Avfall kan bli vattenrening – här är de nya Aurora-projekten

Fondens medel ska främja samarbeten över gränserna i de norra delarna av Sverige, Finland och Norge. Denna gång är det totalt sex Aurora-projekt som får ta del av EU-medel. Samtliga projekt får dessutom medfinansiering från Region Norrbottens statliga medel för regional utveckling.
Ett av projekten handlar om att hitta nya användningsområden för biomassa som idag ses som avfall. Projektet ser möjligheter att omvandla avfallet till aktivt kol som sedan kan användas för till exempel vattenrening. Organic rest products as raw material for water-cleaning devices and energy storage devices (ORARWE) får 333 834 kr för att utforska möjligheterna.
- Det är fantastiskt att avfall från till exempel skogsbruk och lantbruk kan användas på nytt och skydda människor från till exempel tungmetaller i vatten. Vi tror att det här projektet ska bidra till norrbottniska företags hållbara omställning, säger Helena Ölund, ordförande i regionala utvecklingsnämnden.
ORARWE drivs av Luleå tekniska universitet, BioFuel Region, Sveriges Lantbruksuniversitet, Yrkeshögskolan vid Åbo Akademi och Yrkeshögskolan Novia.
Projektet Food education for the future går ut på att öka kunskaper och förståelse för samband mellan mat, matproduktion och klimatfrågor. Det riktar sig till lärare, måltidspersonal och upphandlingspersonal. Projektet ska bidra till ökad lokal försörjningsgrad av mat.Luleå tekniska universitet ska driva projektet i samverkan med Kalix kommun, Länsstyrelsen i Norrbottens län, Naturresursinstitutet (LUKE), Korsholms kommun, Bodö kommun, Nord universitetet och Natur och miljö rf. Projektet tilldelas 1 161 597 kr.
Arctic Music Circles ska bidra till ett rikare kulturutbud i norr, närmare bestämt ett rikare utbud av musikevenemang. Via projektet ska arrangörer och producenter mötas och genomföra samarbeten över landsgränserna. Om de musikresurser som finns i arktiska Europa cirkulerar i länderna blir utbudet större. Projektet drivs av Region Norrbotten i samarbete med Norrlandsoperan AB, Yrkeshögskolan vid Åbo Akademi, Yrkeshögskolan Novia, Oulun kaupunki, Nordland fylkeskommune, Troms fylkeskommune och Stiftelsen Nordnorsk jazzcenter. Projektet får 728 784 kr.
FAKTA: Interreg
Europeiskt territoriellt samarbete, även kallat Interreg, handlar om att utveckla samarbetet över nationsgränserna. Syftet är att uppmuntra städer och regioner från olika medlemsstater att arbeta tillsammans och lära av varandra genom gemensamma program, projekt och nätverk.
Det finns många Interreg-program. Interreg Aurora omfattar de norra delarna av Europa och Sápmi.
Nyckelord
Kontakter
Helena Ölund (S)Regionala utvecklingsnämndens ordförande
Tel:070-3286148helena.olund@norrbotten.seJanus BrandinRegional utvecklingsdirektör
Region Norrbotten leder och samordnar utvecklingsinsatser inom kultur, näringsliv och samhällsplanering.
Bilder
Om
Region Norrbotten arbetar för dem som bor och verkar i Norrbottens län. Vi styrs av invånarna genom allmänna politiska val. Region Norrbotten är länets näst största arbetsgivare. Vi har cirka 7 400 anställda, varav de flesta arbetar inom hälso- och sjukvården.
Region Norrbotten bedriver hälso- och sjukvård och tandvård. Vi jobbar med näringslivsfrågor, samhällsplanering och kultur. På så sätt skapar vi förutsättningar för en god livsmiljö här i Norrbotten.
Följ Region Norrbotten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Norrbotten
Nya tillförordnade direktörer utsedda17.12.2025 11:00:36 CET | Pressmeddelande
Regionstyrelsen har beslutat att utse Jonas Thörnqvist till tillförordnad regiondirektör från och med den 19 januari. Uppdraget gäller under våren, till dess att en ny regiondirektör har rekryterats och tillträtt. Nuvarande regiondirektör Ulrika Sundquist lämnar sitt uppdrag i januari, vilket tidigare har kommunicerats.
Mindre stillasittande minskar risken för diabetes15.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Att sitta mindre i vardagen kan göra stor skillnad för hälsan. Ny forskning visar att små förändringar i hur mycket vi sitter kan minska risken för typ 2-diabetes, särskilt för personer med övervikt och obesitas.
Utveckling och utmaningar för vården i Norrbotten12.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Sämre hälsoläge än resten av landet och utmaningar för hälso- och sjukvården i Norrbotten. Det konstateras i den nationella Hälso- och sjukvårdsrapporten. Men det finns också hoppfulla resultat där vården blir bättre – till exempel att överlevnad efter hjärtinfarkt är högre än i riket.
Norrbottensstrategin 2040 – nu är färdplanen för framtiden beslutad11.12.2025 13:30:00 CET | Pressmeddelande
Efter en två år lång process är den här: Norrbottensstrategin – länets gemensamma färdplan mot år 2040. Den regionala utvecklingsstrategin (RUS) är resultatet av ett omfattande medskapande arbete där hela Norrbotten har haft möjlighet att påverka. Nu har regionfullmäktige i Region Norrbotten antagit den.
Från lekfull vävning till OS-satsning – här är årets stipendiater inom kultur och idrott10.12.2025 11:30:00 CET | Pressmeddelande
I en högtidlig ceremoni delades i dag Region Norrbottens stipendier inom kultur och idrott ut. Fyra kulturskapare fick ta emot Rubus Arcticus-stipendiet, ett av Sveriges största kulturstipendier som i år fyller 30 år. På olika sätt bär stipendiaterna med sig norrbottniska erfarenheter, kulturarv och språk in i sitt skapande.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

