Skärpta studentflaksregler från och med i år
22.5.2023 08:00:00 CEST | Transportstyrelsen | Pressmeddelande

Normalt är det inte tillåtet att åka med ett fordon och sitta på en plats som inte är inrättad för passagerare att sitta på. Det är inte heller tillåtet att färdas fler i ett fordon än vad det är registrerat för. Men Transportstyrelsen medger undantag från bestämmelserna om det sker i samband med en skolavslutning, karneval eller motsvarande.
– Studentflaksåkning har en lång tradition i Sverige och vi tycker att den ska få finnas kvar. Samtidigt är det angeläget att vi minskar risker i så stor utsträckning som det är möjligt. Genom att följa våra regler menar vi att det är rimligt att det finns undantag för enstaka tillfällen. Skolavslutningar är ett exempel. Karnevalståg som vid Stockholm Pride är ett annat, säger Niclas Nilsson, utredare på Transportstyrelsen.
För att undantaget ska gälla måste flera förutsättningar vara uppfyllda. Bland annat får man inte vara för många på ett flak så att det kan uppstå någon fara. Det måste finnas skyddsräcken eller motsvarande som hindrar passagerare att falla av och säten eller bänkar ska sitta fast. Passagerarna ska också kunna kontakta föraren direkt om något händer. Används mobiltelefon måste samtalet vara uppkopplat under hela färden. Dessutom är hastighetsgränsen för ekipaget max 20 km/tim.
Läs hela kravlistan på Transportstyrelsens webbplats.
Undantag endast direkt i samband med arrangemanget
Transportstyrelsen valde under förra året att se över de regler som möjliggör undantaget. Avsikten var att göra det enklare att bedöma och förstå vad som är ok och vad som inte är det.
– Från och med nu är det bara tillåtet med flakåkning i direkt anslutning till själva skolavslutningen. Det har tidigare funnits problem med att man åkt studentflak långt före och efter tillställningen på ett sätt som inte varit motiverat. Därför har vi nu valt att styra upp och tydliggjort vilka regler som gäller, säger Niclas Nilsson, utredare på Transportstyrelsen.
Nyckelord
Kontakter
Niclas NilssonUtredareTransportstyrelsen, avdelning Väg och järnväg
Tel:010-495 57 31Tel:070-276 58 00niclas.nilsson@transportstyrelsen.seTransportstyrelsens presstjänst
Tel:010-495 43 00press@transportstyrelsen.seBilder

Om
Transportstyrelsen arbetar för ett tillgängligt och säkert transportsystem
Transportstyrelsen arbetar för att uppnå god tillgänglighet, hög kvalitet, säkra och miljöanpassade transporter inom järnväg, luftfart, sjöfart och väg. Vi tar fram regler, ger tillstånd och följer upp hur de efterlevs. Med hjälp av våra register arbetar vi bland annat med avgifter, tillstånd och ägarbyten.
Vi finns på 12 orter i landet och vi har idag cirka 2 000 medarbetare. Den största delen av verksamheten finns i Borlänge, Norrköping och Örebro.
Följ Transportstyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportstyrelsen
Trafikskola förlorar tillstånd efter allvarliga brister2.4.2026 08:15:00 CEST | Pressmeddelande
Transportstyrelsen återkallar tillståndet för Körskolan i Piteå AB: – Reglerna finns för att säkerställa hög kvalitet på förarutbildning och trafiksäkerhet. Eftersom trafikskolan under lång tid brutit mot dessa krav bedöms bristerna som allvarliga, säger Mikael Rodemar, sektionschef vid Transportstyrelsen.
Regelförenkling underlättar ägarbyten30.3.2026 09:00:00 CEST | Nyheter
Transportstyrelsen tar bort kravet om att bilhandlare måste omhänderta ett fordons registreringsbevis i samband med inbyte via så kallad direktanmälan. Regeländringen bedöms innebära mindre administration och minskade kostnader, både för Transportstyrelsen och för landets bilhandlare.
Uppåt för kollektivt resande19.3.2026 08:40:00 CET | Pressmeddelande
Marknaderna för persontransporter har överlag utvecklats i en positiv riktning. Resandet fortsatte att öka, men i en långsammare takt än tidigare. Samtidigt förbättrades ekonomin på flera delmarknader. Det är Transportstyrelsens samlade bedömning i den nya rapporten Transportmarknaden i siffror.
40 000 körkortsåterkallelser under 202517.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Under förra året fattade Transportstyrelsen beslut om 39 949 körkortsåterkallelser. Det är en ökning med 3,2 procent jämfört med 2024. Som vanligt är den dominerande orsaken någon typ av allvarlig trafikförseelse som fortkörning.
Fler omfattas av EU:s kör- och vilotidsregler26.2.2026 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Från den 1 juli gäller EU:s regler om kör- och vilotider även för internationella godstransporter med lättare transportfordon och vid cabotage. Förändringen påverkar fordon mellan 2,5 och 3,5 ton och innebär nya krav på både förare och företag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
