Yoggi Dröm lanserar fyra krämiga nyheter
23.8.2023 09:00:00 CEST | Arla | Pressmeddelande
Nu lanserar Yoggi Dröm fyra välsmakande nyheter: Stracciatella, Jordgubb, Vanilj & kaksmulor samt Persika & Citron. Både Stracciatella och Jordgubb kommer att erbjudas i en ny förpackning á 450 gram som gör det enkelt att dela en mysig stund med flera. Även designen av Yoggi Dröm-produkterna har uppdaterats med en ny lyxig look. Nyheterna finns i butik från och med vecka 36.

Lagom till höstens fikastunder och mysiga hemmakvällar lanserar Yoggi Dröm fyra nya smaker för de som vill unna sig något lyxigt och riktigt gott. Nyheterna har en extra krämig känsla likt grekisk yoghurt och lanseras i smakerna Stracciatella, Jordgubb, Vanilj & kaksmulor samt Persika & Citron där frukten ligger i botten av bägaren och är toppad med krämig vaniljyoghurt som blandas ihop för en bättre smakupplevelse.
Vanilj & kaksmulor och Persika & Citron släpps i en förpackning på 200 gram, perfekta för variation eller lyx on-the-go. Straciatella och Jordgubb lanseras i en ny bägare á 450 gram vilket gör det möjligt för fler att dela en mysig stund tillsammans. Yoggi Dröm har även fått en uppdaterad design där den nya looken kombinerar ett lekfullt och lyxigt uttryck.
– Vi svenskar älskar våra fikastunder och att unna oss något lite extra lyxigt i gott sällskap. Med nya Yoggi Dröm vill vi göra det enkelt att dela fler mysiga stunder tillsammans med vänner och familj. Den krämiga texturen känns lyxig och med fyra olika smaker kan alla hitta en favorit! De fruktiga varianterna bjuder på både sötma och friskhet, medan Stracciatella och Vanilj och kaksmulor är härligt dekadenta och passar underbart till kvällsmyset, säger Emma Barkström, ansvarig för Yoggi.
Samtliga nyheter är laktosfria (dock innehåller kakorna i Vanilj & kaksmulor smör).
Nyckelord
Kontakter
Emma BarkströmBrand Manager, Yoggi
arembar@arlafoods.seOm oss
Arla – böndernas eget mejeri
Arla är ett internationellt mejeriföretag och en kooperativ förening som ägs av cirka 8 500 mjölkbönder i Sverige, Danmark, Tyskland, Storbritannien, Belgien, Luxemburg och Nederländerna. Med visionen att skapa framtiden inom mejeri för att sprida hälsa och inspiration i världen, helt naturligt, är Arla i Sverige hem åt varumärken som Arla Ko, Bregott, Keso och Pucko. Arla är världens största producent av ekologiska mejeriprodukter och en av de starkaste aktörerna i den internationella mejerivärlden. Arlas elva mejerier i Sverige köper 100 procent förnybar el och alla egna tunga transporter är fossilfria.
Följ Arla
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Arla
Mjölkpriset till bönderna oförändrat i juni29.5.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Arla lämnar mjölkpriset till bönderna oförändrat i juni, både för konventionell och ekologisk mjölk.
Grönt ljus för fusionen mellan Arla och DMK Group28.5.2026 19:30:00 CEST | Pressmeddelande
Arla och DMK Group meddelar att alla nödvändiga myndighetsgodkännanden nu är på plats för den planerade fusionen mellan de två kooperativen. Fusionen samlar 11 200 mjölkbönder i sju länder i ett gemensamt bondeägt mejerikooperativ, med målet att stärka livsmedelsproduktionen, säkra tillgången till näringsrika livsmedel och bidra till långsiktig livsmedelsberedskap i Europa.
Arlas styrelse välkomnar tre nya ledamöter21.5.2026 15:31:03 CEST | Pressmeddelande
Arlas representantskap har valt styrelsen för de kommande två åren, och totalt tre nya medlemmar tillkommer. Jan Toft Nørgaard fortsätter som ordförande och Inger-Lise Sjöström fortsätter som vice ordförande.
Arla köper cottage cheese-tillverkare i Australien20.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Arla förvärvar den australiska mejeritillverkaren Brancourts och planerar samtidigt att bygga ut den lokala produktionen av cottage cheese. Affären är ett led i bondekooperativets satsning för att möta en stark global efterfrågan.
Arlas nästa storsatsning: ”Ska vara ett alternativ när tiden inte räcker till”4.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Bara sju procent av unga äter enligt Livsmedelsverkets kostråd*, och över hälften hoppar över frukosten flera gånger i veckan. För att möta det förändrade konsumtionsbeteendet lanserar Arla nu ShakeUP – en proteinrik laktosfri mjölkdryck utvecklad för ett snabbt tempo i vardagen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum