicia Hagwall och Baran Abdullah praktiserade i Valencia i Spanien under sitt andra läsår, en erfarenhet som breddade deras CV och lärde dem nya arbetssätt. I höstas praktiserade sex elever från skolan inom äldrevård och dagligverksamhet på Teneriffa.
– Vi vill att utbildningen ska ge så god förberedelse för yrkeslivet som möjligt. Praktiken är en viktig del i utbildningen, och vi är glada och stolta att också kunna erbjuda våra elever utlandspraktik. Det är avgörande att fler elever söker till vård- och omsorgsutbildning så att vi kan möta vårdens och samhällets behov, säger Stefan Lindh, rektor på Drottning Blanka i Varberg.
För mer information och kontakt med elever på vård- och omsorgsprogrammet på skolan, kontakta gärna rektor Stefan Lindh.
Nyckelord
Kontakter
Stefan LindhRektor Drottning Blankas Gymnasieskola Varberg
Tel:0701-504462stefan.lindh@dbgy.seBilder

Länkar
Om
Drottning Blankas Gymnasieskola grundades 1996 och består idag av 27 gymnasieskolor på 24 orter. Alla skolor ligger centralt och präglas av personligt, lokalt och globalt engagemang. Skolorna erbjuder en blandning av studieförberedande och yrkesinriktade program.
Följ AcadeMedia
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från AcadeMedia
Drottning Blanka Kungsbacka - årets UF-skola i Halland13.3.2025 13:27:50 CET | Pressmeddelande
Drottning Blankas Gymnasieskola Kungsbacka stod till slut som vinnare på årets UF-mässa i Halmstad arena. I hård konkurrens kunde stolta lärare och elever ta emot det åtråvärda priset Årets UF-skola i Halland. Genom att skolans lärare bidragit med yrkeserfarenheter från olika branscher har man inspirerat sina elever att ta sina UF-företag ett steg längre.
Innovitaskolan Nyköping siktar på vinst i Vi i femman7.3.2025 11:05:33 CET | Pressmeddelande
Den 10 mars är det dags för kvartsfinal i Vi i femman. Årskurs 5 på Innovitaskolan Nyköping är laddade för att delta i Sveriges Radios frågetävling som funnits i över 60 år
Vittra Rösjötorp siktar på revansch i Vi i femman7.3.2025 09:24:22 CET | Pressmeddelande
Den 10 mars är det dags för den första kvartsfinalen i den klassiska frågetävlingen Vi i femman. Senast Vittra Rösjötorp var i kvartsfinal var för tre år sedan och då var det väldigt nära att de tog sig vidare. I år siktar klass 5A på revansch
Sju AcadeMediaskolor siktar på seger i Vi i femman7.3.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Den 10 mars drar kvartsfinalerna i Vi i femman igång – och inte mindre än sju grundskolor från AcadeMedia är redo att kämpa om sin regionala seger i Sveriges största frågetävling för femteklassare.
Vittra Gerdsken gör succé i Vi i femman - siktar på vinst7.3.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Den 11 mars är det dags för kvartsfinal i den klassiska frågetävlingen Vi i femman, och det är första gången någonsin Vittra Gerdsken och klass 5A tagit sig så här långt. Stämningen är på topp i klassrummet – en blandning av glädje, spänning och en smula förvåning över den imponerande prestationen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum