Sex av tio sommarresor sålda
20.4.2023 08:30:00 CEST | Apollo | Pressmeddelande

Svenskarnas resfeber är på topp och researrangören Apollo rapporterar försäljningsrekord över hela landet. Totalt har sex av tio paketresor sålts. Populärast är Grekland, där 70 procent av de som har säkrat årets semester genom Apollo väljer att åka till en grekisk stad eller ö.
- Försäljningen har överträffat alla förväntningar och för varje vecka som går säljs fler och fler hotell ut. Vill du spendera semestern utomlands i sommar behöver du med andra ord boka snarast, speciellt om du drömmer om Grekland och medelhavet, säger Martina Krantz, pressansvarig på Apollo.
Tips för dig som är sent ute
Resornas prisbild styrs av efterfrågan och det lönar sig nästan alltid att boka i god tid. Framförallt i år när intresset varit stort och platserna gått åt. Trots det försäkrar Krantz att det inte finns någon anledning till panik för dem som inte hunnit boka sin resa än. Det finns fortfarande många möjligheter – och goda råd!
- Mitt bästa tips till dem som är ute i sista minuten är att gå mot strömmen och välja oupptäckta destinationer framför trendiga resmål. Grekland erbjuder flera mysiga destinationer där turismen lyser med sin frånvaro, exempelvis Limnos, Mytilini och Ithaka. Här kostar hotellet, iskaffet och middagen betydligt mindre än på Mykonos, och du kommer samtidigt närmare den grekiska vardagen. En riktig win-win, tipsar Krantz.
Ett annat alternativ är att upptäcka nya sidor av storfavoriterna. Har du exempelvis hört talas om semesterorten Plakias på Kreta eller Pargas grannstad Kanali?
Fynda i augusti
Om du däremot letar efter sommarsemesterns bästa kap bör du planera din resa så sent som möjligt i augusti. Familjer med barn som går i skolan kan spara mycket genom att vänta med resan till helgen 11-13 augusti. Har du möjlighet att resa senare kan du spara ännu mer.
- Eftersom efterfrågan på resor är överlägset störst under högsommaren är prisnivån naturligt lägre veckorna före och efter, och i år kan du få ännu mer semester för pengarna efter skolstart. Från och med nu hittar man sommarens kanske bästa paketpriser mellan 14 och 31 augusti. Nästan halva priset i jämförelse med juli, fortsätter Krantz.
Prismässigt kan det även löna sig att boka en färdig paketresa istället för att sätta ihop reguljärflyg och hotell själv. Dessutom kräver paktetresearrangörer endast en deposition vid bokningstillfället och det finns även möjlighet att delbetala resan om det önskas.
|
Topp 10: Resmål |
Topp 10: Hotell |
|
1. Kreta |
1. Porto Myrina – powered by Playitas |
|
2. Rhodos |
2. Sivota Retreat – powered by Playitas |
|
3. Epirus (Parga) |
3. Malama Beach Resort (Mondo Family) |
|
4. Cypern |
4. Mythos Beach Resort (Mondo Family) |
|
5. Kroatien |
5. Levante – powered by Playitas |
|
6. Samos |
6. Playitas Resort |
|
7. Fuerteventura |
7. Parga Beach Resort (Mondo Family) |
|
8. Santorini och Kykladerna |
8. Alegria Beach Resort (Mondo Family) |
|
9. Skiathos |
9. Tsilivi Beach |
|
10. Karpathos |
10. Romana Beach Resort (Mondo Family) |
Nyckelord
Kontakter
Martina KrantzPressansvarig
martina.krantz@apollo.seBilder
Länkar
Om
Apollo är en av Nordens ledande researrangörer med uppåt 500 medarbetare och en miljon resenärer årligen. Med oss kan kunder resa till hela världen, oavsett om de vill åka på en avslappnande sol- och badsemester, ta en träningsvecka i värmen eller spendera en weekend i någon spännande storstad. Vi arrangerar charterresor, träningsresor, cityresor och kryssningar och erbjuder dessutom säker bokning av flyg och hotell separat om kunden föredrar att själv sätta ihop sin resa.
Apollo bildar tillsammans med specialistarrangörerna Golf Plaisir, Lime Travel och Xtravel samt sportresorten Playitas, gruppen DER Touristik Nordic AB. Vi är sedan 2015 del av den privatägda tyska koncernen REWE med över 300 000 medarbetare. Apollo arbetar aktivt för hållbartresande och socialt ansvar och vi samarbetar med SOS Barnbyar, Ecpat, SOK (Sveriges Olympiska Kommitté). Apollo är Travelife-certifierade sedan 2015. www.apollo.se
Följ Apollo
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Apollo
Apollo Sports lanserar exklusivt catski-äventyr i Bakhmaro, Georgien26.5.2026 11:30:21 CEST | Pressmeddelande
Apollo Sports fortsätter att bredda sitt utbud av skidresor och lanserar nu en ny, spektakulär skidupplevelse: catski i Bakhmaro, Georgien. Resan riktar sig till erfarna skid- och snowboardåkare som söker orörd pudersnö, storslagen natur och ett äventyr långt bortom de traditionella alpina destinationerna.
Nyhet! Apollo lanserar resor till Peloponnesos18.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Researrangören utökar sitt Greklandsutbud med hela fem nya semesterorter genom satsningen på paketresor med reguljärflyg.
Svensk semesterdröm: kändisar som tål socialt lågtryck11.5.2026 08:15:00 CEST | Pressmeddelande
När svenskarna ska välja vilken kändis de helst vill resa på semester med är preferenserna ganska enkla: det ska vara trevligt, okomplicerat och lagom.
Så får du mer semester för pengarna!6.5.2026 14:24:58 CEST | Pressmeddelande
Sommarsemestern behöver inte bli dyr för att bli bra. Med några enkla val kan du få både mer innehåll, lägre pris och större trygghet på resan.
Apollo blir Travelife-certifierat - för fjärde gången!4.5.2026 12:37:29 CEST | Pressmeddelande
Certifieringen innebär att Apollo uppfyller höga sociala och miljömässiga standarder i branschen och markerar ett viktigt steg i bolagets satsning på ett mer hållbart resande.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

