Strejkhotet i hamnarna 6–11 juli avblåst
4.7.2023 10:51:41 CEST | Transportföretagen | Pressmeddelande
Efter att Hamnarbetarförbundet återkallat sina strejkvarsel återkallar Sveriges Hamnar sina stridsåtgärder i form av så kallad spegelockout. Det innebär att strejkhotet i hamnarna 6–11 juli är avblåst.

Återkallelserna sker efter att medlarna har lagt en hemställan, ett slutbud från medlarna som parterna ska svara på senast den 10 juli. Hamnarbetarförbundet kommer hålla en medlemsomröstning innan dess.
- För Sveriges Hamnar är det fortfarande avgörande att ett nytt avtal med Hamnarbetarförbundet är ett andrahandsavtal som är likalydande med Hamn- och stuveriavtalet som redan har tecknats med Transportarbetareförbundet och som tillämpas på alla hamnarbetare i Sverige. Detta skapar långsiktighet och stabilitet för våra medlemsföretag, säger Johan Grauers, förhandlingschef hos Sveriges Hamnar.
- Sveriges Hamnar kommer vidare att undersöka hur frågan om rehabilitering av behovsanställda bäst kan hanteras i framtiden. I detta ligger att ta reda på vilka förutsättningar som finns att stötta de företag som väljer att gå utöver lagens krav. Det är inte en del av uppgörelsen med Hamnarbetarförbundet utan en separat utfästelse som gjorts av Sveriges Hamnar, säger Johan Grauers, förhandlingschef i Sveriges Hamnar.
Fakta om återkallade motåtgärder:
Sveriges Hamnar återkallar varsel om så kallad spegellockout omfattande samtliga medlemmar i Svenska Hamnarbetarförbundet och dess avdelningar vid följande tidpunkter och företag:
- Helsingborgs Hamn AB, 556024–0979, från och med den 6 juli 2023 kl. 09.30 till och med den 11 juli kl. 23.59
- Gothenburg Ro/Ro Terminal AB, från och med den 6 juli 2023 kl. 09.30 till och med den 11 juli kl. 23.59
- APM Terminals Gothenburg AB från 9 juli 2023 kl. 00.01 till och med 11 juli kl. 23.59
- SCA Logistics AB i Holmsund från 9 juli 2023 kl. 00.01 till och med 11 juli kl. 23.59
Fakta: vad är en spegellockout?
Om arbetsgivare använder lockout är det ofta så kallad spegellockout som innebär att arbetsgivaren lockoutar de arbetstagare som facket har tagit ut i strejk. Det är en åtgärd som inte trappar upp konflikten. Spegellockouten innebär att berörda är utestängda från arbete utan lön samt är förbjudna att uppehålla sig på mark eller i byggnader som tillhör arbetsgivaren.
Kontakter
Mattias HolmqvistPressansvarig
Tel:072-224 58 55mattias.holmqvist@transportforetagen.seTransportföretagen är transportnäringens bransch- och arbetsgivarorganisation och samlar 9 200 medlemsföretag med cirka 200 000 anställda.
Följ Transportföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportföretagen
Skattebefrielse för biodrivmedel förlängs16.4.2026 16:18:33 CEST | Pressmeddelande
EU-kommissionen har beslutat att förlänga Sveriges statsstödsgodkännande för skattebefrielse av rena och höginblandade flytande biodrivmedel till och med 2032. Beskedet skapar långsiktiga förutsättningar för transportsektorns klimatomställning och minskar osäkerheten för såväl producenter som användare av biodrivmedel.
Positiva inslag i vårbudgeten – men missad chans för elektrifiering av tunga transporter13.4.2026 11:45:14 CEST | Pressmeddelande
Regeringens vårändringsbudget innehåller flera satsningar på transportsektorn, inte minst för att lindra de ökade drivmedspriserna. Samtidigt saknas åtgärder för att effektivt skala upp elektrifieringen av tunga transporter.
Sveriges vägar blir bättre – men var fjärde vägtrumma har brister26.3.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Det svenska vägnätet blir allt bättre och underhållsskulden för vägarnas beläggning väntas minska tydligt under de kommande tio åren. Dock kvarstår stora regionala skillnader och närmare en fjärdedel av landets vägtrummor har brister. Det visar årets analys av Transportföretagen om tillståndet för de statliga vägarna.
Viktigt med samverkan om yrkesprov i gymnasiet införs17.3.2026 16:35:32 CET | Pressmeddelande
Regeringens förslag om ett införande av yrkesprov i gymnasiet kan bli ett viktigt steg för att stärka kvaliteten i yrkesutbildningarna. Samtidigt måste det ske i samverkan med näringslivet för att inte skapa otydlighet.
Inställda tåg kan få svårare att få ersättningsbussar17.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Turist- och beställningstrafiken med buss har stabiliserats efter flera turbulenta år. Samtidigt visar en ny rapport från Sveriges Bussföretag att många företag redan ligger nära sin maxkapacitet och tvingas tacka nej till uppdrag. Det kan få konsekvenser för bland annat tågtrafiken, som vid inställda avgångar ofta är beroende av ersättningsbussar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum