Nu startar Etableringstrappan för nyanlända

Etableringstrappan kommer att drivas gemensamt av etableringsenheten, vuxenutbildningen och näringslivs- och arbetsmarknadsavdelningen i Solna stad. Verksamhetens modell består av fem steg och börjar redan när en nyanländ person kommer till Solna. Därefter sker ett startmöte, följt av flera aktiviteter så som studiebesök, läxhjälp och träffar med bland annat jobbcoacher och företag. Målsättningen är att deltagarna slutligen ska komma i sysselsättning via antingen ett jobb, en praktikplats eller studier.
- Nu växlar vi upp arbetet med att bryta utanförskap och segregation i Solna. Som en person som själv varit nyanländ, kan jag vittna om hur betydande och värdefull en sådan här satsning hade varit för mig och min familj när vi först kom till Sverige. Etableringstrappan kommer ge fler nyanlända Solnabor möjlighet att komma i arbete eller påbörja studier, säger Faradj Koliev, ordförande i kompetensnämnden i Solna stad.
Invigningen sker onsdag 7 juni klockan 13.00 på biblioteket i Solna centrum med representanter från Solna stad på plats.
En del av Solnamodellen
Etableringstrappan är en del av Solnamodellen, stadens metod att tillsammans med näringslivet rusta, och stödja arbetssökande Solnabor i att gå från bidrag till egen försörjning via arbete, studier eller företagande.
Kontakter
Kontakt
Bilder
Om
Solna är en framtidsstad i tillväxt, unikt belägen mellan Hagaparkens lugn och huvudstadens puls. Varje dag fördubblas befolkningen av människor som jobbar här eller besöker oss. Och i takt med att Solnaborna blir fler växer nya kvarter och stadsdelar fram, kollektivtrafiken byggs ut och allt fler företag etablerar sig i staden. Här kan du ta del av stadens pressmeddelanden om till exempel nya detaljplaner och hållbar stadsutveckling.
Följ Solna stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Solna stad
Hagalund inte längre en öppen drogscen27.3.2025 12:59:23 CET | Pressmeddelande
Hagalund är inte längre en öppen drogscen, enligt en ny kartläggning från Samverkan Stockholmsregionen.
80 nya hyresrätter ska byggas i Skytteholm20.3.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Byggnadsnämnden har beslutat om en ny detaljplan som gör det möjligt att bygga cirka 80 nya hyresrätter och förbättra användningen av befintliga lokaler. Dessutom ska trafikmiljön ses över för att skapa en tryggare och mer tillgänglig stadsdel.
Solna stad vill införa förbud mot lustgas i berusningssyfte18.3.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
För att öka tryggheten och minska risken för ordningsstörningar, föreslår kommunstyrelsen att ett förbud ska införas mot användning av lustgas i berusningssyfte på vissa offentliga platser i Solna.
IF-huset i Bergshamra får fler möjligheter20.2.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Byggnadsnämnden i Solna stad har godkänt en ny detaljplan för en del av fastigheten Bladet 3 i södra Bergshamra. Den nya planen innebär att de befintliga kontorsbyggnaderna också kan användas för centrumverksamhet och lättare vård.
Bostäder ska byggas i Huvudsta6.2.2025 13:45:00 CET | Pressmeddelande
Kommunstyrelsen har beslutat att Besqab får markanvisning för ca 250 nya bostäder i Huvudsta, varav minst hälften ska vara hyresrätter. Det är fastigheten Koltrasten 1 och del av fastigheten Huvudsta 3:1 som är aktuella för projektet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum