Ny automatisk tjänst ska hjälpa fastighetsägare att upptäcka otillåten andrahandsuthyrning

Den nya tjänsten är molnbaserad och gör det möjligt för fastighetsägare att enkelt och systematiskt bevaka signaler om otillåten andrahandsuthyrning i det egna beståndet. Syftet med tjänsten är att aktivt motverka de utbredda problem som finns med otillåten andrahandsuthyrning och handel med kontrakt. Sedan oktober 2019 finns ett nytt och skärpt regelverk på plats som begränsar formerna för andrahandsupplåtelser och kriminaliserar handeln med kontrakt. Med denna nya tjänst blir det också möjligt att effektivt bevaka regelefterlevnaden.
Oriktiga hyresförhållanden och illegal handel med förstahandskontrakt är ett nationellt problem som ständigt ökar. Utöver att bidra till att förhindra rörligheten på bostadsmarknaden och skapa orättvisa gräddfiler bidrar företeelsen också till minskad trygghet och sämre underhåll.
- Vi vet till exempel att när personer bor olagligt i andra hand är de är mindre benägna att anmäla allvarliga fel och brister i lägenheten som då inte avhjälps i tid vilket kan leda till dyra skador för fastighetsägare vid till exempel vattenläckor. Med denna tjänst kommer fastighetsägare systematiskt kunna motverka fenomenet, säger Freja Bramsen, chef för medlem och marknad på Fastighetsägarna GFR.
Rezidans är en molnbaserad lösning som bygger på en smart och GDPR-säkrad teknik. Tjänsten skannar effektivt av förändringar i folkbokföringen på utvalda adresser och ger således tidiga signaler om oegentligheter så som otillåten uthyrning och folkbokföringsbrott. Den hjälper även bostadsbolagen att kvalitetssäkra att hyresgästerna är skrivna på rätt adress enligt överenskommelsen i hyreskontraktet. Inom kort utökas tjänsten med funktioner som flaggar när lägenheter i beståndet dyker upp för korttidsuthyrning på annonserings- och uthyrningssidor på internet.
- Med det här samarbetet vill vi ge fastighetsägare tillgång till en smart och kostnadseffektiv digital lösning som ger dem rätt förutsättningar att aktivt kunna förebygga och utreda problemen kring oriktiga hyresförhållanden och därmed öka tryggheten i bostadsområdet. Något som tidigare har varit väldigt svårt och resurskrävande är nu väldigt enkelt, berättar Oskar Fyrgård som är VD och grundare av Rezidans.
Avtalet med Rezidans inleds under maj 2023 och omfattar medlemsexklusiva erbjudanden för Fastighetsägarnas medlemmar i Sverige.
För ytterligare information kontakta:
Freja Bramsen, chef medlem och marknad Fastighetsägarna GFR tel. 0738-624210
Oskar Fyrgård, vd och grundare Rezidans tel. 0763-23 55 43
Kontakter
Freja BramsenChef medlem och marknad Fastighetsägarna GFR
Tel:031 - 755 33 10Tel:0738-624210freja.bramsen@fastighetsagarna.seBilder

Om
Vi arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad
Fastighetsägarna är branschorganisationen som arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad. Våra 15 000 medlemmar äger och hyr ut bostäder och lokaler över hela landet. Vi representerar såväl de största börsnoterade fastighetsbolagen, kommunägda bostadsbolag som privata fastighetsföretag och bostadsrättsföreningar.
Följ Fastighetsägarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Fastighetsägarna
EU:s åtgärdsprogram mot bostadskrisen svårt att använda i Sverige16.12.2025 15:55:16 CET | Pressmeddelande
EU-kommissionen presenterade i dag innehållet i sin första samlade agenda för bostadsförsörjning inom unionen. Fastighetsägarna välkomnar att utmaningarna på de europeiska bostadsmarknaderna adresseras på EU-nivå, men konstaterar att viktiga delar av kommissionens åtgärder är svåra att förena med regelverk och tradition på den svenska bostadsmarknaden.
Anna Waxin kvarstår som VD för Fastighetsägarna Service Stockholm16.12.2025 15:06:00 CET | Pressmeddelande
I december förra året tillträdde Anna Waxin, utöver sin roll som vd för Fastighetsägarna Stockholm, även som tillförordnad vd för Fastighetsägarna Service Stockholm. Anna Waxin kvarstår nu som vd för båda organisationerna och en COO, Chief Operating Officer, rekryteras med ansvar för den operativa verksamheten i servicebolaget.
Fastighetsägare om Fehmarn Bält: Politiken måste matcha potentialen16.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
När Fehmarn Bält-förbindelsen står klar runt 2030 väntas den få en betydande inverkan på regional tillväxt och innovation i södra Sverige. En ny rapport från Fastighetsägarna Syd understryker fastighetsägarnas betydelse för en växande region.
Avgift för platssamverkan kontraproduktivt för att skapa tryggare områden15.12.2025 16:04:05 CET | Pressmeddelande
Regeringens förslag om en obligatorisk avgift för platssamverkan riskerar att bli kontraproduktivt för de områden där tryggheten behöver stärkas mest. I stället för att bidra till långsiktig utveckling riskerar förslaget att minska engagemanget.
Fastighetsägarna satsar för att skapa sommarliv på Grönsakstorget15.12.2025 11:20:17 CET | Pressmeddelande
Fastighetsägarna GFR har beslutat att bevilja 50 000 kronor i projektmedel till satsningen ”Sommarliv på Grönsakstorget 2026”. Projektet ska bidra till att utveckla Grönsakstorget i centrala Göteborg från parkeringsyta till ett levande stadstorg med ett brett utbud av evenemang, mötesplatser och aktiviteter.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
