Cloetta Sverige AB

Nu lanseras Läkerol Dents Fresh Apple med smak av grönt äpple och citronmeliss - en ny uppfriskande smaksensation som gör gott!

8.5.2023 15:18:04 CEST | Cloetta Sverige AB | Pressmeddelande

Dela
Läkerol Dents Fresh Apple är en mjuk sockerfri tuggpastill som både smakar gott och gör gott. Att ta två tuggpastiller efter måltiden är en god vana som bidrar till starka och naturligt vita tänder. Smaken av friskt grönt äpple och citronmeliss ger dessutom en fräsch och uppfriskande känsla.

Läkerol Dents är en unik produkt på marknaden som erbjuder fulländad smak, konsistens och funktion i en och samma tuggpastill. Den är dessutom både sockerfri, vegansk och innehåller xylitol, vilket till skillnad från sockerarter bidrar till att bibehålla tändernas mineralisering. Det gör att Svenska Tandläkarförbundet stöder användningen av xylitol som huvudsakligt sötningsmedel i pastiller.

Att Läkerol Dents-familjen nu utökas med en fräsch och välsmakande nyhet känns fantastiskt roligt. Läkerol Dents finns i flera uppskattade smaker som Sweet Mint, Menthol, Strawberry, Peppermint, Rasberry Lemongrass och Sweet Mango, berättar Fia Rasmusson, Brand Manager på Cloetta.

Nyheten Läkerol Dents Fresh Apple går att hitta i dagligvaruhandeln från vecka 19. Den lanseras i en 36 grams förpackning till det rekommenderade konsumentpriset 16,90 – 22,90 kr. 

Mer information:
Vill du veta mer om Läkerol Dents Fresh Apple är du välkommen att höra av dig
till Fia Rasmusson, Brand Manager på Cloetta via mejl: fia.rasmusson@cloetta.se.

 

Kontakter

Bilder

Om

Cloetta Sverige AB
Cloetta Sverige AB
Besöksadress: Södra Förstadsgatan 34
205 42 Malmö

040-32 42 00https://www.cloetta.se/

Välkommen att läsa mer på www.cloetta.se och www.cloetta.com.

Följ Cloetta Sverige AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Cloetta Sverige AB

Folkkära klassikerna Trocadero och Ahlgrens bilar möts i ett smakrikt samarbete29.12.2025 08:50:00 CET | Pressmeddelande

Dryckesklassikern Trocadero kom till världen redan 1953, och blev snabbt ett populärt inslag hos svenska folket. Samma år föddes även konfektyrfavoriten Ahlgrens bilar när fabriken i Gävle började tillverka marshmallows, som fick karakteristisk form. Nu möts de båda produkterna i ett samarbete, och lanserar Trocadero Zero med smak av Ahlgrens bilar och en limiterad upplaga av Ahlgrens bilar Sodakombi x Trocadero.

Svenskt lösgodis har blivit en global sensation – nu öppnar CandyKing en permanent butik på Manhattan4.12.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande

Från och med lördag denna vecka kan alla New York-bor och turister uppleva svensk godisglädje när den virala succén blir verklighet då CandyKing flyttar in i hjärtat av staden. Med sitt etablerade koncept och en högkvalitativ produktmix erbjuder butiken det bredaste sortimentet av svenskt lösgodis i USA. Utöver att konsumenterna får möjlighet att njuta av den stora valfrihet som CandyKing levererar, kommer de även ha möjlighet att påverka butikens utbud på lång sikt.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye