Anders Ynnerman och Jonas Unger tilldelas Chester Carlsons forskningspris
29.8.2023 07:02:05 CEST | Kungl. Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA) | Pressmeddelande
Forskarna Anders Ynnerman och Jonas Unger, tilldelas Chester Carlsons forskningspris på 50 000 kronor vardera, för sin forskning inom visualisering och datorgrafik. Priset har delats ut sedan 1985 och ska främja den vetenskapliga forskningen inom området informationsvetenskap.

– Årets mottagare av Chester Carlsons forskningspris har utvecklat världsledande metoder för att visualisera stora och komplexa data på ett häpnadsväckande sätt. Tekniken har bidragit till såväl stöd för akademisk forskning och industriella tillämpningar, men även spelat en stor roll för framtidens vetenskapskommunikation och lärande. Ett välkänt exempel är det virtuella obduktionsbordet som används inom medicinsk praktik och utbildning, men också för besökare vid museum och science centers, säger Lars-Erik Eriksson IVA-ledamot och ordförande för stiftelsen IVAs Fond för forskning i informationsvetenskap.
Motiveringar
Anders Ynnerman prisas för att framgångsrikt etablerat Visualiseringscenter C där han har skapat en framstående forskargrupp och främjat samarbete och innovation samt en publik arena med 200 000 besökare året. Anders tidiga insikt i vikten av visualisering av stora datamängder har stärkt förståelsen och tillämpningen av visualisering som en central metod för tolkning och nytta av data. Centret har resulterat i en unik sammanhållen kedja av kompetens inom visualisering, från grundforskning till praktiska tillämpningar. Anders leder nu projektet WISDOME som etablerar Visualiseringsdomer över hela landet.
Jonas Unger prisas för att etablerat flera företag inom beräkningsmässig bildbehandling, med fokus på områden som sensorsimulering, syntetisk data och fotorealistisk bildsyntes. Jonas entreprenörskap har inte bara resulterat i användbara lösningar för autonoma fordonsapplikationer och robotnavigation, utan även genom att dela sina resultat som öppen källkod, har han inspirerat andra forskare och innovatörer att dra nytta av hans arbete och driva fram ytterligare innovationer.
Årets pris delas ut tisdagen den 21 september kl. 17.30-18.30 vid ett seminarium – läs mer och anmäl dig här.
Fakta om årets pristagare
Anders Ynnerman, född 1963, är IVA-ledamot, visualiseringsforskare och professor, verksam vid bland annat Linköpings universitet i Norrköping. Anders är också programdirektör för det nationella forskningsprogrammet WASP (Wallenberg AI, Autonomous Systems and Software Program).
Jonas Unger, född 1978, är forskningsledare inom datorgrafik och bildbehandling samt professor verksam vid bland annat Linköpings universitet i Norrköping.
Fakta om Chester Carlsons forskningspris
Priset förvaltas av Kungl. Ingenjörsvetenskapsakademien, Stiftelsen IVAs Fond för forskning i informationsvetenskap och delas ut sedan 1985. Priset delas ut till personer, institutioner eller organisationer för forsknings- eller utvecklingsarbete inom området informationsvetenskap för att främja den vetenskapliga forskningen inom detta område.
Svenskättlingen Chester Carlson utgick på sin tid i ett då känt problem, behovet av att göra kopior. Han sökte enträget tekniker för att lösa problemet och efter ihärdigt litteratursökande och experimenterande fann han vad han sökte och som entreprenör startade han Xerox (tidigare The Haloid Photographic Company som grundades år 1906).
Pristagare utses av styrelsen för stiftelsen IVAs, Fond för forskning i informationsvetenskap, vartannat år eller så ofta stiftelsens avkastning tillåter. Priset delas ut till forskare, gärna disputerade sedan några år. God entreprenörsanda är också ett urvalskriterium. Ledamöter i styrelsen är: Lars-Erik Eriksson (ordförande), Gösta Lemne, Amy Loutfi och Robin Teigland.
Urval av tidigare pristagare: Adam Dunkels, Swedish Institute of Computer Science, Albert Mihranyan, Uppsala universitet, Rüdiger Lincke, Linnéuniversitetet, Carina Höglund, Linköpings universitet, Shahrouz Yousefi, Linnéuniversitetet, Peter Hedström, Kungliga Tekniska högskolan, Ali Ghodsi, University of California.
Nyckelord
Kontakter
Per AnderssonPressansvarigKungl. Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA)
Tel:072-071 39 73per.andersson@iva.seBilder




Länkar
Om oss
I över 100 år har Kungl. Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA) varit en mötesplats för Sveriges framtid. IVA samlar kompetens och erfarenhet från cirka 1 300 invalda akademiledamöter och 250 företag. Vi bygger broar mellan näringsliv, offentlig verksamhet, akademi och politik. IVA driver på vetenskaplig grund en saklig debatt inom flera samhällsviktiga områden.
IVA är ett lättillgängligt expertorgan fristående från enskilda intressen, ideologier och partipolitik. Vi tror på och verkar för människans förmåga att bidra positivt till samhället genom teknisk och ekonomisk vetenskap.
Följ Kungl. Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA)
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kungl. Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA)
Här är årets entreprenörer i Prins Daniels Fellowships mentorsprogram2.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Tio entreprenörer är utvalda till Prins Daniels Fellowships mentorsprogram för att få stöd i en tidig och viktig fas i sitt entreprenörskap. Tillsammans med handplockade mentorer från näringslivet får entreprenörerna en unik möjlighet att utveckla både sina företag och sig själva som entreprenörer och ledare.
Sylvia Schwaag Serger: Den mellanmänskliga transatlantiska länken är stark28.1.2026 13:00:00 CET | Nyheter
Varannan vecka publicerar Kungl. Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA) tankar och reflektioner om samtiden från vd, professor Sylvia Schwaag Serger.
Prins Daniels Fellowship besöker Sundsvall19.1.2026 08:56:40 CET | Pressinbjudan
Den 26 januari arrangerar Prins Daniels Fellowship ett samtal om entreprenörskap i Sundsvall med H.K.H. Prins Daniel samt entreprenörerna Hedda Båverud Olsson och Lukas Saari. Media är varmt välkomna att delta – föranmälan krävs.
IVA välkomnar ny utredning om lärosätenas organisationsform16.1.2026 15:56:15 CET | Pressmeddelande
Idag presenterade regeringen direktiven till en ny utredning om lärosätenas organisationsform. ”Det är avgörande att Sveriges universitet och högskolor har rätt förutsättningar för att möta samhällets behov och kan hävda sig i en ny global forsknings- och innovationskontext”, säger professor Sylvia Schwaag Serger, vd för IVA i en kommentar.
Sylvia Schwaag Serger: AI- och robotikboomen - vem tar ansvar för att Sverige inte hamnar på efterkälken?16.1.2026 11:17:23 CET | Nyheter
Varannan vecka publicerar Kungl. Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA) tankar och reflektioner om samtiden från vd, professor Sylvia Schwaag Serger.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum