Ny musik skapas i gruvmiljö och på folkhögskola

– Musikbranschen känner fortsatt av pandemins spår, med residensen vill vi ge professionella musikskapare en möjlighet till arbetsro och musikalisk utveckling, säger Isak Bergström som är utvecklingsledare inom musik hos Region Örebro län. Det känns det bra att tillsammans med Ställbergs gruva och Karlskoga folkhögskola kunna erbjuda plats till dessa spännande musikskapare som tillsammans representerar en stor genrebredd och har vitt skilda musikaliska uttryck, avslutar Isak.
De fyra musiker och kompositörer som valts ut är Em Silén från Hägersten, Linnéa Landström från Örebro, Emelie Sjöström från Örebro och Johannes Thorell från Örebro.
Experimentella slagverkssolon och elektroakustiskt
Till Karlskoga folkhögskola kommer Emelie Sjöström som är en klassiskt skolad, gränsöverskridande slagverkare och Johannes Thorell, saxofonist som studerat klassisk musik vid Kungliga Musikhögskolan i Stockholm och Conservatorium van Amsterdam. Johannes ser fram emot att arbeta i folkhögskolans rofyllda miljö:
– Residenset är en fantastisk möjlighet att fokuserat kunna arbeta med sitt musikerskap och mer specifikt att utveckla mitt arbete med elektroakustisk musik, säger Johannes.
Jazz och folkmusik
Linnea Landström är kompositör och musiker bosatt i Örebro med bakgrund inom bland annat konstmusik och körmusik. Under sin vistelse i Ställberg ska hon fokusera på kompositionsarbete för projektet Den blomstertid nu somnar där jazz- och folkmusik möts med utgångspunkt från kyrkomusik och sakrala texter.
– Som nybliven, frilansande kompositör och musiker är residenset ovärderligt, både i förhållande till ekonomi, men framförallt att få tid och utrymme att arbeta i lugn och ro. Jag har besökt Ställbergs gruva två gånger tidigare och blivit lika fascinerad varje gång. Fascinerad av platsen men också människorna. I den karga miljön ligger det en vänlighet i luften, som fluffig bomull på betong, säger Linnea.
Den 27 maj finns det möjlighet att njuta av den nyskrivna musiken då Ställberg bjuder in till säsongspremiär med konsert, konst, poesi med mera.
Fakta
Musikresidensen genomförs i samarbete mellan Region Örebro län, Ställbergs gruva och Karlskoga folkhögskola.
Plats och konstnär
Karlskoga folkhögskola:
- Musiker Emelie Sjöström, Örebro, slagverk
- Musiker Johannes Thorell, Örebro, saxofon
The non Existent center, Ställbergs gruva:
- Kompositör och musiker: Em Silén, Hägersten, med projektet XTC in the XIV
- Kompositör och musiker: Linnea Landström, Örebro
Residensperiod Karlskoga folkhögskola
8-19 maj 2023. 12 dagar.
Residensperiod Ställbergs gruva
15-27 maj 2023. 12 dagar.
Konsert Ställbergs gruva
27 maj 2023. Säsongsöppning Ställbergs gruva. En heldag vi Ställbergs gruva med poesiuppläsning, konsert, konst med mera
Öppning 27 maj - Ställbergs Gruva (stallbergsgruva.se)
För mer information
Isak Bergström
Utvecklingsledare musik, Region Örebro län
Telefon: 019-602 73 55
E-post: isak.bergstrom@regionorebrolan.se
Nyckelord
Bilder


Om
Region Örebro län - Tillsammans skapar vi ett bättre liv
Region Örebro län ansvarar för många frågor som berör länsinvånarnas vardag och framtid, bland annat hälso- och sjukvård, kollektivtrafik, infrastruktur, näringslivsutveckling, kultur och utvecklingen av social välfärd.
Följ Region Örebro län
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Örebro län
Kan Värmland så kan vi! - Det är slutspurt för utrotningsprojektet14.5.2025 09:30:00 CEST | Pressmeddelande
I skrivande stund har 65,3 procent av länets kvinnor födda 1994-1999 gratis vaccinerats mot HPV inom ramarna för det så kallade utrotningsprojektet, en forskningssstudie för att utrota livmoderhalscancer. Nu är det dags för slutspurt och visst borde vi väl klara det tycker överläkare Lovisa Bergengren. ”Kan Värmland så kan väl vi!”
Pressinbjudan: Robotassisterad ortopedi – vart är vi på väg? (OBS! Ny tid för intervjuer)13.5.2025 10:19:06 CEST | Pressinbjudan
Hur bra är egentligen robotassisterad ortopedi i det långa perspektivet? Vad visar forskningen och hur har det fungerat för de som opererar och de som opererats? Det är några av ämnena som avhandlas under ”Robotdagen” den 14 maj på Campus USÖ.
De två sista patienterna efter skjutningen på Campus Risbergska får lämna sjukhuset13.5.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
En av de två kvarvarande patienterna som vårdats på Universitetssjukhuset Örebro (USÖ) efter skjutningen på Campus Risbergska 4 februari 2025 har nu skrivits ut. För den andra patienten planeras utskrivning och hemgång inom kort.
Pressinbjudan: Robotassisterad ortopedi – vart är vi på väg? (OBS! Ny tid för intervjuer)12.5.2025 10:21:20 CEST | Pressinbjudan
Hur bra är egentligen robotassisterad ortopedi i det långa perspektivet? Vad visar forskningen och hur har det fungerat för de som opererar och de som opererats? Det är några av ämnena som avhandlas under ”Robotdagen” den 14 maj på Campus USÖ.
Premiär för Örebro körfestival5.5.2025 07:53:00 CEST | Pressmeddelande
Den 17 maj är det dags för den allra första körfestivalen i Örebro. Tio körer samlas i Kulturhuset och bjuder publiken på en körbonanza som pågår från eftermiddag till sen kväll. Under dagen kan både körsångare och körledare dessutom vara med på inspirerande workshops.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum