Beatrice Rindevall ny ordförande för Naturskyddsföreningen

– Miljö- och klimatfrågorna är akuta, men behandlas som särintressen. Vi ser just nu det största bakslaget för miljöpolitiken i modern tid, samtidigt som forskningen är tydligare än någonsin om hur bråttom det är att ställa om. Tiden att skaka om den politiska dagordningen är nu. Som ny ordförande för Naturskyddsföreningen vill jag jobba intensivt för att miljöfrågorna ska få det utrymme i debatten och i politiken som de förtjänar, säger Beatrice Rindevall, ny ordförande för Naturskyddsföreningen.
Beatrice Rindevall har förutom globala studier med inriktning mot humanekologi på Göteborgs universitet också lång erfarenhet av att arbeta med miljöfrågor. Under det senaste decenniet har hon arbetat med opinionsbildning, kommunikation och politisk påverkan inom miljöområdet. Senast har hon arbetat med fiskeripolitik på stiftelsen Baltic Waters, och ideellt med miljösajten Supermiljöbloggen. Hon har tidigare arbetat på forskningsrådet Formas och Naturskyddsföreningens rikskansli, samt har drivit en egen firma. Hon har också varit ideellt aktiv i Naturskyddsföreningen och en rad andra organisationer, bland annat som vice ordförande för Artister för miljön.
– Det är en utmanande tid att leda Sveriges största miljöorganisation när både klimatkrisen och artutrotningen är akut. Jag är stolt och stärkt av medlemmarnas förtroende och hoppas kunna bidra till en stark inre organisation som både kan känna glädje tillsammans och slå skarpt utåt, säger Beatrice Rindevall.
Naturskyddsföreningens nya styrelse:
Ordförande: Beatrice Rindevall
Skattmästare: Jan Greve
Ledamöter: Anders Roth, Carmen Blanco Valer, Emma Andersson Barkas (omval), Lars Vaste Andersson (omval), Linda Birkedal, Lotta Silfver (omval), Madeleine van der Veer, Martin Lindén (omval), Tonie Wickman, Ylva Lidén
Revisorer: Anneli Carlsson (omval), Kåre Olsson (omval).
Stämman tackade av Johanna Sandahl, som valt att inte kandidera om, efter mer än ett decennium i riksstyrelsen varav nio år på ordförandeposten. Johanna är agronom och valdes som första kvinna till ordförande för Naturskyddsföreningen 2014. Johanna Sandahl fortsätter att vara ordförande för EEB, Europas största nätverk för miljöorganisationer, som hon lett sedan 2019.
Naturskyddsföreningen är Sveriges största och mest inflytelserika miljöorganisation med fler än 200 000 medlemmar och lokalföreningar i 270 av landets kommuner. Föreningen grundades 1909 och har bland annat varit med och räddat pilgrimsfalken, skapat naturreservat och påverkat en lång rad viktiga politiska beslut.
Bilaga: Pressbild på Beatrice Rindevall, ny ordförande för Naturskyddsföreningen. Fotograf: Björn Nordqvist
Kontakter
Anna HavulaPresschef
Tel:070-870 37 00anna.havula@naturskyddsforeningen.seBilder
Om
Naturskyddsföreningen är Sveriges största miljöorganisation och en folkrörelse som sedan 1909 står upp för naturen.
Vi sprider kunskap, bildar opinion och påverkar beslutsfattare – lokalt, nationellt och globalt.
Klimat, skog, jordbruk, miljögifter, vatten, hav och hållbar konsumtion är våra viktigaste arbetsområden. Bra Miljöval är vår miljömärkning och Sveriges Natur vår medlemstidning.
Följ Naturskyddsföreningen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Naturskyddsföreningen
Allvarligt att stöd till klimatanpassningsfonder utraderas19.12.2025 13:32:29 CET | Pressmeddelande
Regeringen meddelade idag att den minskar medlen till Sida med 20 procent. Beslutet innebär också att Sveriges stöd till två klimatanpassningsfonder helt utgår. Naturskyddsföreningen kommenterar beslutet.
Domstolen stoppar all licensjakt på varg15.12.2025 15:08:24 CET | Pressmeddelande
Förvaltningsrätten i Luleå har i dag beslutat att upphäva licensjakten på varg i samtliga fem berörda län. Därmed stoppas den planerade jakten på 48 vargar som skulle ha inletts den 2 januari 2026. Naturskyddsföreningen, som överklagade besluten, välkomnar domen.
Julgran – vilken ska jag välja? Naturskyddsföreningen reder ut10.12.2025 07:51:08 CET | Pressmeddelande
En bra gran ur miljösynpunkt är en KRAV-märkt gran. Ett annat bra alternativ är att försöka få tag på en ”vild gran” från skogen, men då behövs såklart markägarens tillstånd. Om dessa alternativ inte finns är den bästa granen en svensk rödgran, och om möjligt en närodlad sådan.
Ny rapport: Sverige eldar för kråkorna9.12.2025 06:30:00 CET | Pressmeddelande
Att effektivisera energianvändningen i Sverige är utan tvekan det bästa verktyget för att ställa om energisystemet och få ner klimatutsläppen. Den mängd el som kan frigöras genom effektivisering är många gånger högre än den el som kan produceras i två planerade vindkrafts- och kärnkraftsprojekt. Men trots EU-regler saknas det svensk politik för att effektivisera. Samtidigt förbrukar svensken nästan dubbelt så mycket hushållsel som den genomsnittliga EU-medborgaren. Det visar en ny rapport från Naturskyddsföreningen.
Överklagar vargjakten i samtliga län: ”Bryter mot lagen”8.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
I dag överklagar Naturskyddsföreningen länsstyrelsernas beslut om licensjakt på varg i samtliga berörda län och kräver att den planerade jakten stoppas. Jakten bygger på felaktiga grunder och om besluten inte dras tillbaka riskerar vargpopulationen att minskas till farligt låga nivåer.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

